rss
04/21/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Репортаж \ Посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцький: «Катинська трагедія є справжнім доказом агресивної позиції Радянського Союзу і його причетності до розв’язання Другої світової війни»

13 квітня 2019 року в Національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили» відбулося урочисте вшанування жертв Катинського розстрілу. Дзвін, молитва «Отче наш», хвилина мовчання, польські та українські прапори і близько 200 людей з біло-червоними квітами - так відбулися урочистості з вшанування загиблих поляків - жертв сталінського режиму.

 

Title  
 Близько 200 людей з біло-червоними квітами
вшанували загиблих поляків – жертв сталінського
режиму. Фото: facebook.com/ Ludmiła Slyesaryeva
 

Церемонія вшанування жертв розпочалась з урочистого покладання квітів і тривала майже годину на польській і українській частинах цвинтаря «Биківнянські могили».

Катинська трагедія є справжнім доказом агресивної позиції Радянського Союзу і його причетності до розв'язання Другої світової війни, - зазначив Посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцький у своїй промові.

Катинський розстріл - це узагальнена назва воєнного злочину, масової страти польських громадян, вчиненої органами НКВС СРСР за цілком таємним наказом партійно-державного керівництва СРСР одночасно у декількох місцях.

Після нападу Радянського Союзу на Польщу 17 вересня 1939 року полонених поляків, більшість з яких складали військові, тримали у кількох концентраційних таборах - в Козельську, Осташкові та Старобільську. 5 березня 1940 року на основі постанови ЦК КПРС польських ув'язнених, як потенційних ворогів радянської влади, було засуджено до страти. З квітня поляків починають вивозити на розстріли ешелонами. Польських офіцерів було доправлено поетапно до Гняздова, а потім переправлено до Катинського лісу. По прибуттю полонених було замордовано у лісі пострілом у потилицю. Розстріли польських військових також відбувалися в інших місцях - в Калініні, поблизу Твері, в Харкові, в Биківнянському лісі, поблизу Києва. В Харкові поховано батька відомого польського режисера Анджея Вайди, котрого, разом з іншими польськими офіцерами, було розстріляно в 1940 році В історію цей воєнний злочин Радянського Союзу ввійшов під загальною назвою Катинська трагедія. Науковці вказують, що тоді було закатовано майже 22000 поляків.

13 квітня 1943 року, під час Другої світової війни, німцями у Катинському лісі, поблизу Смоленська, були виявлені масові поховання розстріляних польських офіцерів. В офіційному документі значилось, що в містечку Косогори, на той час радянській здравниці, розташованій за 16 кілометрів на захід від Смоленська, виявили братську могилу 28 метрів завдовжки і 16 метрів завширшки, в якій на 12 пластів були зариті 3000 трупів польських офіцерів. Вони були в повному військовому обмундируванні, деякі - із зв'язаними руками, деякі - з особистими документами, і у всіх були кульові отвори в потилиці. Під час подальших розкопок були знайдені інші поховання, які допомогли встановити загальну кількість - 10000 загиблих.

  Title
  Посол Республіки Польща в Україні Бартош
Ціхоцький під час урочистого вшанування жертв
Катинського розстрілу. Фото: twitter.com/PLinUkraine

Для надання цьому жахливому злочину якомога більшого розголосу, німецькою владою в Катинь були запрошені представники Міжнародного Червоного Хреста і журналісти з нейтральних, невоюючих країн - Швеції, Швейцарії, Португалії та Іспанії. Польський еміграційний уряд у Лондоні, очолюваний генералом Владиславом Сікорським, дізнавшись про Катинську трагедію, вимагав роз'яснень від Сталіна. У відповідь з Москви надійшла нота, що уряд Радянського Союзу не вважає за можливе далі підтримувати дипломатичні відносини з урядом Польщі, який піддався на підлу гітлерівську провокацію. Прем'єр-міністр Черчилль відповів відмовою польському уряду стосовно розірвання Великобританією дипломатичних стосунків з Радянським Союзом. Через кілька місяців, 4 липня 1943 року, генерал Сікорський загинув в авіакатастрофі поблизу Гібралтару.

