rss
02/22/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ Меморіал Небесної Сотні споруджуватиме фірма, наближена до завгоспа Януковича?

І сказав Господь: Що ти зробив? Голос крови брата твого взиває до Мене із землі.

Буття 4:10. Книги Святого Письма
Старого й Нового Заповіту
в перекладі Івана Огієнка

У Києві є Алея Героїв Небесної Сотні, яка тягнеться від Майдану Незалежності вгору на Липки й закінчується в тому місці, яке умовно називають Урядовим кварталом. Через те, що обабіч розташовано колишній Інститут шляхетних дівчат (нині - Міжнародний центр культури і мистецтв Федерації профспілок України) раніше вона називалася Інститутська.

 

Саме там від куль «Беркута» смерть наздогнала найбільшу кількість учасників Революції гідності. Й саме там вирішено створити два об'єкти, важливі з точки зору збереження пам'яті про події тих днів та місяців 2013-2014 років. Нагорі, біля додаткового виходу зі станції метро «Хрещатик», вирішено облаштувати Музей Небесної Сотні, а нижче - однойменний Меморіал.

  Title
  Місце вбивства Героя Небесної Сотні
Олександра Плеханова

Органи влади вже визначилися з підрядником, встановлено порядок виконання робіт, на Майдані, на будівельному майданчику під майбутній Меморіал з'явився будівельний паркан. Аж ні... Після проведеного у п'ятницю, 17 травня, важкого обговорення за участю державного Українського інституту національної пам'яті (УІНП), народних депутатів, громадських діячів та родичів загиблих майданівців у суботу, 18-го, представники молодіжних організацій «Січ» і «Національні дружини», не надто ховаючись, прийшли та повалили огорожу.

Свої дії націоналісти пояснили необхідністю зберегти речові докази, необхідні для завершення розслідувань у справах Майдану. Йдеться про бруківку, на якій збереглися сліди від куль спецпризначенців Януковича.

Активістам не сподобалося, що підготовчі роботи на місці Меморіалу розпочато саме з розбирання дорожнього покриття, яке «лежить ще з часів Революції».

«Чи вартий Меморіал того, щоб поховати 10-20-30 справ стосовно убитих героїв? А навіть якщо й одна (справа - Авт.)? Уявіть, що йдеться не про цифри, а про вашого родича, друга, знайомого?» - зазначає у себе на сторінці координатор «Січі» Сергій Мазур. Це той Мазур, батькам котрого минулого року жбурнули у помешкання гранату. Виконавці злочину затримані, перебувають під домашнім арештом, одначе, як він стверджує, готуються «втекти до Росії», де наразі переховуються замовники та організатори.

На думку Мазура, створювати Меморіал можна буде лише після остаточного завершення слідства та винесення вироків в усіх, без винятку, майданівських справах.

«Скоро буде суд стосовно нового арешту. Ми туди прийдемо. Слідство буде тривати стільки, скільки треба. Меморіал завжди встигнемо відбудувати. Він має бути. Про це не йдеться. Наша пам'ять і боротьба за покарання вбивць - гарантія», - наголошує головний «січовик».

Title  
 З офіційного сайта Меморіалу-Музею
maidanmuseum.org: «Стела героїв – центральне
місце меморіального комплексу. На таблицях стели
будуть написані імена Героїв Небесної Сотні.
За задумом авторів, стела є образом
протестувальників, що стоять пліч-о-пліч зі щитами»

 

Окрім того, Мазур запевняє, що він зі своїми людьми виступає не проти Музею Небесної Сотні загалом, а не погоджується з тією поспішністю, з якою будівельники заходилися виконувати замовлення на однойменний Меморіал. Ще й у доволі малозрозумілий спосіб - вилучаючи з Алеї стару бруківку, тоді як головним елементом запланованого Меморіалу має стати стіна з іменами жертв попід горою з комплексом Міжнародного центру культури і мистецтв.

«Музей і Меморіал - різні речі. Музей має будуватись біля верхнього виходу з метро. Меморіал - вулиця Інститутська... На запитання «Так чому ж не почати будівництво Музею, якщо там немає жодних слідчий дій?» ми відповіді так і не отримали. Музейники спеціально почали знизу і не починають верх», - повідомляє активіст.

