rss
09/27/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Культура \ Релігія і політика \ Андрій Юраш: «Томос – грамота про духовну незалежність України»

Так офіційний Київ оцінив затверджений Вселенським Патріархатом документ про автокефалію православної церкви в Україні.

 

Усього лише один крок залишився до створення незалежної (автокефальної) православної церкви в Україні. А передостанній рух до цієї мети було зроблено нещодавно у Стамбулі, під час Священного Синоду Вселенського Патріархату, де затвердили текст Томосу і пропозиції до статуту майбутньої церкви. Президент Петро Порошенко привітав співвітчизників, назвав ухвалення Томосу історичною подією, порівняв цей декрет Константинополя з «грамотою про духовну незалежність України». І наголосив на неймовірних перепонах, які чинять вороги України у процесі створення її незалежної церкви. «Москва, держава і російська церква-ФСБшники - хто у погонах, хто в хрестах, хто в лампасах, - не боялися жодного гріха, тільки щоб зірвати це рішення. Але Господь був з нами...» - заявив глава держави.

Про рішення Священного Синоду і події, яких слід чекати услід за ним, - наша розмова з директором Департаменту у справах релігій і національностей Міністерства культури України Андрієм Юрашем.

- Пане Андрію, позитивних новин з Константинополя з нетерпінням чекали всі українці, які прагнуть отримати Помісну церкву. Однак, зважаючи на особливий стиль викладу церковних документів, не всі зрозуміли суть рішення цього Синоду. Ви могли б його «розшифрувати» для пересічних громадян?

- Всі чекали - і всі отримали! Можливо, у нашому суспільстві були якісь більші очікування - невиправдані або неправильно розтлумачені у пресі... Якщо подивитися на суть процесу, то не бачу жодних підстав для тривоги чи розчарування. Суспільство очікувало й отримало на Синоді затверджений текст Томосу. Його просто не оприлюднили. Зроблено це цілком об'єктивно. Томос мають вручити майбутньому Предстоятелеві помісної української православної церкви. Положення цього Томосу повинні спочатку бути імплементовані у статуті цієї церкви, а вже потім стати надбанням громадськості.

Те, що було досягнуто на Синоді, є свідченням його виняткової результативності, позитиву. Ухвалено положення, яке у близькому часі має бути інкорпоровано у майбутньому статуті. Тобто, реалізовано комплекс тих очікувань, які покладали українці на цей Синод у Стамбулі.

- Багато хто сподівався, що 29 листопада оголосять ще й дату Об'єднавчого собору у Києві. Однак, цього не сталося. Чому? Константинополь має якісь застереження? Чи у нього якась своя процедура?

- Константинополь є дуже демократичною інституцією, яка не діє примусовими чи тоталітарними методами. Про це постійно наголошували представники Вселенського Патріархату при кожній нагоді. І немає жодних сумнівів з цього приводу. Призначення дати Об'єднавчого собору - вкрай відповідальна справа, вона пов'язана, зокрема, і зі ситуацією в Україні. Її треба враховувати. Екзархи Вселенського Патріархату повернуться найближчим часом до України, проведуть консультації з владиками українських церков - і тоді буде оголошено дату скликання Собору. Думаю, її повідомлять уже цього тижня. Затримка була пов'язана не з якоюсь принциповою «світоглядною» проблемою, а зі суто технічними деталями.

- У силу своїх посадових обов'язків ви наближені до наших ієрархів, знаєте церковне життя зсередини. Наскільки високим є взаєморозуміння між духовними поводирями напередодні Об'єднавчого собору? Наскільки ця єдність спостерігатиметься під час обрання Предстоятеля? Чи не стануть на заваді створенню помісної церкви сварки, амбіції, про які кажуть в експертних колах, а також у ворожих таборах?

- Усі ієрархи мають бути свідомими того, які надії покладає на цей Об'єднавчий собор наше суспільство. Цей тиск-очікування значною мірою впливає на поведінку, на спосіб дій ієрархів. Стимулює їх до ще більшої відповідальності. Ієрархи розуміють, що зараз не той час, коли амбіції повинні переважати над досягненням спільної мети, до якої ми рухалися не одне сторіччя.

Звичайно, у когось є особисті погляди, вони не завжди збігаються з думкою інших. Не завжди очікування однієї групи єпископів повністю тотожні з позицією іншої групи, навіть усередині однієї церкви. Не кажу вже про розходження на особистісному рівні. Але всі у цьому єпископському середовищі розуміють: суспільство вже не прийме той варіант розвитку подій, який базуватиметься на домінуванні особистого перед інтересами спільноти. Це - основоположна річ, і, переконаний, вона визначатиме поведінку більшості ієрархів. Вони відчувають відповідальність за результат.

- Чи можна сподіватися, що у новий рік українці ввійдуть з новою церквою? Чи, як тепер кажуть - з новою церковною структурою...

- Це - цілком тверезі очікування. Є всі підстави вірити, що Об'єднавчий собор відбудеться у близькому часі, вже у грудні. Вірю, що у Предстоятеля нової церкви буде можливість ще до нового року поїхати до Стамбула і під час майбутнього великого співслужіння з Вселенським Патріархом отримати той Томос, про який зараз так багато говорять.

- І насамкінець - про іншу тему, не пов'язану з Томосом. Чим пояснити візити слідчих до настоятеля Києво-Печерської лаври митрополита Павла (Лебедя)? В УПЦ МП кажуть про тиск влади на їхню церкву напередодні Об'єднавчого собору...

- Якщо проводять обшуки, то, логічно, відкрито спеціальне кримінальне провадження, є відповідна санкція суду. Про що саме це провадження - не знаю, про це треба запитати Службу безпеки України, яка ініціювала порушення цієї справи. Як правило, про суть цих справ стає відомо, коли слідство досягне певних результатів. Тому треба зачекати. Не варто реагувати на гучні і голослівні заяви, які роблять представники тієї чи іншої церкви. На все свій час.

А тим часом...

 

Президент України Петро Порошенко під час засідання ради регіонального розвитку Хмельницької області заявив, що Об'єднавчий собор українських православних церков відбудеться у середині грудня.

Голова Верховної Ради Андрій Парубій у понеділок, 3 грудня, висловився за те, щоб дозволити створюваній єдиній помісній православній церкві України проводити богослужіння у Соборі святої Софії у Києві - «найважливішому, ключовому соборі українського православ'я». Це питання, за словами спікера парламенту, мають вирішити народні депутати.

 

Автор: Іван Фаріон

Джерело: «Високий Замок»

 

Хто є хто на православній мапі світу

Ієрархи УПЦ США провели зустріч у Посольстві України в США

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com