Найважливішу роль у розслідуванні Катинської трагедії зіграв польський журналіст Юзеф Мацкевич, який у воєнні роки мешкав у Вільно (нині - Вільнюс). З дозволу німецької влади він побував у Катині і провів власне розслідування, в якому йому максимально сприяли нацисти. Мацкевич встановив, що під Катинню було розстріляно не 10 тисяч осіб, а близько 4 тисяч, і завищена кількість жертв була оголошена з пропагандистських міркувань. Згодом йому було надано результати експертиз, які засвідчували, що гільзи, знайдені в похованнях, були з тих серій патронів, що постачалися Німеччиною Радянському Союзу ще в 1920-х роках, за часів Веймарської республіки, так само, як і використані катами пістолети типу «Вальтер» і «Парабелум», для яких ці патрони були призначені. Новий керівник польського уряду Станіслав Миколайчик не став роздмухувати дипломатичний конфлікт. Вищі посадові особи Великобританії та США, які з перших днів знали про винуватців Катинської трагедії, заради збереження антинацистської коаліції жодного разу не порушували це питання в роки війни. І навіть під час Нюрнберзького процесу, коли підсудними було порушено питання про радянські репресії в Катині, союзники СРСР не підтримали розгляд цього питання, побоюючись невдоволення Сталіна.

Title  
 Автор тримає в руках альбом Анджея Вайди «Katyn».
Це – особиста сповідь про фільм «Катинь» і про
Катинську трагедію та про стосунки в сім’ї
польського режисера, пов’язані з катинськими
подіями. Книга містить фотографії всіх сцен з фільму,
історичні карти, унікальні фотографії та архівні
документи з приватної колекції Анджея Вайди,
а також фотографії великого формату об’єктів,
знайдених у катинських могилах. Додатковою
перевагою книги є детальна хронологія
катинської різанини, підготовлена
Анджеєм Кунертом. Все це доповнюється
фотографіями акторів, які брали участь у фільмі
 

Лише в 1951 році, на вимогу дев'яти конгресменів польського походження, була створена Спеціальна комісія Конгресу США для дослідження обставин масового вбивства в Катині. Спираючись на книгу Юзефа Мацкевича «Катинська бійня», яка вийшла в 1949-му кількома мовами світу, були опитані численні свідки, досліджені документи і речові докази, на підставі чого в грудні 1952 року комісія одноголосно прийняла рішення винести результати на публічне обговорення в ООН з метою створення міжнародного трибуналу, який вимагав би покарання винуватців злочину. Проте, нічого суттєвого зроблено не було. Після смерті Сталіна у 1953 році і завершення Корейської війни політика США йшла шляхом пошуку компромісів з СРСР. За часів президентства Кеннеді та Ніксона справи стосовно Катині втратили актуальність й були здані в архів.

У СРСР зі самого початку заперечувалась причетність НКВС до злочинів у Катині. Створена в 1944 році спеціальна комісія під керівництвом академіка Миколи Бурденка дійшла висновку, що польські офіцери були розстріляні німцями. Цієї версії радянська пропаганда дотримувалась протягом наступних 45 років, і лише 13 квітня 1990 року спеціальним повідомленням ТАРС Радянський Союз офіційно визнав свою відповідальність за вбивство катами НКВС поляків у 1940-му році в Катинському лісі та «...висловив глибокий жаль із приводу трагедії», назвавши її одним з найжорстокіших проявів сталінізму.

10 квітня 2010 року президент Польщі Лех Качинський зі своєю делегацією мав намір відвідати жалобні заходи, приурочені 70-м роковинам Катинської трагедії під Смоленськом. Але літак Ту-154М, який здійснював рейс з Варшави до Смоленська, під час заходу на посадку розбився.

На борту літака був президент Польщі Лех Качинський разом зі своєю дружиною, голова Національного банку Польщі Славомир Скшипек, заступник міністра закордонних справ Анджей Кремер, керівник Інституту національної пам'яті Януш Куртика, екс-президент Польщі Ришард Качоровський, голова Генерального штабу Польщі Францішек Ґонґор та багато інших урядовців, громадських діячів та представників духовенства - всього 96 осіб (включно зі 7 членами екіпажу). Не вижив ніхто.

Пізніше е ксперти британської Forensic Explosives Laboratory (FEL) виявили у більшості з 200 шматків розбитого Ту-154М екс-президента Леха Качинського сліди тротилу.

Відтоді офіційні польські делегації не відвідують Катинське кладовище, що розташоване під Смоленськом, і є міжнародним меморіальним комплексом жертвам тоталітарних репресій.

Біла Криниця: центр світового старообрядництва

Зоя Скоропаденко: «The Hope - це концептуальна скульптура, яка має нагадувати, що ми маємо історію, але з надією дивимося в майбутнє»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers