rss
08/14/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Проблема \ В Україні зсох ліс площею з європейську країну: чому і що далі

Про всихання українських лісів почали говорити майже десять років тому. Однак, останні два-три роки ця проблема набула катастрофічних масштабів. Якщо раніше хворіли, здебільшого, молоді ліси, то зараз швидко всихає 80-річний ліс і старший.

 

Title  
 Лабораторії для боротьби зі шкідниками лісу.
Фото dklg.kmu.gov.ua

 

Нещодавно Державне агентство лісових ресурсів повідомило, що загальна площа всихання насаджень у лісах України становить майже 400 тисяч гектарів (переважно - у Поліссі). Це на 150 тис. га більше, ніж розміри такої країни, як Люксембург, або вдвічі менше, ніж розміри Чернівецької області. А все через крихітних комах, з якими не можуть дати собі раду українські лісники - бюрократичні моменти та мале фінансування зв'язують їм руки. Як наслідок, жуки виїдають дерева, ми втрачаємо потрібний для життя кисень, а мільярди гривень, які могли б принести ці ліси завдяки продуманій господарський діяльності, - «всихають» на очах.

Про причини і наслідки цієї ситуації спробував більш з'ясувати кореспондент ІА ZIK.

У чому проблема?

 

Дерева, як і всі живі організми, мають своїх ворогів. Звісно, що номер один - це люди, бо, доволі часто ми, не замислюючись про наслідки, рубаємо дерева задля своїх власних інтересів. Однак, якщо дотримуватися закону та мати певні світоглядні думки, на зразок усвідомлення того, що кожне зрубане дерево - це екологічні проблеми для всієї природи, частиною якої ми є, то можна у розумних межах стежити за балансом зрубування та насадження лісів. Та сучасні виклики для дерев є не менш страшніші за людей. Зміни клімату, які спостерігаються по всьому світі, спричинили до того, що природні вороги дерев - комахи - почали нарощувати свою кількість і період життя у таких масштабах, що дерева не встигають включити захист і з ними боротися. Зменшення опадів, порушення циркуляції підземних вод, загальне забруднення середовища роблять дерева слабшими, їхній імунітет швидко здається і за один-два місяці дерево всихає через зажерливих мікроскопічних створінь. Що ж це за комахи?

Жуки-короїди вбивають дерево

 

Переважаючим видами, що завдають найбільшої шкоди лісам України, є короїд верхівковий, лубоїди соснові - малий та великий, а також короїд шестизубий (найбільший короїд на території Полісся, сягає 8 мм в довжину). Ці комахи виїдають дерево зсередини, не даючи їм шансу на одужання. Вже ранньою весною під корою дерев є живі личинки цих шкідників. З першим теплом вони швидко розмножуються і за сезон дають більше поколінь, ніж зазвичай. Раніше у морозні зими при низьких температурах вони гинули. Це був природній спосіб захисту лісу, але через кліматичні зміни ці комахи почувають себе дуже комфортно і готові вже ранньою весною починати сезон збільшення своєї популяції. В звичайних умовах розвиток короїдів триває до 45 днів. Личинки більшості короїдів вигризають у корі власні ходи (кожна личинка має свій окремий хід), поступово їх розширюючи і завдаючи дереву непоправної шкоди. На дереві, в середньому, проживають близько 10-15 тис. таких ненаситних комах.

Світовий досвід боротьби

 

Щорічно від хвороб і шкідників, з яких половина припадає на короїдів, у світі потерпають близько 35 млн га лісів. Така проблема постала перед Іспанією, Францією, Німеччиною, Швейцарією, Швецією, Польщею, Білоруссю, Туреччиною, США та багатьма іншими. Про світовий досвід боротьби з цими шкідниками детально описано у науково-практичній конференції з питань напрацювання заходів попередження поширення шкідників і хвороб лісу, яка відбулася в Іванківському лісгоспі Київської області 18 травня 2018 року.

У Німеччині та Швеції лісівники намагаються йти на випередження та бути швидшими за короїдів. Вони не чекають, поки сосна всохне повністю та втратить свої властивості, а заготовлюють її, коли ще можливо використати товарну якісну деревину. Маючи гнучке законодавство, лісівники європейських країн не перетворюють прийняття важливих рішень щодо захисту лісу від короїдів на бюрократичну тяганину з дозволами. Є проблема - негайно вирішують.

У Польщі завдяки хорошій нормативній базі щодо захисту лісів лісівники мають усі повноваження і встигають запобігати поширенню всихання, тому цю проблему в державних лісах вдається вирішувати. Крім того, система накопичення коштів у Польському національному лісовому фонді дає змогу оперативно, без залучення коштів державного бюджету фінансувати оздоровчі, лісозахисні заходи та подальше лісовідновлення.

В Білорусі влітку 2017 р. у зв'язку з масовим усиханням лісів на окремих територіях було запроваджено режим надзвичайної ситуації природного характеру і виконано суцільні санітарні рубки на площі понад 20 тис. га. Для захисту лісу було залучено понад п'ять тисяч осіб, введено тимчасову заборону на планові вирубки, а всі зусилля зосереджені на санітарних, для чого вся техніка лісгоспів передислокована в місця їхнього проведення. З відома президента країни скорочено терміни оформлення документів на проведення рубок, і зняті обмеження на вибір ділянки у соснових насадженнях, що всихають;

У США та Канаді дійшли висновку, що хімічні засоби захисту лісу неефективні, оскільки короїд недовго й неодночасно перебуває не під корою. Окрім високої вартості, хімічна обробка не є вибірковою, вона отруює все середовище. Тому єдиним ефективним і безальтернативним методом захисту лісу від комплексу шкідників і хвороб є ліквідація осередків усихання;

В Швеції для своєчасного виявлення шкідників (коли на вигляд абсолютно здорове дерево вже заселене короїдом) використовують пошукових собак, які здатні відчувати присутність комах під корою дерева і подавати сигнал про це.

Європейські вчені нині працюють над отриманням речовин - антиатрактантів, які відлякують комах від дерев.

Український всохлий ліс

 

В Україні зараз всихає близько 400 тисяч гектарів лісу. Ця проблема охоплює Волинську, Житомирську, Київську, Львівську, Рівненську, Хмельницьку, Черкаську та Чернігівську області. Про це 6 серпня повідомили у Державному агентстві лісових ресурсів України. За даними служби, половина загиблих дерев - майже 200 тисяч гектарів - це соснові насадження.

«Вчасно забрані з лісу заражені дерева є запорукою того, що шкідники не будуть поширюватися далі. Без санітарно-оздоровчих заходів не обійтися. А на місці зрубів засаджувати нові дерева, робити мішаний ліс з різних порід. Також для запобігання поширенню шкідників розробляють і впроваджують біологічні методи боротьби», - повідомили у прес-службі Держлісагентства.

Однак, щоб встигати за шкідниками-комахами, так, як роблять закордонні колеги, українським лісникам потрібні законодавчі зміни та довіра громадськості. Масово всихають ліси в Польщі, Чехії та Білорусі. Але там уражені та заражені дерева негайно спилюють. Бувають навіть випадки, коли ліс повністю знищують, дезінфікують землю, а потім висаджують нові сосни та ялини. В Україні, за санітарними нормами, суцільна вирубка дерев навіть заради оздоровлення лісу - заборонена. Це значить, що комахи перескакують з одного дерева на інше і продовжують свій «бал смерті». Адже одне хворе дерево може заразити здорові насадження в радіусі трьох кілометрів. Санітарні вирубки та «буферні зони» дозволили б призупинити поширення хвороб і шкідників, а також заготовити ще придатну для подальшої переробки деревину.

Та є інший бік медалі. Адже є великий острах того, що під виглядом боротьби з короїдом вирубуватимуть і здорові дерева. Неодноразово у ЗМІ публікувалися матеріали про незаконну вирубку дерев, насамперед, у Карпатах. З початку 2018 року питання охорони лісів склали більше, ніж чверть усіх звернень з екологічної тематики, - повідомляє управлінні взаємодії з громадськістю Урядового контактного центру. Скарги на несанкціоновані вирубки найчастіше надходили від заявників з Житомирської (Попільнянський та Романівський райони), Львівської (Миколаївський та Турківський райони), Закарпатської (Хустський, Рахівський та Тячівський райони) областей.

«Коли короїд заселяється в дерево, він починає псувати його зверху до низу. Тому і назва у нього «верхівковий». Під корою це дерево починає синіти зверху до низу. А коли лісівники встигають прибрати таке заражене дерево, то інколи виникає нерозуміння у суспільстві. Адже люди бачать свіже зрубане дерево і здоровий пеньок. Хоча, на довжині в 6 метрів сосна вже майже синя, тобто, мертва. І про це також потрібно розповідати та показувати, щоб наші громадяни розуміли, що ми не рубаємо здорові дерева під виглядом хворих», - розповів заступник голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимир Бондар.

Бондар також розповів, що, крім санітарно-оздоровчих заходів, як найефективнішого способу боротьби з масовим всиханням дерев, лісівники спільно з науковцями почали впроваджувати біологічні методи боротьби.

