rss
04/26/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Здоров’я \ Як вберегти дитину від сколіозу?

Стартував новий навчальний рік. Школярам знову доведеться тягати наплічники, набиті зошитами та підручниками, сидіти «цвяшком» на уроках, працювати над домашніми завданнями до пізнього вечора. Не дивно, що сколіоз у дітей та підлітків - найпоширеніше захворювання опорно-рухового апарату.

 

Title  
 На рентгенівському знімку видно, наскільки сильно
викривився хребет
 

За статистикою, порушену поставу мають четверо учнів із п'яти, адже саме у цей період відбувається інтенсивний ріст м'язових і кісткових тканин. І якщо дорослі не стежать за поставою своїх дітей, можуть упустити момент, коли хребет у них почне викривлюватися.

«Сколіоз - це бокове викривлення хребта. Якщо хребет викривлюється у передньо-задньому напрямку, це - кіфоз, - пояснює різницю лікар-ортопед вищої категорії Олександр Щуровський. - Сколіоз буває вродженим і набутим.

- Чому хребет викривлюється?

- Причин є багато. Це і порушення розвитку кістково-м'язевої системи, і травми. Сколіоз може мати нейрогенне походження (спостерігається у дітей з церебральним паралічем). Є вторинний набутий сколіоз, коли одна нижня кінцівка коротша за іншу. Існує думка, що якщо немовля неправильно тримати, садити або якщо дитина сама сідає раніше від терміну, у подальшому це може призвести до розвитку сколіозу. Але це - не так.

- Є діти, які з'являються на світ зі сколіозом. Чому так відбувається?

- Через вроджені вади розвитку хребців (метеликоподібних, трапецієвидних). Вроджений сколіоз, як правило, не прогресує. Спостерігаємо за ним і лікуємо консервативними методами: масажем, лікувальною фізкультурою, плаванням.

- Чи можуть батьки самостійно діагностувати сколіоз у дитини?

- Можуть запідозрити, що у неї є викривлення хребта. Якщо щось непокоїть - слід показати дитину ортопеду. Бажано проходити такі огляди двічі на рік - тоді точно нічого не проґавите.

- Чим відрізняється сколіоз від порушення постави?

- Порушення постави - це функціональні зміни, які можна коригувати. Перевіряється це так. Коли дитина нагинається, хребет вирівнюється. Тобто, це - нефіксована деформація, яка змінюється з рухами дитини. Сколіоз - фіксована деформація. Якщо дитина нагнеться, будемо й далі бачити викривлення хребта.

- Як правильно лікувати це захворювання?

- Є чотири стадії сколіозу. При першій застосовують консервативні методи лікування, зокрема, 15 сеансів масажу спини (один курс - раз на три місяці), плавання, фізіотерапевтичний комплекс (електростимуляція м'язів, парафінові аплікації).

При другій - корсети по типу Шино (названі на честь французького ортопеда-травматолога, який запропонував цю методику). Цей тип корсетів підбирається індивідуально для кожної дитини. Виготовляється він із пластику, який при певній температурі набуває форми тіла. Під одягом непомітний. За допомогою таких корсетів вдається стримати прогресування сколіозу або й взагалі його вилікувати.

При третій-четвертій стадії проводяться операції. Спеціалісти Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру оперують таких дітей спільно з французькими ортопедами.

- Якщо сколіоз не лікувати, до яких наслідків це може призвести?

- При третьому-четвертому ступенях сколіозу відбувається порушення функції дихання, роботи внутрішніх органів, серцево-судинної системи. Може розвинутися остеохондроз.

- Які види спорту корисні при сколіозі, а які небезпечні? На які заняття радили би батькам записати дитину з метою профілактики захворювання?

- Найкращий вид спорту для лікування і профілактики сколіозу - плавання. Оскільки деформовані хребці скручуються між собою, заборонені будь-які вправи, які передбачають осьове навантаження. Не можна піднімати великі вантажі, стрибати, бігати.

- Як правильно організувати робоче місце дитини, а також місце для сну, підібрати наплічник і взуття школяреві, аби вберегти його від недуги?

- Спати мусить на жорсткому ліжку. Висоту стільця відрегулюйте так, щоб руки дитини вільно лежали на столі.

Наплічник повинен бути з широкими лямками, щоб забезпечити рівномірне навантаження на хребет. Учені підрахували, що вага наплічника не повинна перевищувати 10-15% від загальної маси тіла. Тобто, якщо дитина важить 30 кг, то вага наплічника не повинна перевищувати 3-4,5 кг.

- Як ви ставитеся до мануальної терапії?

- Це - недієва методика. За кордоном вона заборонена для дітей.

- Чи можливо повністю вилікувати сколіоз?

- З допомогою корсета - можливо (Олександр Миронович показує знімки пацієнта зі сколіозом до та після лікування. На останньому знімку у дитини - абсолютно здоровий рівний хребет).

 

Розмовляла Христина Клекіт

Джерело: «Високий Замок»

 

«Вчимося, практикуємо і рятуємо життя»

Семен Глузман: «Англійська дитяча лікар-психіатр дивувалася: невже в Україні епідемія шизофренії?»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers