rss
03/29/2023
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Організації, установи, товариства \ Філадельфія вшанувала пам’ять Зенона Мазуркевича

Похоронні відправи з вшанування пам'яті архітектора Зенона Мазуркевича відбулися у Чикаго 9 і 10 листопада.

 

Title  
 Зовнішній вигляд церкви
св. Йосифа Обручника у Чикаго
 

У маєстатичній церкві св. Йосифа Обручника з 13-ма куполами і трьома внутрішніми ярусами лежали серед цього величного храму тлінні останки його творця, який спорудив його з найпростіших складників - скла, цементу і металу, вдихнувши в них життя і сонце, які зробили храм просторим і живим сакральним шедевром української модерної архітектури. Його проект здобув перевагу серед 32 представлених проектів будівництва храму.

Тут лежав Зенон Мазуркевич, творець, який дав цій споруді красу і життя перед тим, ніж його, будівничого цього храму, перевезли на цвинтар святого Миколая. Цей момент прекрасно схопив Владика єпархії св. Володимира у Парижі - єпископ Франції, Бельгії, Нідерландів, Люксембургу Преосвященний Борис Гудзяк у листі співчуття дружині покійного - Уляні: «Яка сила і символізм у тому, що останнім земним прихистком для тіла Спочилого стала задумана ним церква св. Йосифа Обручника. У ній творця-людину через молитву передали в обійми Бога-Творця, від Якого він черпав натхнення і Якому довіряв себе провадити».

Американська преса спом'янула Архітектора довгими статтями - зокрема, «Philadelphia Inquirer» і чиказька газета «Chicago Sun Times». Журналіст останньої був так захоплений красою й оригінальністю збудованого храму, що вже на початку статті заявив, що краса церкви є такою, що серце перестає битися. Владика чиказької єпархії святого Миколая, Преосвященний Бенедикт наголосив у своєму листі співчуття пані Уляні на неабияких здібностях покійного архітектора, ще раз згадав про талант Зенона і його високохудожні творіння; він писав, що церква слугувала орієнтиром для пілотів і сьогодні стала туристичним центром для численних відвідувачів, вона досі була «найбільш збереженою таємницею міста Чикаго». Зенон вважав, що його будівлі повинні були бути делікатними і просторими, вони повинні надихати кожного відвідувача.

Прощання і вшанування покійного Архітектора Зенона відбулося і у Філадельфії 22 грудня 2018 року у величному митрополичому соборі Непорочного Зачаття. На пропам'ятну заупокійну Службу Божу і панахиду прибуло понад 150 осіб. Святу Літургію відправив ректор митрополичої катедри о. Роман Пітула, а панахиду відспівали о. Роман Пітула в асисті о. митрофорного протоієрея Богдана Жоби від Української Православної Церкви, яка вже близько року перейшла під владу УПЦ КП патріарха Філарета.

  Title
  Архітектор Зенон Мазуркевич із дружиною Уляною
Балух-Мазуркевич

На ці поминки, які відбулися у катедральній залі, прибули представники родини Зенона з Торонто, знайомі, приятелі, а також звеличники небуденного таланту св. п. Архітектора Зенона Мазуркевича. Запросив усіх присутніх на поминальний обід Роман Петик - кузин покійного. Молитву перепровадив о. Парох Роман Пітула. Довше слово про покійного виголосив кол. ред. «Америки» - Осип Рожка, який накреслив біографічну канву покійного та розповів про його архітектурні здобутки - зокрема - як найбільш відомі американські проекти, так і українські. Редактор процитував кілька уривків про красу української архітектури очима покійного Зенона з його статті «Зрештою, чия це церква?» в якій З. Мазуркевич захищає принципи історичних національно-релігійних цінностей українських церков, які мають унікальну європейську і світову значущість. Ще за життя автор вихваляв оригінальність лемківських і закарпатських українських церков. Однак, у своїх проектах не цурався супермодерністських структур з українськими елементами, що, на жаль, не всі інфраструктури українських міст могли сприйняти.

Присутні заслухали спогад двоюрідного брата Ореста Келебая, переданий з Торонто, в якому він розповідає своє враження про динамічну особистість св. п. Зенона. Андрій Чорнодольський з Балтимора розповів про будівництво п'ятибанної церкви св. Архістратига Михаїла за проектом Зенона Мазуркевича, яка викликала велике зацікавлення американської преси та є осередком туристичних відвідин багатьох осіб з далеких місцевостей.

Шкільна товаришка покійного д-р Рената Голод розповіла деякі веселі моменти зі студентського життя у Торонто, Канада.

Під час пропам'ятного обіду Ліса Оп­риск (сопрано) виконала популярні народні пісні «Два кольори» і «Червону руту».

Тарас Юрчак, Любомир Конрад та Олесь Держко розповіли деякі цікаві і зворушливі моменти зі своїх спогадів зі св. пам. Зеноном Мазуркевичем.

Молодший син Зенона Доріан Мазуркевич повідомив присутнім, що родина створила фонд при церкві св. Йосифа Обручника у Чикаго, щоб допомогти справі викінчення мистецької мозаїки св. п. митця Марка Зубара, яка вже роками чекає на своє завершення.

Пожертви можна надсилати на адресу: St. Joseph the Betrothed Catholic Church - 5000 Cumberland Ave. - Chicago, Ill. 60656

Дружина Зенона Мазуркевича Уляна та син Доріан дякували присутнім за прибуття і за шанобливе вшанування їхнього Чоловіка і Батька. Ця зустріч продемонструвала велику повагу філадельфійської громади до Зенона Мазуркевича, який багато років свого таланту присвятив проектуванню торговельних і промислових об'єктів, а пізніше «повернувся до своєї спадщини». Архітектор Зенон Мазуркевич вважав, що, як українець, він діє на високо емоційному рівні, він хотів вкладати емоцію у будинки, які він проектував.

Вічна Йому Пам'ять!

Помер багаторічний член Проводу ОУН(б), в’язень Аушвіцу Омелян Коваль

Діти полеглих Героїв Небесної Сотні отримали книжечки «Мій тато став зіркою»

 

Свіжий Номер
(Тисніть на обкладинку)

#2022-08
22.02.2022 Московська армія вже в Україні. Що далі?
Office of Cook County Board President Toni Preckwinkle Округ Кук і CEDA оголошують програму допомоги з водопостачання для малозабезпечених домогосподарств
Небесна сотня, «справи Майдану» 8 років розслідування, які результати?
«Визнання ЛНР/ДНР»: перемога чи програш Путіна і що це означає для України? Рішення господаря Кремля дає Зеленському шанс поховати «Мінськ»
Міжнародна фінансова допомога Україні: хто, скільки і навіщо. Подушка безпеки для України
Путінська казарма: які перспективи має окупований Донбас Чому після визнання Росією «народні республіки» приречені на жалюгідне існування
«План знищення України»: звіт британського інституту оборонних досліджень
Християнське ставлення до війни Розвиток доктрини від перших віків християнства до Середньовіччя
Не стало Івана Дзюби – літературознавця, дисидента, Героя України
Чи бояться росіяни війни? Як російське суспільство реагує на військові ігри Кремля біля кордонів України

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers