rss
09/18/2019
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#360

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Здоров’я \ Навіщо вагітній доула?

Ви знаєте, хто такі доули? Я вперше почула це слово у пологовому, коли готувалася стати мамою.

 

Лікарка обурювалася, мовляв, одна з її пацієнток хоче народжувати з доулою: «Ще мені якихось шаманів у пологовому залі не вистачало»... Не знаю, чи дозволили тій жінці народжувати з доулою, а от моя знайома, яка кілька місяців тому народила дитину, каже: без доули не впоралася б.

«У мене вагітність проходила легко, разом із чоловіком ходили на курси для батьків. А коли до пологів залишився приблизно місяць, з'явився панічний страх, що пологи почнуться, коли чоловік на зйомках і не зможе приїхати (вони у Києві самі, батьки лишились у Львові. - Авт.). Коли сама залишалась вдома, починалися панічні атаки. Один раз сусідка навіть швидку викликала, - каже Настасія. - Запросити доулу придумав чоловік. Мене заспокоювала думка про те, що не залишусь у пологовому сама. Крім того, Оля давала практичні поради, як готуватися до пологів навіть на побутовому рівні. Наприклад, порадила наморозити млинців і котлет (бо одразу після пологів буде не до кухні). Відмовила купувати молоковідсмоктувач, зате порадила взяти у пологовий термос (аби прибувало молоко, потрібне тепле пиття). Під час переймів допомагала правильно дихати, робила масаж. Ми навіть співали разом! Чоловік також був на пологах, але сам так хвилювався, що навряд чи міг би заспокоїти. Наш чотирьохкілограмовий Сашко народився рівно через чотири години після того моменту, коли я переступила поріг пологового».

 

- Якщо є безперервна підтримка й віра в жінку, яка народжує, пологи стають швидшими і легшими, - каже співзасновниця сімейного клубу «Сакура», голова громадської організації «Доули Львова» Лідія Коноваленко. - Доула надає професійну, емоційну, фізичну й побутову підтримку жінці, яка народжує. Звісно, вона потрібна не всім. У когось з підтримкою чудово може впоратися чоловік, у когось - мама. Є жінки, які взагалі біля себе нікого не хочуть бачити.

- Де навчають доул і чи обов'язково їм мати медичну освіту?

- Сертифіковані курси доул проводять в Асоціації фахівців з природного батьківства у Києві (саме їхній сертифікат я отримала 2015 року) та у Центрі розвитку сім'ї «Семицвіт» у Дніпропетровську. Медична освіта для доули не обов'язкова. Вивчаємо анатомію, фізіологію вагітності та пологів, грудного вигодовування.

Якщо є патології - це вже до медичних працівників, ми в роботу медичного персоналу не втручаємось. Але застосовуємо різні методи немедикаментозного знеболення - за допомогою дихання, масажу. Доула - це, радше, соціальна професія.

- А як медики ставляться до бажання вагітної жінки прийти до пологової зали з доулою?

- По-різному. Спочатку насторожено, особливо, якщо до цього лікар ніколи не працював з доулою. Але коли медичні працівники бачать, що в їхню роботу не втручаюся, заспокоюються. Деякі лікарі приймати пологи вміють, а от спілкуватись - ні. У мене бували випадки, коли лікар починає підвищувати голос. А я перекажу жінці те саме, але спокійним тоном і простішими словами... Я завжди кажу парі: якщо хочете народжувати з домовленим лікарем, маєте його запитати, чи він готовий працювати з доулою. Якщо відмовляє, то або не берете доулу, або шукаєте іншого лікаря.

Якщо ж це чергова зміна, то в лікарів немає виходу: відповідно до закону, жінка має право мати двох партнерів на пологах. Чоловіки часто не хочуть бути присутніми на потужному періоді, коли дитина вже народжується. Звичайно, їм не варто «туди» заглядати...

Чоловік має бути як ангел-охоронець - біля плеча. Але якщо не готовий, то тягти його силоміць у пологову залу не варто. Часом чоловіки думають, що все має бути швидко, як у фільмах, і не розуміють, що кількагодинні пологи - це теж нормально.

- Чи може доула надавати підтримку, якщо пара вирішує народжувати вдома?

- У світі домашні пологи визнали достатньо безпечними, - але за умови якісного медичного супроводу і швидкої можливості потрапити до пологового. У нас немає ні того, ні іншого. Згідно з українським законодавством, медперсонал не має права займатись медичною практикою поза межами медзакладів. Тож поки офіційно не вирішено питання з медичним супроводом, я на домашні пологи не ходжу. Доула надає підтримку, а не оцінює безпеку, і якщо щось піде не так - не зможе допомогти.

- За скільки часу перед пологами знайомитеся з парою?

- Буває, спілкуємось усю вагітність. Є пари, які приходять уже наприкінці вагітності. Щонайменше, потрібні дві великі зустрічі перед пологами, супровід у пологах і післяпологова консультація. Ціни різні, оскільки досвід у кожної доули різний. Є доули, які працюють як волонтери у пологових і можуть ходити на пологи до незнайомих жінок. Я так не вмію. Мені треба познайомитись з жінкою, розуміти її потреби, щоб не було непорозумінь. Наприклад, якщо чоловік проти, я не піду на пологи. У мене є пари, де я підтримувала вагітність, а на пологи пара йшла сама. Не беру більше, ніж один супровід на місяць.

- Жінки ретельно готуються до пологів, але «найвеселіший» період починається після повернення з пологового. Що робити далі, ніде не вчать...

- Після пологів жінка має лежати, любити і лінуватись. Не боятись просити про допомогу і зізнаватись, що важко. Так, через гормони часом здається, що повно енергії, але на те, щоб внутрішні органи після пологів стали на місце, потрібно кілька тижнів. Чому у старших жінок так часто опущені внутрішні органи? Бо після пологів одразу ставали до роботи. Якщо йдете провідати жінку, яка щойно народила, не несіть їй кілограм цукру чи коробку цукерок, бо так прийнято. Візьміть краще каструлю супу. Хочете допомогти - не треба бавитись з немовлям. Погуляйте зі старшими дітьми чи помийте посуд.

 

Довідка «ВЗ»

 

Професія доули (у перекладі з грецької - служниця для жінки) сформувалася у 80-х роках ХХ ст. Унікальний курс з навчання доул розробив французький лікар-акушер Мішель Оден. Доула - це професійна помічниця, яка має забезпечувати жінці відчуття комфорту й безпеки на пологах. 2014 року Американський конгрес акушерів визнав доул одним з найефективніших «інструментів» на пологах. Чимало клінік Європи й США мають у штаті доул, а деякі страхові компанії навіть покривають вартість їхніх послуг. За статистикою, пологи за участі доули рідше проходять з ускладненнями, зокрема, майже на половину зменшується кількість кесаревих розтинів.

 

Автор: Зіновія Воронович

Джерело: «Високий Замок»

Залізне алібі: 13 симптомів дефіциту заліза в організмі

На темних плямах – жирна крапка…

ДЦП – не вирок#2019-37 (09/11/2019)

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com