rss
06/02/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ Настанови чи бачення?

Щодо українських цьогорічних виборів висловлюються усі, кого це цікавить - і у професійному, і у особистому аспекті. Часто можна почути і думки наших закордонних партнерів різного рівня у державних чи громадських інституціях.

 

5 березня своїми думками поділилася і Надзвичайний та Повноважний посол США в Україні Марі Йованович.

Одна з вітчизняних інформаційних агенцій назвала ці думки настановами.

Прочитавши це, я посміхнувся. Та це ж таке визначення, яке повністю лягає на шаблони проросійських політичних сил України. Бо настанова - це є вказівка.

Воно відповідає також і позиції російських політиків та ЗМІ.

А саме - що Україною керують з Вашингтонського «обкому».

Що без думки американського посла вітчизняні політики і кроку не зроблять.

Що нам диктують з американської амбасади - що і як робити в тій чи іншій ситуації.

А що ж такого сказала Марі Йованович, щоб назвати її слова настановами?

А вона лише висловила своє бачення - як треба проводити вибори.

Не взагалі, а конкретно в Україні. Тій самій Україні, якій на даній стадії її розвитку є притаманними певні особливості. І ці особливості часто не вкладаються у демократичні стандарти. І так іноді гостро випирають ці особливості, не вкладаючись у стандарти демократії і наше людське нормальне розуміння чесності та справедливості, що українці на знак протесту виходять на Майдан.

Так було в 2004 році, коли саме через фальсифікації підсумків виборів народ масово вийшов на Майдан у столиці і десятки майданів по країні. Так може статися і будь-коли іще, зокрема, і цього року, навіть цього ж місяця березня.

У крайньому разі - квітня.

Якщо не усвідомити цю небезпеку і завчасно її не уникнути. Спільними зусиллями. Своїми і тих, хто допомагає Україні чи вболіває за неї.

І перший вияв такої небезпеки - це намагання політиків керувати виборчим процесом. Керувати у ручному режимі. Та так, щоб і членів комісій усіх рівнів - від маленької дільничної комісії у селі до головного органу - Центральної виборчої комісії, ЦВК.

Пані Посол бачить цю небезпеку. Тому і нагадує: «Лише незалежна Центральна виборча комісія України має здійснювати керівництво за проведенням виборів та рахувати голоси...».

Це вказівка? Ні, це дипломатично висловлене побажання змінити в Україні той порядок, який склався уже не роками - десятиріччями.

А саме порядок, згідно з яким ЦВК є хоча й колективний, але сумирний слухняний орган, який має повністю орієнтуватися на владу, її побажання чи прямі вказівки, виконавши котрі, можна й додатково вислухати прохання окремих кандидатів, котрі балотуються і просять їм у цьому підсобити, обіцяючи у відповідь свою гарячу вдячність у різноманітній формі.

Слухняна ЦВК вигідна владі, корисливим кандидатам, котрі намагаються через підкуп схилити виборчі комісії різного рівня на потурання собі улюбленому.

Невигідна вона тільки Україні, народові, Нації, котрі потерпають від того, що волевиявлення людей іноді буває спотвореним, а кількість голосів «за» певного кандидата пояснюється не привабливістю його програми чи особи, а банальним підкупом чи силовим втручанням напівкримінальним елементам, чи навіть виразно означеному криміналітету.

Тому пані Посол наголосила: «Аполітична охорона має забезпечувати, щоб «тітушки» не змогли зупинити виборців, а продаж і купівля голосів виборців мають бути покарані».

Хіба це вказівки?

Це добросовісно повторені стандартні вимоги до проведення виборчого процесу в країнах, які вважають себе цивілізованими.

І пані Посол, яка хоче, щоб Україна була серед цивілізованих європейських країн, терпляче повторює для нас ази виборчої демократії: «У рік виборів, президентських і парламентських, я не можу навіть уявити собі більший пріоритет, аніж запевнення, що українські вибори є вільними та чесними.

Дуже важливо, щоб волю українців поважали.

  Title
  Посол Марі Йованович радить…

На практиці це означає, що лише незалежна Центральна виборча комісія має здійснювати керівництво проведенням виборів та рахувати голоси».

Пам'ятаючи, як часто охоронці громадського порядку замість того, щоб цей порядок навести під час сутичок чи зловживань на виборчій дільниці, або підкреслено ігнорували перебіг конфліктів, або ж ставали на бік порушників та запрошених певними кандидатами чи партіями тітушків: «Офіційна, аполітична охорона має забезпечувати, щоб «тітушки» чи інші озброєні групи не змогли зупинити виборців здійснити волевиявлення. Люди, що купляють голоси, мають бути покарані, але також мають бути покарані і люди, що платять їм за їхні голоси.

Кампанії, що намагаються фальсифікувати голосування, мають переслідуватись в судовому порядку, а ресурси уряду ніколи не мають бути використані для боротьби з політичними опонентами».

Пані Посол перебуває у Києві уже два з половиною року і все разом зі своїми співробітниками бачить. Зокрема, і таке, що на днях СБУ (важливий ресурс влади) була, нібито, причетна до спроби встановити апаратуру прослушки навпроти офісу одного кандидата у президенти, який своїм рейтингом дуже дошкуляє іншому кандидатові, котрому сподобалося 5 років сидіти у найвищому кріслі країни.

Бачить і радить. Бо інше значення слова настанова - це радити, підказувати, як діяти. Підказувати, а не вказувати, тим більше - наказувати.

Радити, а не примушувати - і радіти, що пораду було почуто та правильно інтерпретовано тими, кому вона адресувалася.

А тим часом на українські вибори-2019 ЦВК вже зареєструвала 418 міжнародних спостерігачів. І усі вони будуть щось радити - зі свого досвіду і знань.

Тож, не сприймаймо дружні нагадування та поради вказівками.

Врешті-решт, нам хочуть добра. Тож будемо вдячними за підказки і позиціонуємо себе так, щоб усі відчували і знали - українцям вказівки чи накази не потрібні.

Самі все, що потрібно, знаємо, дотримуємось, правильно робимо.

А за нагадування і правильне бачення дякуємо.

Претенденти виходять на фінішну пряму

Політична відвага або безликість

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com