rss
07/02/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Українське Чикаго \ Презентація книги владики Венедикта (Алексійчука) «Таїнство зустрічі» в Українському національному музеї (Чикаго)

...Треба не тільки уникати конфліктів, але також намагатися їх не створювати. Мусимо позбуватися грубости у стосунках з іншими і, навпаки, з любов'ю ставитися до всіх, хто постане на нашій життєвій дорозі.

Золоте правило, яке подає нам Ісус Христос: чини іншим те, що хочеш, аби робили тобі.

Владика Венедикт (Алексійчук),
книга «Таїнство зустрічі»

Нація без історії - наче дерево без коріння. І саме тому головним завданням кожної нації є збереження свого коріння, своєї правдивої історії, своєї мови, духовності, своїх традицій, обрядів, звичаїв, народної пісні, народного одягу.

 

Історія української нації охоплює минуле наших предків як на рідному материку,так і по всьому світі, куди б їх не закидала доля. Українців, які з тих чи інших причин покинули рідну землю і проживають у чужих країнах, називають українською діаспорою. Однією з гілок могутнього світового дерева української діаспори є американська Україна, а українська громада Чикаго на сьогодні вважається однією з найбільших та найактивніших українських спільнот на теренах сполучених штатів Америки.

Title  Title

 

Зародження української громади Чикаго асоціюється зі створенням першими емігрантами в грудні 1905 року «малоруської греко-католицької парафії», названої на честь св. Миколая. Перша служба Божа в храмі відбулася в січні 1906 року. Чутки про заснування в Чикаго греко-католицької парафії поширилися поміж українськими емігрантами, в результаті парафія почала значно зростати. Наплив українських емігрантів також був пов'язаний з переїздом до Чикаго представників української інтелігенції, зокрема, молодого студента права, особистого приятеля Івана Франка - доктора Володимира Сіменовича - та енергійного, політично заангажованого ще з Галичини (належав до Національної демократичної партії), священника Миколи Струтинського, котрий взяв на себе важелі управління парафією св. Миколая.

Зі спогадів світлої пам'яті Іванни Горчинської дізнаємося, що Микола Струтинський був людиною кришталевого характеру, енергійний, рішучий, цілком відданий католицькій церкві священник. Переїхавши до Америки, М. Струтинський одразу почав свою агітаційну роботу стосовно переходу емігрантів з України від «русинів» до «українців», написав серію статей про те, чому інтелігенція й освічений народ у Галичині називають себе русинами-українцями. Переїхавши до Чикаго, Микола Струтинський ближче знайомиться з доктором Володимиром Сіменовичем та його колегою, адвокатом Стефаном Яновичем. Ці три молоді українські патріоти у 1906 році заснували братство св. Миколая, яке вважалося першим у Чикаго відділом УНСоюзу.

Title  Title

 

Українська громада Чикаго почала поповнюватись новими емігрантами як з України, так і з різних куточків Америки. При парафії повним ходом вирувало громадське життя. Мала дерев'яна церковця вже не могла задовольняти потреби парафіян. І тоді у душпастиря М. Струтинського виникла ідея будівництва великої, просторої церкви. Було знайдено і викуплено місце на розі вулиць Оклей і Райс, і в 1913 році розпочалося будівництво нової церкви св. Миколая. Перша служба Божа в новозбудованій церкві відбулася в 2015 році, на Різдво.

За архітектурними критеріями, цей величавий храм було приєднано до переліку найкращих церков Чикаго, і на сьогодні він вважається найкращим центром духовності Америки та Канади.