Нещодавно з'явилася інформація про те, що у Харкові була відкрита лабораторія, передана з Туреччини, для вирощування мурахожуків, які здатні поїдати короїдів. Ця сучасна лабораторія, надана Генеральним директоратом лісового господарства Туреччини, буде працювати в державному спеціалізованому лісозахисному підприємстві «Харківлісозахист». Thanasimus formicarius або мурахожук - істота, яка здатна знаходити яйця, личинок, лялечок і дорослих жуків-короїдів під корою дерев, знищувати їх, забезпечуючи біологічний захист дерев.

«Це - досить непоганий метод для запобігання поширення шкідників. Але він довготривалий у часі. Комах потрібно виростити у достатній кількості. І вони зможуть упереджувати поширення короїда на початковій стадії», - підкреслив Володимир Бондар.

Голова Товариства лісівників України, завідувач кафедри дендрології та лісової селекції НУБіП України Юрій Марчук зазначив, що нині, за чинними нормативно-правовими актами, є можливість відводити у суцільні санітарні рубки лише вже повністю всохлі та остаточно згублені дерева.

«За чинними санітарними правилами, провести в таких насадженнях суцільну санітарну рубку непросто. Потрібна купа погоджень. Короїд тим часом розвивається, вилітає і готовий заселяти нові дерева. Українські лісівники мають право проводити суцільні санрубки на ділянці, де повнота живих дерев становить менше 0,1. Тобто, оперативне вилучення свіжозаселених шкідниками дерев за чинним законодавством є неможливим», - наголосив Юрій Марчук.

На законодавчому рівні відбуваються зміни у цьому питанні, однак повільні, а дерева від рук людей та зубок комах гинуть. Потрібний якісний контроль над лісництвами, але аж ніяк не зв'язані руки у боротьбі із всиханням. Бо основний метод боротьби - це прибрати з лісу заражені дерева максимально швидко, поки короїд ще під корою. Коли ж цього не зробити, то частина популяції перелетить на інше дерево і так без кінця.

«Якщо вчасно вжити всіх необхідних заходів, зокрема, зі санітарної вирубки, то за 5-7 років на місці уражених соснових насаджень будуть молодняки, менш уразливі до всихання. Найбільші в нас ураження на Житомирщині, в окремих лісгоспах ми вже втратили до 20% лісів. Якщо нічого не робити, то навколо Києва скоро вже не буде соснових лісів», - пояснив старший науковий співробітник Поліського філіалу Українського науково-дослідного інституту Василь Бородавка.

Також дослідники кажуть, що на місцях санітарних вирубок необхідно створювати мішані ліси. На тому ж місці, де були зрубані всохлі сосни, не можна знову висаджувати сосни. Крім цього, потрібно збільшувати кількість птахів, які поїдають комах.

Вартість пошкодженої шкідниками та хворобами деревини знижується майже втричі. До того ж, в середньому, третина такої сировини лишається на складах лісогосподарських підприємств, бо не використовується в українському господарстві сповна.

Ще важливе питання - це власність лісів. Понад 70% українських лісів є підконтрольними Держлісагентству, а менше, ніж 30% - це комунальні ліси, Мінооборони, території, які не надано в користування та інші форми власності. Тобто, немає чіткого уявлення та контролю за всім українським лісом.

Є таке українське прислів'я: «Ліс сам себе чистить», мовляв, не втручайся у його справи і все буде добре. Забрати людину - і природа сама все збалансує. Та поки людство існує, ми своєю діяльністю щодня міняємо світ і несемо відповідальність за ці зміни. Дерева не встигають за швидкими кліматичними коловоротами, відповідно, ми маємо берегти та стежити за їхнім здоров'ям, зрізати хворі та насаджуючи нові. Загальна площа лісів в Україні - понад 10 млн га, що становить 15,9% нашої території. За 50 років площа лісів зросла на 21%, а запас деревини - майже втричі. Щоб зберегти позитивну тенденцію і збільшити озеленення, потрібно розпочати активну боротьбу з всиханням українських лісів, починаючи від законодавчих змін до змін у структурі управління лісовим господарством.

Наостанок - цікавий факт про ліс. У лісі частота пульсу людини зменшується на 15-20 ударів на хвилину, а дихання стає рівнішим і спокійнішим - саме там, серед високих дерев, ми знаходимо гармонію зі собою.

Автор: Юра Мартинович

Джерело: ІА ZIK

Рівненщина втрачає статус краю повноводних та чистих озер

Коштовності в житті геологів із Криму Ігоря та Олени Палкіних: «Мені шалено шкода наших знань»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com