rss
05/25/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Проблема \ Кримінал \ Якби АМКУ був нормальним. Що було б з Порошенком&Koсюком?

Продовжуємо цикл публікацій про те, що міг би зробити Антимонопольний комітет з найбільшими олігархами України, але не зробив.

 

«Сліпий траст» у спину

 

Title  
  

Коли Петро Порошенко у 2016 році передавав свій кондитерський бізнес «Roshen» в управління інвестбанкірам «Rothschild Trust», то жодних згадок про дозвіл на ці дії від АМКУ не було.

Хоча, згідно зі статтею 23 закону «Про захист економічної конкуренції», учасниками концентрації визнаються суб'єкти господарювання, частки яких переходять в управління (користування) іншим суб'єктом.

А, згідно зі ст. 24, дозвіл на концентрацію потрібно отримувати, якщо сукупний обсяг реалізації товарів в Україні суб'єкта, частки якого одержуються в управління, за останній фінансовий рік перевищує суму, еквівалентну 8 мільйонам євро. І при цьому обсяг реалізації товарів іншого учасника концентрації за останній фінансовий рік, зокрема, за кордоном, перевищує суму, еквівалентну 150 мільйонам євро.

Або так: сукупна вартість активів або сукупний обсяг реалізації товарів учасників концентрації, з урахуванням відносин контролю, за останній фінансовий рік, зокрема, за кордоном, перевищує суму, еквівалентну 30 мільйонам євро.

У «Рошена» річний обсяг вимірюється мільярдами, а про обіг транснаціональної компанії «Rothschild» - не варто і думати, що вони можуть бути маленькими.

  Title

Відтак, АМКУ, якби був нормальним, міг би цілком резонно поставити питання: «Гайз, а ви впевнені, що можете ігнорувати АМКУ, передаючи в управління такий велетенський бізнес іншій компанії, яка може мати інтереси на світовому кондитерському ринку?»

І таке питання АМКУ може поставити і зараз. І у випадку, якщо перевірка покаже, що дозвіл на передання «Рошену» в управління «сліпому трасту» таки був потрібен, то можна вийти на штрафну санкцію - 5% від доходу у рік, що передує у рік винесення штрафу. Довідково: за 2018 рік корпорація «Рошен» лише у вигляді податків заплатила 2,35 млрд грн.

«Золотий ключик» для гаранта

 

Восени 2017-го Антимонопольний комітет оштрафував ПАТ «Київхліб» на 219 тис. гривень за недобросовісну конкуренцію. Спрямована вона була проти президентського «Roshen», а тому антимонопольники дослідили справу не те, щоб якнайкраще, а «якнайбажаніше» для заявника.

Як усе відбулось. «Рошен» заявив, що «Київхліб» продає торт «Казковий ключик» в упакуванні, що є схожим на упаковку його тортика «Золотий ключик». Мовляв, коробки настільки схожі, що покупці їх можуть несвідомо плутати.

Кмітливі читачі при назвах «Золотий» і «Казковий» ключик одразу згадають повість-казку Олексія Толстого «Золотий ключик, або Пригоди Буратіно». Саме на асоціаціях з нею кондитери і вибудовували успіх для своїх тортиків. До 2011 року торт «Київхліба» «Казковий ключик» називався - «Буратіно».

Ось як виглядає упакування торта «Казковий ключик» (Київхліб) та макет упакування торта «Золотий ключик» (Рошен).

Невдовзі «Рошен» додав до попередньої заяви ще одну - про те, що недобросовісна конкуренція полягає у використанні червоної стрічки для пакування виробу, адже червоні стрічки - привілей «Рошену».

Ось що говорив про «свою стрічку» сам заявник:

«Додатково коробка з тортом обгортається червоною стрічкою з написом золотого кольору - ROSHEN. Коробка та стрічка є елементами, що становлять оформлення упаковки торта «Золотий ключик», що є індивідуалізуючими, тобто такими, що мають відрізняти продукцію Заявника з-поміж іншої продукції, що реалізується на ринку».

Те, що у такий нехитрий спосіб «Рошен» «приватизував» стрічку червоного кольору, антимонопольників, мабуть, не збентежило. Саме «червона стрічка» лягла в основу «недобросовісної конкуренції» з боку «Київхліба».

До речі, ось як виглядають «тортики-конкуренти», запаковані у червоні стрічки.

І як результат:

«Визнати, що ПАТ «КИЇВХЛІБ» вчинило порушення у вигляді використання без дозволу ДочП «Кондитерська корпорація «РОШЕН» оформлення упаковки кондитерського виробу - торта «Казковий ключик», схожого на оформлення упаковки кондитерського виробу - торта «Золотий ключик», що може призвести до змішування з діяльністю дочірнього підприємства «Кондитерська корпорація «РОШЕН».

Яка рішучість, яка прискіпливість! Якби АМКУ був нормальним, він би усі справи, і навіть очевидніші за «справу Золотого ключика», розслідував з такою уїдливістю. Еге ж?

Невидима карамельна монополія

 

У грудні 2012 року Антимонопольний комітет повідомив про старт дослідження ринку карамелі - на предмет завищення цін на цю продукцію. Відтоді у кріслі керівника АМКУ змінилось уже двоє керманичів, а нам так і не відкрилась таїна того, що там з ринком карамелі.

Карамель на ринку солодощів посідає важливе місце. Її використовують для ароматизації цукерок і напоїв, як харчовий барвник із класифікаційним номером Е150. Тож вартість карамелі, надто завищена, впливає на здорожчання левової частини солодощів.

«Антимонопольний комітет, як ніхто інший, зацікавлений, щоб ринок, де є значна конкуренція, працював, як годинник. Наша ціль - не накладення штрафів, мета Комітету - розвиток та захист конкуренції», - проголошував тоді Цушко.

І на цьому - всі повідомлення у контексті дослідження ринку смаколиків. Ймовірно, жодних порушень виявлено не було. Щоправда, чому Комітет не похизувався «зразковим ринком» - не питайте. Самі не знаємо.

Коштовні курочки Косюка

 

Кілька років тому Антимонопольний комітет зреагував на ріст цін на курятину. Розглядались дві версії: порушення конкурентного законодавства через зловживання монопольним домінуючим становищем компанії «Миронівський хлібопродукт» Юрія Косюка (яка сама порахувала, що захопила 50% ринку курятини) або антиконкурентні узгоджені дії найбільших виробників в частині узгодження цінової політики.

Директор профільного департаменту АМКУ Ігор Кустовський у 2017 році казав: «Ми бачимо, що ознаки монопольного становища є, чи є зловживання монопольним становищем - ми досліджуємо».

Але чим закінчилось дослідження - невідомо і через два роки.

Єдиним фактом залишається те, що допоки АМКУ робив вигляд роботи, держава раз за разом докидала Косюку мільйони гривень дотацій. Так докидала, що тільки у 2017 році «МХП» отримав з бюджету більше, ніж переказав податків.

При цьому уряд не звертався в Антимонопольний комітет за дозволом на держдопомогу агрохолдингу друга-радника Порошенка. Якби таке звернення було, то, хто знає, можливо, його наслідком стало б повернення державі тих же 1,4 млрд грн. дотацій, отриманих лише у 2017 році. А потім - ще 812 млн грн., уже в 2018-му. Та це у випадку, якби АМКУ був нормальним.

 

Автори: Юлія Костюк, Юрій Ніколов

Джерело: «Наші гроші»

Новий голова Служби зовнішньої розвідки запевняє, що Порошенко не звільнив скандального Семочка

НАБУ перевіряє Держлісагентство у справі контрабанди «дров» в Румунію

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com