Отець Микола Струтинський правив парафією до початку процесу глибокої економічної кризи в Америці, яка негативно позначилася на розвитку парафії. Помітно зменшились пожертви парафіян, що призвело до накопичення великих боргів парафії. Збори парафіян звернулися по допомогу до Єпископського ординаріату, і в 1932 році з волі Божої парафію було передано під опіку монахів - отців василіанів. Завдяки їхній діяльності було не тільки сплачено позичку, всі дрібні заборгування, а й збудовано у 1935-36 роках першу українську школу повного дня. Вищезгадані отці-василіани провадили парафію до кінця 1961 року, допоки силою папської булли Святійшого Отця Івана ХХІІІ в рамках Філадельфійської архієпархії було створено нову єпархію св. Миколая. Ця єпархія осіла в Чикаго, в результаті чого церква св. Миколая стала катедрою. Було призначено першого єпископа - Преосвященного Кир Ярослава Габра, уродженця Чикаго. Отці Василіани переїхали в Детройт, і відтоді парафію провадили світські священики.

Title  Title

 

У 1962 році відбулася подія, яка розколола потужну парафію св. Миколая, а саме - перехід від юліанської календарної системи на григоріанську. Більша частина парафіян, котрі відмовились перейти на новий календарний стиль, створили окрему парафію, яка від 1968 року і до сьогодні існує як парафія св. Володимира і Ольги. В результаті цього непорозуміння між парафіянами різко скоротилася кількість відвідувачів храму св. Миколая. За браком коштів роками не проводився капітальний ремонт катедри, і на сьогодні вона знову потребує вагомої допомоги фахівців - організаторів, духівників та фінансистів.

Оцей невеличкий історичний вступ до статті про презентацію книги владики Венедикта «Таїнство зустрічі» зроблений мною навмисне. Його праця, як письменника, дуже важлива для кожного українця, адже його книги є цілющим бальзамом для зцілення зранених нелегким життям душ. Але значно важливішим явищем є поява владики Венедикта (Алексійчука) у нашій громаді, адже Бог послав його українській громаді Середнього Заходу Америки для того, щоб зорієнтувати нас рухатись у напрямку спасіння духовного осередку, який асоціюється із зародженням української діаспори Америки. В передмові книги знаходжу рядки «...Часто не задумуємося, що всі ці зустрічі неодмінно щось означають, бо в житті немає нічого випадкового. Кожна зустріч - завжди таїнство. Наші зустрічі з людьми і в різний спосіб - це неодмінно потенційні зустрічі з Богом, який приходить до нас через людей».

Title Title

 

Історія повторюється. Понад 100 років тому Господь послав молодих енергійних ентузіастів для створення парафії св. Миколая в Чикаго. Через деякий час Господь посилає інших людей, уже для спасіння храму під час економічної кризи в Америці. На сьогодні катедра знову потребує допомоги в напрямку відродження парафії та відновлення архітектурної частини храму. І знову Бог посилає потрібних людей. Одним з них є владика Венедикт, котрий, окрім духовних знань, володіє знаннями в багатьох сферах людського буття, зокрема, медицини, богослов'я, практичної психології, педагогіки та психології, ділового адміністрування, бізнесу й економіки. Та, насамперед, владика є добрим душпастирем, проповідником, а також хорошим організатором. Він чітко усвідомлює сенс свого життя як духівника, монаха і, зрештою, як християнина.

Владику не можна не знати, адже він присутній у кожній ланці великого духовно-громадського механізму української громади Чикаго та передмість. Зібравши біля себе команду енергійних молодих фахівців з духовенства, він зумів запустити механізм відродження духовної святині - катедри св. Миколая. Результатом співпраці владики разом з адміністратором отцем Сергієм Ковальчуком, асистентами - отцем Володимиром Кушніром та отцем Романом Бобесюком - є те, що духовне життя в катедрі за порівняно короткий час помітно пожвавішало, відчутні значні позитивні зрушення. На сьогодні парафія успішно поповнюється новими членами, створюються молодіжні організації, вишукуються джерела для збору коштів на реставраційні потреби храму. Люди готові на пожертви, але треба цей процес вміло організувати. Представники повоєнної хвилі еміграції мають за обов'язок постійно жертвувати на потреби катедри, до чого і привчили своїх дітей. Для нас, новоприбулих, вишукуються інші методи. Організовуються різні імпрези для того, щоб струджена за тиждень людина змогла гарно поспілкуватися і відпочити в Українському селі, а не нести гроші до російських ресторанів. Зокрема, при парафії на високому рівні було організовано святкування Нового року. Вперше цього року було проведено парафіяльний фестиваль. Духівники катедри власним прикладом надихають парафіян і прихожан до допомоги - щосереди разом з іншими парафіянами ліплять вареники. Навіть подію святкування свого 50-річного ювілею владика зумів скерувати в потрібне русло - всі подарунки були передані до фінансової скарбниці катедри.

