rss
01/23/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#368

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Організації, установи, товариства \ Філадельфія вшанувала пам’ять Зенона Мазуркевича

Похоронні відправи з вшанування пам'яті архітектора Зенона Мазуркевича відбулися у Чикаго 9 і 10 листопада.

 

Title  
 Зовнішній вигляд церкви
св. Йосифа Обручника у Чикаго
 

У маєстатичній церкві св. Йосифа Обручника з 13-ма куполами і трьома внутрішніми ярусами лежали серед цього величного храму тлінні останки його творця, який спорудив його з найпростіших складників - скла, цементу і металу, вдихнувши в них життя і сонце, які зробили храм просторим і живим сакральним шедевром української модерної архітектури. Його проект здобув перевагу серед 32 представлених проектів будівництва храму.

Тут лежав Зенон Мазуркевич, творець, який дав цій споруді красу і життя перед тим, ніж його, будівничого цього храму, перевезли на цвинтар святого Миколая. Цей момент прекрасно схопив Владика єпархії св. Володимира у Парижі - єпископ Франції, Бельгії, Нідерландів, Люксембургу Преосвященний Борис Гудзяк у листі співчуття дружині покійного - Уляні: «Яка сила і символізм у тому, що останнім земним прихистком для тіла Спочилого стала задумана ним церква св. Йосифа Обручника. У ній творця-людину через молитву передали в обійми Бога-Творця, від Якого він черпав натхнення і Якому довіряв себе провадити».

Американська преса спом'янула Архітектора довгими статтями - зокрема, «Philadelphia Inquirer» і чиказька газета «Chicago Sun Times». Журналіст останньої був так захоплений красою й оригінальністю збудованого храму, що вже на початку статті заявив, що краса церкви є такою, що серце перестає битися. Владика чиказької єпархії святого Миколая, Преосвященний Бенедикт наголосив у своєму листі співчуття пані Уляні на неабияких здібностях покійного архітектора, ще раз згадав про талант Зенона і його високохудожні творіння; він писав, що церква слугувала орієнтиром для пілотів і сьогодні стала туристичним центром для численних відвідувачів, вона досі була «найбільш збереженою таємницею міста Чикаго». Зенон вважав, що його будівлі повинні були бути делікатними і просторими, вони повинні надихати кожного відвідувача.

Прощання і вшанування покійного Архітектора Зенона відбулося і у Філадельфії 22 грудня 2018 року у величному митрополичому соборі Непорочного Зачаття. На пропам'ятну заупокійну Службу Божу і панахиду прибуло понад 150 осіб. Святу Літургію відправив ректор митрополичої катедри о. Роман Пітула, а панахиду відспівали о. Роман Пітула в асисті о. митрофорного протоієрея Богдана Жоби від Української Православної Церкви, яка вже близько року перейшла під владу УПЦ КП патріарха Філарета.

  Title
  Архітектор Зенон Мазуркевич із дружиною Уляною
Балух-Мазуркевич

На ці поминки, які відбулися у катедральній залі, прибули представники родини Зенона з Торонто, знайомі, приятелі, а також звеличники небуденного таланту св. п. Архітектора Зенона Мазуркевича. Запросив усіх присутніх на поминальний обід Роман Петик - кузин покійного. Молитву перепровадив о. Парох Роман Пітула. Довше слово про покійного виголосив кол. ред. «Америки» - Осип Рожка, який накреслив біографічну канву покійного та розповів про його архітектурні здобутки - зокрема - як найбільш відомі американські проекти, так і українські. Редактор процитував кілька уривків про красу української архітектури очима покійного Зенона з його статті «Зрештою, чия це церква?» в якій З. Мазуркевич захищає принципи історичних національно-релігійних цінностей українських церков, які мають унікальну європейську і світову значущість. Ще за життя автор вихваляв оригінальність лемківських і закарпатських українських церков. Однак, у своїх проектах не цурався супермодерністських структур з українськими елементами, що, на жаль, не всі інфраструктури українських міст могли сприйняти.

Присутні заслухали спогад двоюрідного брата Ореста Келебая, переданий з Торонто, в якому він розповідає своє враження про динамічну особистість св. п. Зенона. Андрій Чорнодольський з Балтимора розповів про будівництво п'ятибанної церкви св. Архістратига Михаїла за проектом Зенона Мазуркевича, яка викликала велике зацікавлення американської преси та є осередком туристичних відвідин багатьох осіб з далеких місцевостей.

Шкільна товаришка покійного д-р Рената Голод розповіла деякі веселі моменти зі студентського життя у Торонто, Канада.

Під час пропам'ятного обіду Ліса Оп­риск (сопрано) виконала популярні народні пісні «Два кольори» і «Червону руту».

Тарас Юрчак, Любомир Конрад та Олесь Держко розповіли деякі цікаві і зворушливі моменти зі своїх спогадів зі св. пам. Зеноном Мазуркевичем.

Молодший син Зенона Доріан Мазуркевич повідомив присутнім, що родина створила фонд при церкві св. Йосифа Обручника у Чикаго, щоб допомогти справі викінчення мистецької мозаїки св. п. митця Марка Зубара, яка вже роками чекає на своє завершення.

Пожертви можна надсилати на адресу: St. Joseph the Betrothed Catholic Church - 5000 Cumberland Ave. - Chicago, Ill. 60656

Дружина Зенона Мазуркевича Уляна та син Доріан дякували присутнім за прибуття і за шанобливе вшанування їхнього Чоловіка і Батька. Ця зустріч продемонструвала велику повагу філадельфійської громади до Зенона Мазуркевича, який багато років свого таланту присвятив проектуванню торговельних і промислових об'єктів, а пізніше «повернувся до своєї спадщини». Архітектор Зенон Мазуркевич вважав, що, як українець, він діє на високо емоційному рівні, він хотів вкладати емоцію у будинки, які він проектував.

Вічна Йому Пам'ять!

Помер багаторічний член Проводу ОУН(б), в’язень Аушвіцу Омелян Коваль

Діти полеглих Героїв Небесної Сотні отримали книжечки «Мій тато став зіркою»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com