rss
05/27/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Українське Чикаго \ Грай, бандуро, грай!

Надзвичайною подією в житті українського Чикаго був у минулі вихідні Ювілейний концерт капели бандуристів Північної Америки ім. Тараса Шевченка.

 

Це справді було великим святом для всіх, хто міг бути присутнім на концерті. Саме слово концерт після кількох хвилин втратило своє значення. Кожний присутній опинився неначе в рідній Україні, серед її безкраїх степів, в полоні рідної пісні, до болю рідних звуків бандури, в звучанні прекрасних українських мелодій, краси українського Краю.

Божественна музика відроджувала в душі весь пройдений шлях нашого славного козацького роду, важкі моменти нашої історії і невмирущу любов до України.

Всі мимоволі ставали співучасниками цього свята - божественного злиття мелодій людського голосу і бандури.

Звуки бандури... Де б не були ми, в який куточок землі не закинула б нас доля, коли ми чуємо звучання рідних струн, наше серце вмить починає битися швидше, велика сила енергії піднімається в нашій душі. Надзвичайне відчуття до болю рідного, любого серцю, славного і вічного - козацького, українського.

Важкий шлях випав на долю нашого народу. Такий же важкий тернистий шлях пройшли і славні сини нашої нації-кобзарі і бандуристи. Вороги не мали спокою, коли чули звуки їхніх бандур і старались знищити це надзвичайне цілюще джерело національної свідомості і патріотизму. Знущання, переслідування, знищення - ніщо не могло вбити любов до України, прагнення до волі.

Пройшовши сторічний тернистий шлях від 1918 року, від свого народження і до теперішніх днів, капела гордо несе місію її засновників. Дуже коротко про історію капели бандуристів.

Василь Ємець заснував перший професійний ансамбль бандуристів під назвою «Кобзарський хор» у 1918 році в Києві. Після репетицій, які тривали лише три місяці (зі серпня до листопада), відбувся перший концерт у приміщенні теперішнього театру ім. Лесі Українки, який пройшов з великим успіхом. Після багатьох вдалих виступів під час визвольних змагань ансамбль припинив діяльність. А у 1923 році з учасників «Кобзарського хору» була сформована Київська капела бандуристів.

У 1925 році почала свою діяльність Полтавська капела бандуристів під керівництвом Володимира Кабачка та Гната Хоткевича. В 1935 році ці дві капели були об'єднані в одну Державну зразкову капелу бандуристів.

Title Title 

 

Під час Другої світової війни радянська влада розформувала ансамбль, а багатьох бандуристів вислала на створення оборонних споруд під Києвом.

Після зміни влади у 1941 році члени колишньої зразкової капели створили Українську капелу бандуристів ім. Тараса Шевченка. В часи більшовицької та німецької окупації і в фашистських таборах впродовж війни, яка змусила ансамбль покинути Батьківщину, капела продовжує бути носієм ідей, які були закладені її засновниками у 1918 році.

Починаючи з 1949 року, коли УКБ ім. Тараса Шевченка почала працювати і збиратися в Детройті, США, колектив дав більше, ніж 500 концертів у Північній Америці, Австралії, Європі, Україні.

В репертуарі капели є більше, ніж 600 творів - це передвоєнні композиції, твори й аранжування Григорія Китастого, Гната Хоткевича, духовна музика, народні пісні, сучасні твори для бандури.

Поза межами України капелою керували такі диригенти: Григорій Китастий, Володимир Божик, Петро Потапенко, Іван Задорожний, Володимир Колесник, Богдан Герявенко та Олег Махлай.

Українська капела бандуристів Північної Америки ім. Тараса Шевченка - це наша національна гордість.

Українська пісня в її виконанні - чарівна і рідна, як і Україна!

Прощальне слово над домовиною бл. п. отця доктора Мирона Панчука

Окружний з’їзд Союзу Українок Америки

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com