rss
11/21/2018
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#340

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Проблема \ Кримінал \ «Енергоатом» за 34 млн купив запчастини до російських дизель-генераторів ХАЕС від хорватів з російським бекграундом

ДП «НАЕК «Енергоатом» 28 серпня за результатами тендера замовило компанії «Nordetanolis» (Литва) запасних частин для Хмельницької АЕС на 915 тис. євро, або 33,99 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

 

У жовтні запчастини доправлять до резервних дизельних електростанцій систем, важливих для безпеки (РДЕС СВБ).

Як і в червні, у теперішньому договорі «Енергоатома» з литовською фірмою «Nordetanolis» як виробник запчастин вказується компанія «Adriadiesel d.d.» (Хорватія). При цьому «Nordetanolis» приніс угоди, згідно з якими «Adriadiesel d.d.» отримала оригінальні креслення запчастин від компанії «Dimida Sp.z.o.o.» (Польща), а та, своєю чергою - від ЗАТ «Производственное объединение «Ди­зель-­Энерго» (Росія), яке є правонаступником виробника двигуна 78Г дизель-генератора АСД-5600 ДП «Русский дизель».

Найдорожчим у переліку є циліндр у зборі кр. 78-014-020 по 28 825 євро.

У червні «Енергоатом» замовляв їх у цієї ж фірми за таким самим ланцюжком постачання трохи дорожче - по 29 625 євро, а Запорізька АЕС у березні - у компанії «Raido Trading» (Латвія) виробництва «Дизель-Енерго» трохи дешевше - по 28 472 євро.

Кінцеві секції кр. 78-022-049-01 ліва коштують по 28 375 євро.

У червні «Nordetanolis» продавав атомникам кінцеві секції кр. 78-022-049 ліва дещо дорожче - по 29 375 євро.

Литовською компанією «Norde­tano­lis» володіють кияни Катерина Саковська та Валерій Воронін. Директором є громадянин Білорусі Андрій Кравченко, народжений 19 лютого 1966 р. Фірма має двох застрахованих працівників і займається експортом, імпортом та матеріалами для електромонтажу. Загалом, із 2013 року вона отримала підрядів виключно в системі «Енергоатома» на 1,87 млн євро та 560,72 млн грн.

Польська «Dimida Sp.z.o.o.» належить киянам Дмитрові та Юлії Мірошниченкам. З жовтня 2016 року вона отримала підрядів виключно в системі «Енергоатома» на 123,43 млн грн.

Хорватська «Adriadiesel d.d.» (раніше - «Jugoturbina») на 29% належить хорватській «Jadranska Ulaganja d.o.o.». Останньою володіє та керує Ненад Кончар - син мільярдера Данко Кончара, власника хорватських «Kermas Energia» і «Brodotrogir».

Кончар-старший почав кар'єру на заводі «Jugoturbina», дійшовши до директора, вісім років просидів у в'язниці за економічні злочини на цій посаді, ще 15 років жив у Росії. Крім того, він фігурує у «Paradise papers» та віднедавна володіє фінською судноверф'ю «Arctech» разом з державним російським АТ «Об'єднана суднобудівна компанія».

Як писав «Коммерсантъ», у 2015 році «Росатом» скасував закупівлю в «Adriadiesel d.d.» дизель-генератора для блоку № 4 Ростовської АЕС, бо вона назвала надто високу ціну та не надала документи щодо ланцюга походження товару. Хорватську фірму хотіли вибрати єдиним постачальником, оскільки обладнання для блоку № 3 цієї АЕС, яке фірма постачала раніше, виявилось неякісним. Щоб здати блок № 3 вчасно, атомники розібрали хорватський дизель-генератор, придбаний для блоку № 4, і тепер планували поповнити недостачу.

Єдиним конкурентом на торгах «Енергоатома» не вперше була латвійська «Raido Trading» білорусів Казіміра Гріневица і Сергія Косцова з продукцією «Дизель-Енерго». Ніхто не знижував ціну, тож ціна угоди на 0,4% нижча від очікуваної вартості закупівлі у 34,11 млн грн.

Нагадаємо, березневу закупівлю в латвійської «Raido Trading» провели за переговорною процедурою для уніфікації. Тоді ЗАЕС посилалася на лист Державної інспекції ядерного регулювання України про те, що двигун 78Г дизель-генератора АСД-5600 можна ремонтувати нібито лише із залученням спеціалістів виробника РДЕС. Крім того, торік російське «Дизель-Енерго» відмовилось укладати прямий договір з «Енергоатомом» через взаємовідносини між країнами і запропонувало звернутися до «Raido Trading». Ще раніше атомники купували російські запчастини на формально відкритих торгах.

«Raido Trading» згадувалась як офіційний представник російського «Дизель-Енерго» у листі на адресу т. в. о. гендиректора ЗАЕС Юрія Кульби від голови Управління СБУ в Запорізькій області Олександра Шмітька, який є у розпорядженні «Наших грошей».

У листі СБУ вказувалося на те, що залучення для ремонту дизель-генераторів інших підрядників, окрім представника російського виробника, нібито, шкодить економічним інтересам держави в особі ЗАЕС. Спецслужба вказувала на спробу атомників провести з 2014 року ремонт силами українських підрядників, зокрема, ТОВ «Мотортех». Залучення українського підрядника стало приводом для порушення у 2015 році кримінальної справи № 12015080160000982 проти керівників «Енергоатому» щодо державної зради і диверсії.

Нині ж «Енергоатом» утретє на відкритих торгах замовив для ЗАЕС запчастини, виробником яких зазначена хорватська «Adriadiesel d.d.».

Джерело: «Наші гроші»

 

Ваговий заробіток «фронтовиків» на митниці

Фірми з одного офісу розіграли 2 млн на пожежній сигналізації у школах Кропивницького

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com