rss
04/19/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Здоров’я \ Котлети шкідливі для здоров’я, а от сало – корисне!

Червоне м'ясо, крім користі, містить і певні ризики для здоров'я, тож його слід вживати не більше, ніж 70 г на день, а від перероблених м'ясних продуктів (ковбаси й сосисок) слід намагатися відмовитися повністю або мінімізувати їх вживання.

 

Про це написала у Facebook в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

«Червоне м'ясо - головна страва обіднього столу в багатьох сім'ях. Та чи знали ви, що за котлетами чи відбивними, окрім смакоти, можуть приховуватися ризики для здоров'я? Ще гірше, коли йдеться про ковбасу або сосиски», - зазначила вона.

Супрун нагадала, що до червоного м'яса зараховують м'ясо ссавців: передусім, свинину, яловичину і баранину. М'ясо птиці до цього переліку не входить.

«Більшість м'ясних продуктів також містять червоне м'ясо: ковбаса, копчені вироби, сосиски чи хотдоги. Стейки та салямі не варто об'єднувати в одну категорію «червоне м'ясо», як роблять у більшості досліджень на цю тему - їхній вплив на здоров'я дещо відрізняється», - додала Супрун.

При цьому вона підкреслила, що червоне м'ясо має свої переваги: це хороше джерело заліза, цинку, багатьох незамінних амінокислот, а також таурину, карнітину, кон'югованих лінолеїнових кислот, креатину та вітаміну В12. Ці сполуки слід отримувати, передусім, з їжі, а не з біологічно активних домішок.

Однак, за словами в. о. міністра, є й багато причин, щоб рідше їсти червоне м'ясо, зменшувати розмір порцій та намагатися замінити його рослинними продуктами. Насамперед це стосується процесованого (переробленого - ред.) м'яса. Люди, які регулярно їдять великі порції червоного і процесованого м'яса, частіше хворіють на серцево-судинні хвороби, рак і передчасно помирають.

«Надлишок процесованого м'яса в раціоні збільшує ризики появи раку товстої кишки, підшлункової залози та простати. Таке м'ясо містить нітрозаміни та поліциклічні ароматичні вуглеводи - речовини, що мають карциногенну дію», - зазначила Супрун. Вона також підкреслила, що процесоване червоне м'ясо внесено до списку карциногенів ВООЗ. В цьому випадку існують переконливі докази на основі великої кількості епідеміологічних досліджень, що регулярне вживання процесованого м'яса має велику шкоду для здоров'я.

За її словами, якщо вживати таке м'ясо щоденно по 50 грамів чи більше - ризик появи раку товстої кишки зростає на 18%. Риба та птиця такого впливу не мають.

«Щодо червоного м'яса, безпосередніх точних вказівок на зв'язок м'яса і раку наразі недостатньо. Червоне м'ясо зараховують до «ймовірно карциногенних речовин». Сіалові кислоти червоного м'яса можуть сприяти пухлинному росту», - додала Супрун.

Вона також повідомила, що коли в раціоні занадто багато білкової їжі будь-якого походження, стає більше інсуліноподібного фактора росту. Він може брати участь у розвитку пухлин.

Крім того, надмірне споживання м'яса пов'язано з більшим ризиком високого тиску. Можливо, причина не в самому м'ясі, а в солі м'ясних виробів чи в супутніх продуктах.

А жирне м'ясо може порушувати баланс переносників жирів у крові та сприяти розвитку атеросклерозу, коли є інші чинники, наприклад, куріння і малорухомий спосіб життя.

Щоб зменшити ризики від вживання червоного м'яса, Супрун радить вживати готового червоного м'яса не більше, ніж 70 грамів на день або порцію розміром з долоню. Також не бажано вживати його щодня.

Крім того, слід намагатися повністю відмовитися або мінімізувати вживання процесованих м'ясних продуктів - не частіше, ніж три рази в тиждень та не більше, ніж 50 грамів на день, якщо відмовитися важко.

Супрун також радить правильно обробляти м'ясо - запікати, тушкувати й відварювати.

До того ж, необхідно додавати до раціону більше рослинної їжі. «Влаштовуйте дні без м'яса, збагачуйте раціон бобовими, горіхами. Якщо їсте м'ясо - завжди супроводжуйте страву гарніром з овочів, а не смаженою калорійною їжею чи штучними жирними соусами», - радить Супрун.

За її словами, важливо також бути фізично активними і підтримувати здорову вагу - це значно знижує ризик низки хвороб, зокрема, пов'язаних із м'ясом.

Скільки їсти сала?

 

В Україні про сало складають пісні і жарти та просять привезти як гостинець. Чи є в салі стільки ж користі, скільки уваги йому приділяють?

«Сало - це суміш жирів. У ньому є насичені жири, а також моно- та поліненасичені жирні кислоти - такі, як у рослинних оліях. З одного боку, у салі досить багато таких некорисних насичених жирів. У 100 грамах - майже 40 грамів, а це - подвійна денна норма для нашого організму. За день нам радять їсти не більше, ніж 20-30 грамів насичених жирів. Насичені жири - це ті самі висококалорійні жири, надлишок яких пов'язують з ризиком атеросклерозу», - написала Супрун.

Як ідеться у дописі, 100 грамів сала має близько 900 калорій. Це майже половина денної норми калорій для людини, що помірно рухається. У салі також немає білків і клітковини, мінералів та низки необхідних нам нутрієнтів. Тобто, багато їсти сала не варто. Але трошки - кілька скибок - можна і корисно.

З іншого боку, у салі, все-таки, більше жирів з ненасиченими жирними кислотами. Навіть більше, ніж у вершковому маслі. Такі жири добре впливають на стан судин.

Сало містить незамінні омега-3 поліненасичені жирні кислоти, потрібні для утворення оболонок довкола нейронів і протидії запальним процесам. У раціоні людей, що рідко споживають жирну рибу та екзотичне й дороге авокадо, таких жирних кислот бракує.

В салі є корисна речовина холін, що відіграє важливу роль в обміні жирів.

Попри те, що багато людей бояться холестерину, в салі його не так багато. В 100 грамах сала міститься лише 95 міліграмів - третина денної норми для людей, які не мають атеросклерозу чи інших хронічних хвороб судин. Або ж половина від норми для людей із хворим серцем чи судинами.

А щоб сало принесло максимальну користь для здоров'я, Супрун радить не вживати сало у великих кількостях, пильнувати свій раціон та зважати на витрати енергії. Якщо ви раптом з'їли багато сала, то в цей день не варто їсти масло, інші тваринні жири, м'ясо, а також солодощі.

Поєднуйте сало з крохмалистими продуктами - картоплею, кукурудзяною кашею, хлібом та гострими компонентами - червоним перцем, гірчицею. Жири, що є в салі, допомагають краще засвоюватись червоним і оранжевим пігментам - каротиноїдам. Тому якщо їсте сало, то доповніть його морквою, помідорами або борщем, - радить очільниця МОЗ України.

Олег Рафалюк: «Мені доводилося оперувати навіть 18-річних з інфарктом»

Ліки від тиску – завжди під рукою!

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers