rss
04/18/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Українське Чикаго \ Натхненні природою. Запрошуємо на відкриття виставки у п’ятницю, 30 листопада, о 7-й годині вечора

Магія узорів династії вишивальниць у родині д-ра Роксолани Тимяк-Лончини. 30 листопада-28 грудня 2018 року.

 

Коли мороз малює вікна, снується нитка роду, єднає світ Божий прядивом оберегів. За шибами місто засипає снігом. Крізь снігові замети хтось розмітає вузьку стежку для нормального життя звичайних людей. Біля вікна сидить жінка, в білих руках - біле полотно. Щоб загасити у душі відчуття того, що втрачено назавжди, вона малює простір для себе між серцем і небом на обрії. У ньому - Україна: Заболотівці, Коломия, Глиняни, Львів, паралельно - Німеччина, Канада, США. Її настрій, емоції висловлюють несказане в замислуватому візерункові, який передає в інше місто, родині, де мистецтво вишивання замінює телефонні розмови і телевізор.

Важко порахувати, скільки візерунків перенесено на біле полотно жіночими руками чотирьох поколінь однієї родини, чиє коріння в Україні.

Title Title 

 

Title

 

Д-р Роксолана Тимяк-Лончина зібрала у своїй скрині унікальну колекцію вишивок, переданих у спадок від бабуні Меланії Денис-Ковалюк (1900-1996) своїм донькам Орисі Ковалюк-Іванець(1924-2018), Нусі Ковалюк-Лятишевській ( 1918-2017), Марусі Ковалюк-Тимяк (1927-2016) - мамі Роксолани. Усі вони також вишивали! Бабуся по батьковій лінії Михайлина Тимяк (1900-1983) пропустила через свої пальці сотні кілометрів ниток, передавши магічну голку і наперсток онуці та правнучці. Лариса Іванець також причастилася до мистецтва вишивання через скарби своєї мами Роми Яхторович та свекрухи Орисі Ковалюк-Іванець (1924-2018). Естетика родинних бажань була настільки досконалою, що захопила навіть чоловічу половину.

Title Title 

 

Мороз продовжує розмальовувати вікна, нагадуючи про зиму вишиваної магії у м. Сірак'юс (Сиракюз), де поселилася родина д-ра Роксолани Тимяк-Лончини. Засипані снігами всі дороги, неможливо вийти з хати, не працюють школи. Під руками - голка з ниткою і полотно, через кілька днів готова подушечка-ясьок. Сьогодні у руках Роксолани фотоапарат, на її світлинах - обрамлена миттєвість пам'яті поколінь - розкішні китиці різдвяних квітів із вікон, нею розмальовані.

Title Title 

 

«У кожного з нас є ниточка-символ, слід життя, знак, що зберегла народна мудрість», - вважає хоронителька родинної спадщини, лікар і фотохудожник Роксолана Тимяк-Лончина, яка тепер проживає в Чикаго. А, отже, накладаючи нитку на полотно, вишивальниці виводять на світ не лише свій рід, але й цілий етнос, повертаючи з небуття знання, які, здавалося, загублені назавжди.

 

Title
 

 

З її особистої ініціативи, за підтримки родини та чоловіка д-ра Василя Лончини 30 листопада 2018 року в Українському Національному музеї відкривається унікальна виставка. На прикладі експозиції можна прослідкувати розвиток декоративного мистецтва в еміграції, коли вишивалися сорочки до шлюбу, подушки, постіль, обруси, дитячі ковдрини, декорували меблі...

Запрошуємо вас відчути морозяний подих святкових небес, перенесений Роксоланою в арт-натхнення! А найголовніше - ми повернемося до своїх скринь, до своїх витоків.

Відкриття виставки у п'ятницю, 30 листопада, о 7-й год. вечора.

 

Фотографії з родинного архіву
родини Лончинів, Чикаго.

УККА організував у Чикаго показ стрічки «Рехаб» та зустріч з Андрієм Коротуном

Талант Української діаспори-2018 – родом із Запоріжжя

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com