rss
04/25/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Пам’ять \ Україна вшанувала пам’ять Героїв Крут

29 січня Україна вшанувала пам'ять Героїв битви під Крутами, яка відбулася 101 рік тому. Крути - одна з трагічних і, водночас, легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.

 

Наприкінці грудня 1917 року уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків надзвичайно дратувало проголошення Україною самостійності. Спочатку Москва створила окремий «український червоний уряд» зі столицею у Харкові, який фактично оголосив війну незалежній частині держави, а потім рушили і війська - балтійські матроси, червоноармійці-головорізи з Москви, Пскова, Смоленська тощо. Подавалося це як «громадянська війна».

  Title
  Студенти на станції Крути, фото незадовго до бою

Українські війська тримали оборону біля станції Крути. Вранці 29 січня 1918 розпочався наступ на українські позиції 4-тисячного більшовицького загону петроградських і московських червоногвардійців. Українське військо, якому судилося вступити у криваву сутичку з цією ордою, налічувало близько 300 бійців Студентського куреню, 250 - Першої української військової школи та майже 40 гайдамаків - оце й усе.

Бій тривав до вечора, було відбито кілька атак, бойові втрати складали до 300 убитих, поранених, полонених. Командир Аверкій Гончаренко віддав наказ відійти до ешелону, який чекав за 2 км. Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівними. Одна чота студентів у сутінках втратила орієнтир і вийшла на ст. Крути, уже зайняту червоноармійцями. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було 16 років.

Після розстрілу більшовики не дозволили місцевим селянам поховати тіла загиблих. Лише після визволення Києва від червоних за розпорядженням українського уряду 19 березня 1918 року на Аскольдовій могилі відбувся урочистий похорон 27 полеглих у бою під Крутами. На похороні голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, Героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинку вірш «Пам'яті тридцяти».

Title  

У радянський час могили полеглих під Крутами було зруйновано. Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії.

Після здобуття Україною незалежності подвиг героїв Крут посів гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність. На державному рівні цей день почали відзначати з 2003 року. Щорічне вшанування пам'яті Герої Крут закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами». У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам'яті героїв Крут».

Під Крутами творилася історія молодої Української держави, - наголосив у своєму дописі у Facebook президент України Петро Порошенко з нагоди 101 річниці бою під Крутами. Президент підкреслив, що станція Крути - тільки одна з численних битв в одвічному «хрестовому поході» Росії проти України, однак відважні патріоти, які захищали Україну під Крутами, - справжні Герої, завдяки яким таки постала незалежність України.

Президент із дружиною поклали квіти до Пам'ятного Хреста Героям Крут у Києві.

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман переконаний, що подвиг Героїв Крут надихатиме майбутні покоління українців на сміливі вчинки і героїзм. Він зазначив, що бій під Крутами є однією з найбільш героїчних і водночас трагічних сторінок історії України.

Голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що бій під Крутами у 1918 році став символом незламності і стійкості українських воїнів. І закликав українців згадати у цей день разом із героями Бахмача та Крут усіх воїнів, які віддали своє життя за Україну.

Сторіччя тому держава не змогла зберегти свою незалежність через чвари, розбрат та зовнішніх ворогів, тож трагічна історія тих часів сьогодні має стати уроком для України. Про це заявив секретар РНБО Олександр Турчинов у зверненні з нагоди Дня пам'яті Героїв Крут, - повідомляє прес-служба Ради безпеки. Разом із тим, він підкреслив, що, об'єднавшись, українці не дозволили Росії повторити трагедію Крут та знищити українську державу в 2014 році.

Спеціально до Дня Героїв Крут у столичному кінотеатрі «Київ» відбулася прем'єра фільму «Крути 1918».

Тим часом на Чернігівщині вшанували пам'ять Героїв Крут на місці легендарного бою. У заходах біля села Пам'ятн, Борзнянського району, взяли участь сотні людей з різних куточків України.

Про це кореспондентові Укрінформу повідомив начальник відділу співпраці зі ЗМІ департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської ОДА Валерій Сорокін.

«Заходи відбулися спокійно і за планом. Участь у них, на мій погляд, взяли до тисячі людей, хоча мій колега каже, що близько двох тисяч. Була літературно-мистецька композиція, покладання квітів, заупокійна літія, яку традиційно відправив архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій. На вшанування пам'яті загиблих під Крутами урочистим маршем пройшли військовослужбовці та ліцеїсти», - розповів Сорокін.

За його словами, участь у мітингу-реквіємі взяли представники облдержадміністрації, районів, міст, громадськості з Чернігівської та інших областей. З промовами виступили також автор меморіалу в Крутах, відомий художник Анатолій Гайдамака та директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

«Співвідношення сил становило 1 до 10 не на користь українців, а співвідношення втрат - 1 до 3 саме на користь українців», - підкреслив Володимир В'ятрович.

«Бій під Крутами стримав більшовицький наступ на 4 дні. І це були вирішальні дні для української дипломатії, аби отримати від міжнародної спільноти визнання України - завдяки цьому стало можливим укладання Брест-Литовського миру, що de-facto означало міжнародне визнання української незалежності. Це був бій за майбутнє, який показав, що Україна стала можливою саме завдяки армії», - додав він.

Як розповіла радниця голови Чернігівської ОДА Яна Титенок, ще одним помітним заходом Крутах було врочисте складання присяги на вірність Україні студентами Вінницького технологічного та Ніжинського аграрного ліцеїв.

  Title
  Фото загиблих Героїв Крут

У музеї Меморіального комплексу активно проводилися екскурсії, під час яких презентувалась також тематична експозиція «Блокпост пам'яті». На території працювали чотири намети для обігріву людей - з чаєм, кавою, козацьким кулішем.

Дійством «Станція Крути: зупинись та прислухайся...» 101-у річницю подвигу Героїв Крут відзначив Львів. Акція відбулася на головному залізничному вокзалі Львова.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

У головному холі вокзалу зазвучала пісня «Стежечка», яка стала саундтреком до українського історичного фільму «Крути 1918» режисера Олексія Шапарєва. Після цього молодь декламувала поезію про Героїв Крут. Серед інших прозвучав вірш «Пам'яті тридцяти» Павла Тичини.

На завершення заходу учасники виконали Державний Гімн України.

Одесити мітингом-реквіємом також вшанували подвиг Героїв Крут.

Урочистим покладанням квітів до Меморіальної дошки видатним борцям за незалежність України Іванові та Юрію Липам, які проживали в будинку № 52 на вулиці Пастера, розпочалась акція вшанування пам'яті подвигу Героїв Крут.

У церемонії взяли участь заступники голови облдержадміністрації та обласної ради Сергій Колебошин і Юрій Дімчогло, віце-мер Одеси Олесь Янчук, представники Одеської єпархії Православної церкви України та громадськості міста, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Сьогодні ми вшановуємо пам'ять трьохсот героїв Крут, які 101 рік тому прийняли бій проти більшовицьких загарбників. Більшість із них загинули, але їм вдалося на чотири дні затримати просування ворога до столиці України. Вони завжди житимуть у нашій пам'яті, бо їхній подвиг уособлює прагнення українського народу до свободи. Тому їх пам'ять вшановують у навчальних закладах, відбуваються тематичні заходи і лекції», - зазначив Колебошин.

Відбувся мітинг-реквієм, під час якого прозвучали композиція «Тиша» у виконанні оркестру Центру військово-музичного мистецтва Військово-морських сил ЗС України, а також «Балада про Крути». Звучали поезії, присвячені невмирущому подвигу студентів-героїв, у виконанні курсантів НУ «Одеська морська академія», морехідного училища, Військової академії Одеси та студентів інших вишів.

Відзначили річницю битви під Крутами маршем зі смолоскипами на центральних вулицях Одеси також активісти ВО «Свобода», «Правого сектора», ГО «Вуличний фронт» та інших організацій.

 

Джерела: «Укрінформ»

 

Відзначення Дня соборності в Норт-Порті, Флорида

У вічність відходять Герої…

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers