rss
08/08/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ Активність церковних ієрархів

В минулому числі нашого часопису повідомлялося про зустрічі новообраного президента України Володимира Зеленського з релігійними діячами різних конфесій.

 

Почесний Патріарх Філарет, Блаженніші митрополити - очільник ПЦУ Епіфаній, Глава і Отець УГКЦ Святослав, очільник УПЦ Московського патріархату Онуфрій, муфтії, рабини тоді вельми гостинно прийняли нового главу Української Держави.

Минуло декілька днів, і ми зрозуміли, що на цих зустрічах не тільки говорили люб'язності та обмінювалися подарунками.

У мережі оприлюднено відеоролик, у якому практично всі вищеназвані церковні ієрархи звернулися до українців анексованого Криму та окупованого Донбасу.

Сам В. Зеленський озвучив цей ролик підбадьорливим закликом: «Результатом зустрічей з релігійними лідерами стало послання миру мешканцям Криму та Донбасу.

Дякую всім, хто погодився.

Ми з вами!

Ми разом!

Ми - одна країна!».

Практично те саме говорив і кожен з тих, хто з екрана звертався до українців, позбавлених нині духовної опіки рідних священнослужителів.

Православні владики, греко-католик, муфтії, рабини - усі вони намагалися знайти слова підтримки, говорили про нашу спорідненість, свою любов і бажання духовно підтримати всіх, кому і було адресоване це звернення.

Отже, ця перша серйозна акція новобраного президента України у дусі його закликів та устремлінь до єдності всіх українців успішно здійснилася.

Умовно кажучи, «передатчик» спрацював, голуба миру у вигляді серії щирих меседжів запущено. Тепер би дізнатися, наскільки спрацювали сотні і тисячі ймовірних «приймачів» по ту сторону кордону, тих самих вірних різних конфесій, до яких і апелювали владики? Як сприйняли? Наскільки повірили?

Зворотного зв'язку будемо чекати. І сподіватися, що вагоме тепле слово шановних церковних ієрархів буде почуто, а діалог встановлено та продовжено.

 

І ще про активність поважних ієрархів. Декілька днів тому почали наполегливо пробиватися чутки - як весняні струмочки через щільний сніговий покров.      Оскільки тема ця дуже делікатна, тому я буду обережно писати, спираючись на повідомлення, які є в інформаційному просторі.

Спочатку подейкували, що Патріарх Філарет має намір поновити Українську Православну Церкву Київського патріархату (УПЦ КП). Через деякий час ЗМІ оприлюднили ось такі несподівані слова Патріарха: «Київський патріархат є. Його не потрібно повертати. Він існує.

Є патріарх? Якщо є патріарх, значить, є і патріархат. Є Київська патріархія. Тому повертати патріархат не потрібно. Він є і повинен бути...

І буде патріархат. Причому, не тільки буде невизнаним. Настане час, коли буде визнано».

Сайт УПЦ КП дійсно є. Я на нього часто заходжу. Там висвітлюється широке коло питань життя Української Церкви, діяльності Патріарха Філарета.

Однак, виявилися і проблеми спілкування між Патріархом Філаретом і митрополитом Епіфанієм. Якщо вірити ЗМІ, Патріарх поскаржився: «Ми з Предстоятелем ПЦУ Епіфанієм дуже рідко спілкуємося. Через це церква розділилася. Після створення Православної церкви України таке спілкування відбулося не більше, ніж п'ять разів.

Хіба це спілкування? Коли щодня потрібно керувати церквою. Тому спілкування немає. Через те, що немає спілкування - а воно повинно бути, - церква розділилася.

Тому зараз моє завдання як Патріарха зберегти Київський патріархат, зберегти українську церкву».

Не знаю, чи це правда, але доводилося чути, що проблема нечастого спілкування - у різних поглядах на те, хто що повинен робити, хто чим керувати і де повинен стояти під час спільного богослужіння.

З одного боку, митрополит Епіфаній є главою ПЦУ, і тому він (чи його оточення) вважають, що його місце під час спільної Божественної Літургії перше. А Патріарх Філарет (чи його оточення), ніби навпаки, перше місце бачать за собою - по старшинству. Так це чи ні, можуть сказати лише самі вельмишановні ієрархи.

Патріарх Філарет запросив до Володимирського собору інших владик. Нібито, і митрополита Епіфанія також.

Однак, глава ПЦУ за планом відбув до Маріуполя, про що написав: «Ми віримо, що Господь приведе нас, незважаючи на всі випробування, до повної перемоги над агресором.

Сьогодні в Маріуполі звершив заупокійну літію біля пам'ятника «Воїнам, які віддали життя за Україну».

Разом з духовенством та вірянами помолився за наших славних героїв-воїнів, які не пошкодували найдорогоціннішого скарбу - життя.

Наша Церква завжди молиться і буде молитися за тих, які боронять українську землю, а особливо за тих, які, віримо, успадкували Царство Небесне, бо вони через свій героїчний подвиг виказали любов не тільки до своєї землі й Батьківщини, не тільки до своєї родини, але і до кожного з нас.

Ми повинні пам'ятати та ніколи не забувати про їхній героїчний подвиг. Згадувати їх постійно у своїх молитвах, бо їм потрібна наша духовна допомога та любов, яку ми можемо висловити саме через молитву.

Просімо в Бога вічного спокою для душ полеглих у боротьбі за волю і незалежність України».

Паства також дискутує. Один з користувачів під ніком Біла Троянда категорично заявив: «Сьогоднішні справи Церкви. У нас новий молодий президент Володимир, новий молодий Предстоятель Епіфаній. Досить уже оглядатись назад і слухати Філарета. Він повинен мати смирення і знати своє місце у Православній Церкві України, інакше всі його попередні заслуги будуть стерті його сьогоднішньою впертістю і надмірним втручанням у справи Церкви. Вибір зроблено, наш Предстоятель - митрополит Епіфаній. Його слухайте. Крапка».

Йому заперечують, наголошуючи на заслугах Патріарха Філарета. Зінаїда Вербенко: «Зараз розкручується конфлікт між Патріархом Філаретом і блаж. митрополитом Епіфанієм, і начебто є якісь підстави, які, схоже, треба було б відхилити, тримаючись головного - обряд ПЦУ повинен бути українським, а не грецьким...

Любіть і бережіть владику Філарета, він вам все зберіг. Не давайте ЗМІ роздмухувати проблеми, її нема».

Роздмухувати, дійсно, нічого не треба. Але проаналізувати варто, і це - попереду.

ІНАВГУРАЦІЇ БУТИ. Коли і як?

Ретро-спекти історії в перспективі

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com