Title Title

 

Своїми проповідями владика Венедикт торує стежку чи не до кожної людини, яка шукає нагоди його послухати. На презентацію його нової (дев'ятої за рахунком) книги «Таїнство зустрічі», що відбулася першого червня в Українському національному музеї, зібралося багато людей, адже владику знають і люблять як в українському Чикаго, так і в його передмістях. Презентацію організувала Комісія у справах молоді єпархії св. Миколая. Проводила зустріч із владикою і модерувала презентацію книжки представниця від Комісії Христина Мусій. Пані Христина поділилася з присутніми своїми враженнями від презентованої книги, яку їй вдалося вже прочитати.

Відтак, до слова було запрошено автора книги, і знову полилася приємна розмова про сенс життя, про місце Бога в душі кожної людини.

Головною темою, якою пронизана книга, є тема щоденних зустрічей кожного з нас із людьми, котрих нам Бог посилає. І сам Бог являється тобі у людині, з якою ти в даний час маєш зустріч, і спонукає тебе подивитися на себе збоку, на свою поведінку, на свою реакцію щодо співрозмовника. Кожна людина, яку посилає Господь, має певну місію щодо тебе. Тільки потрібно уважно придивитися до того, що саме Бог хоче тобі сказати через ту чи іншу людину. Ціле життя кожної людини виткане із зустрічей, і найголовніша зустріч є та, що відбувається в даний момент, не в минулому і не в майбутньому, адже минулого вже немає, а майбутнього ще немає. Саме тому потрібно цінувати кожну хвилину життя і жити так, ніби кожен розпочатий день у твоєму житті - останній. Потрібно усвідомити істину - все, що ти робиш в цю мить, найголовніше у твоєму житті, саме ця хвилина твого життя найважливіша і саме ця особа, з якою ти маєш справу в даний момент - найважливіша. Книга «Таїнство зустрічі» має глибокий філософський зміст. Її потрібно читати й перечитувати, як Біблію.

Автор видання дав відповідь на численні запитання присутніх у залі. Після урочистої частини вишикувалась велика черга бажаючих придбати книгу як для себе, так і для своєї родини та друзів. Прибуток від продажу книг владика пожертвував для роботи всіх комісій пасторального відділу, а саме: комісії у справах молоді, комісії у справах мирян, катехитичної комісії, літургійної комісії та комісії у справах родини.

Я вірю, що владика Венедикт залишить помітний слід в історії духовного буття світового українства і кожен із нас буде пишатися тим, що має книгу з автографом цієї людини.

Вечір проминув на одному диханні. Людям не хотілося розходитись по домівках.

По закінченні імпрези пані Христина подякувала владиці Венедикту, всім присутнім, організаторам презентації, Українському національному музеєві, Галині Федус (кафе «Шоколад») та Тетяні Чернишовій (УГО «Помаранчева хвиля») за чудовий вечір духовного спілкування.

 

У статті використано матеріал із книги «Українці в Чикаго та Іллінойсі»,

(В Тисячоліття Хрещення України), редактор і упорядник Дарія Маркусь. Чикаго, 1989 р.

 

Світлини Анатолія Мусія та автора

 

Останній фільм дитинства

Бісерна терапія

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com