Таку ж точку зору поділяють у Генеральній прокуратурі. Відповідальний за розслідування масових розстрілів під час Євромайдану Сергій Горбатюк заявив про відсутність дозволу на усунення бруківки. Схоже висловився чинний генпрокурор Юрій Луценко, зауваживши, водночас, що то є суто його «приватна» оцінка.

«Бачу знищення бруківки, де лилася кров, і не можу не сказати: це - неправильно. В будь-якій країні намагаються максимально зберегти деталі місць героїчних подій. А у нас навіщось міняють автентичну бруківку і дерева на новеньку плитку і заморські клени», - сказав очільник ГПУ.

  Title
  Фото Alina Bodnar

Луценко запропонував трьом сторонам конфлікту - замовникові робіт, неурядовому сектору та частині родин Небесної Сотні, яка теж за збереження старої бруківки - «уточнити проект і зберегти місце геройських подій максимально таким, яке воно було у вогняні дні зими 2013/14».

«Це важливо багатьом. І рідним, і учасникам подій», - додав Луценко, котрий ось-ось перейде в статус екс-генпрокурора, а то й стане підозрюваним за «корупційними» статтями Кримінального кодексу, як погрожують йому окремі люди в команді Зеленського.

На опосередковану участь ГПУ в даній суперечці звертає увагу й керівник УІНП Володимир В'ятрович. Тобто, тоді задіяно не три, а чотири сторони. Включно зі слідчими та їхнім начальством.

«Те, що відбувається на Алеї Героїв Небесної Сотні (саме так, а не на Інститутській - не забуваймо цю важливу для пам'яті назву) - це не лише спроба спинити спорудження Меморіалу пам'яті загиблих Героїв Революції гідності. Це ще й спроба виправдати бездіяльність слідчих протягом п'яти років та призвичаїти суспільство до того, що результатів слідства не буде ще багато років. Чи навіть не буде взагалі. Ні справедливості, ні пам'яті - таким може бути результат», - обурився він у суботу, щойно дізнавшись про заблоковане будівництво.

Натомість, громадськість наполягає: сторін протиборства на початку Алеї не чотири, а п'ять. Позаяк у виконанні проекту матеріально зацікавленою стороною є «фірма завгоспу Януковича», того самого Андрія Кравця, «який руйнував колись Гостинний двір та купу інших історичних пам'яток» (із заяви Мазура).

Title  

Джерелом подібного твердження є розслідування програми «Схеми» (спільного проекту Радіо Свобода та суспільного мовника UA: Перший).

Наведемо ключовий абзац з виражених у тексті підсумків кропіткої журналістської роботи:

«Аналіз «Схем» виявив факти, які можуть свідчити: Меморіал Героїв Небесної Сотні споруджуватиме компанія, опосередковано пов'язана з фірмами родини Андрія Кравця. За попередньої влади він керував Державним управлінням справами при Адміністрації президента, за що його часто називали «завгоспом Януковича».

Об'єднаний тендер - і на Музей, і на Меморіал - виграла «Спеціальна науково-реставраційна проектно-будівельно-виробнича майстерня «Україна-Реставрація». Виграла законно, - запевняє директор Музею Ігор Пошивайло.

 

Як кажуть «Схеми», майстерня начебто підконтрольна Кравцю не напряму, а через його давнього бізнес-партнера й в минулому помічника за часів депутатства Дмитра Ярича. При цьому, обоє у телефонних коментарях журналістам «Свободи» причетність до діяльності «України-Реставрації» цілком передбачувано заперечили.

Ціна питання - близько 150 млн гривень платників податків.

Кожен бажаючий може віднайти у системі ProZorro виставлений 14 листопада 2018 року детальний лот з Меморіалом-Музеєм. І прочитати там таке:

«Очікувана вартість - 154 187 376,00 грн.».

Мей «зробила поступку» уряду заради компромісу щодо Brexit

Вкладати час і любов в Україну… Світовий Конгрес Українців планує співпрацювати з президентом В. Зеленським

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers