rss
12/09/2019
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#365

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ Українці вшановують пам’ять Джона Маккейна

В Америці сенаторів чимало. Однак, ніхто з них, напевно, не був таким відомим в Україні, як Джон Маккейн. Сплеск його популярності тут можна рахувати з промови, яку Маккейн зимового дня 15 грудня 2013 року виголосив на Майдані.

 

Уже сам початок промови був нагороджений аплодисментами: «Я - республіканець. Сенатор Мерфі - демократ. Але ми тут перебуваємо для того, щоби від імені американського народу висловити вам підтримку. Ми перебуваємо тут тому, що ваш мирний протест, ваша мирна боротьба надихає всю країну на зміни. Ми перебуваємо тут для того, щоби підтримати вашу справедливу справу. Для того, щоб підтримати право українців змінити свою долю вільно, мирно і демократично. І ваша доля, як ми вважаємо, - в об'єднаній Європі. Україна зробить Європу кращою, а Європа зробить кращою Україну. Для всіх українців повідомляю: Америка разом з вами».

Далеко не вся Америка тоді була з Україною. Далеко не всі політики в США, зокрема, і тодішній президент Обама, так рішуче підтримували Революцію гідності, як це робив Дж. Маккейн, котрий одразу дотримувався принципової позиції «за».

Дехто казав, що сила його підтримки України вимірюється силою його несприйняття Росії ще відтоді, коли він у В'єтнамі воював фактично проти СРСР, був збитий і провів у полоні понад п'ять років. Проте сам Маккейн уточнював, що не виступає проти російського народу, а лише проти російської влади В. Путіна та його політики.

Свою промову на Майдані тоді Дж. Маккейн завершив під скандування «дякую», яке звучало ледь не постійно під час його промови: «Народе український, це - ваш момент! Це про вас, про ваше майбутнє і майбутнє вашої країни! Це - про майбутнє, на яке ви заслуговуєте! Це - про майбутнє всіх ваших сусідів, майбутнє Європи і майбутнє Світу. І вільний світ з вами! Америка з вами! І я з вами!».

Особливо позитивно сприйняли в Україні позицію Дж. Маккейна щодо надання Україні з боку США військової допомоги, зокрема, летальної зброї.

Якийсь час тема надання чи ненадання американцями Україні протитанкових комплексів «Джевелін» вийшла в центр уваги українців. І на тлі обережної, якщо не сказати більше, позиції інших американських політиків, зокрема, і якийсь час президента США Д. Трампа, позиція Маккейна завжди була прямою і гострою, немов багнет: Україні потрібно надати оборонну летальну зброю з огляду на загрози її безпеці і вибухонебезпечну ситуацію на фронті в Донбасі.

Коли стало відомо, що у Дж. Маккейна лікарі виявили пухлину мозку, американський сенатор ще раз підтвердив свою репутацію мужньої людини, коли заявив, що буде боротися з хворобою і, всупереч рекомендаціям медиків, не перейде у режим хворого, не відмовиться від напруженої роботи, як це наполегливо радили лікарі, а поїде у Вашингтон і продовжить свою політичну і громадську діяльність.

Два дні тому в Україні стала відомою заява рідних Дж. Маккейна, про те, що сенатор свідомо прийняв рішення припинити лікування. Всі зрозуміли, що стан його безнадійний, але, напевно, ніхто не чекав, що звістка про смерть Джона Маккейна надійде уже наступного дня після цієї заяви.

В Україні це повідомлення спричинило великий резонанс. Напевно, не було провідного політика, який би не висловив з цього приводу своє співчуття і не сказав про Маккейна добрі слова - тільки одні більш стримано, інші - емоційніше.

Правда, я не бачив коментарів представників екс-регіоналів і не виключаю, що вони промовчали. Хоча претендент у кандидати на булаву від них Юрій Бойко ніби й не хоче, щоб його сприймали як проросійського кандидата і для цього нібито користується послугами американських політтехнологів, але постать Маккейна є однією з тих, щодо якої існують два основні типи реакції - проукраїнська і проросійська.

Якщо більшість українців національно-демократичного, націоналістичного напряму висловлюють свій жаль у зв'язку зі смертю Маккейна, то в російських ЗМІ і соцмережах можна бачити не тільки критичний і навіть дуже критичний погляд на постать і діяльність Маккейна, але й відверті злорадні грубощі на кшталт «Маккейн здох».

Як не дивно, дещо не зовсім зрозуміле розмежування проявилося і в США, Якщо вірити ЗМІ, то газета «Вашингтон пост» повідомила, що президент США Д. Трамп не погодився з пропозицією, яку висловили прес-секретар Білого Дому Сара Сандерс, керівник апарату адміністрації Джон Келлі, інші радники, опублікувати офіційне повідомлення, в якому Дж. Маккейна назвати героєм. Таке повідомлення ця ініціативна група приготувала ще за життя сенатора, коли стало ясно, що його стан є безнадійним.

Однак президент Трамп заявив, що більш доречним буде співчуття родині, висловлене в Твіттері, що він і зробив у двох рядках: «Мої найглибші симпатії і повага спрямовані родині сенатора Джона Маккейна. Наші серця і молитви з вами».

Можу собі уявити розгубленість близького оточення президента Трампа, яке мусіло для себе якось пояснити позицію свого боса, не вживаючи слова «ревнощі».

Зате спікер палати представників Конгресу США Пол Райян дотримується зовсім іншої позиції і визначення «герой» не побоявся: «Сенатор Джон Маккейн буде лежати в ротонді Капітолію США. Складно уявити людину, більш гідну такої честі. Я радий, що в американців буде можливість висловити шану герою і державному діячеві».

Натомість, українські політики слів не шкодували.

Петро Порошенко: «Сумна звістка для всього українського народу - помер великий друг України Сенатор Джон Маккейн. Ми ніколи не забудемо його неоціненний внесок у розвиток демократії і свободи в Україні та підтримку нашої держави. Сенатор був разом з українцями на Майдані та підтримував дух українських військових на Донбасі.

Пам'ять про Джона Маккейна назавжди залишиться в наших серцях.

Співчуття родині та усьому американському народові. Сумуємо разом з вами...»

А наступного дня додав: «Людина з великим серцем - таким був Джон Маккейн. Він був великим другом України і частину свого життя приділив тому, щоб захистити Україну та українців. Сьогодні в Авдіївці вшанували пам'ять сенатора Джона Маккейна хвилиною мовчання!».

Юлія Тимошенко не менш емоційно заявила: «Помер великий друг України і великий американський політик Джон Маккейн... Часто кажуть: «один у полі не воїн»... Джон Маккейн був саме з тих, хто все своє життя доводив протилежне. Воїн! Сам - проти течії і тенденцій, проти грубої сили і підступності, проти кон'юнктури і політичного міщанства. Він мав своєрідний «самурайський кодекс» політика, своє власне «Бусідо» політичного шляху і суворо його дотримувався. Ми зустрічалися багато разів, і його принциповість завжди приємно вражала. Політики, державні діячі можуть бути різними. А мають бути такими, як Джон Маккейн. Вічна пам'ять...».

Подібних слів співчуття багато - і серед політиків, і серед усіх інших українців. Зокрема, Патріарший намісник, ректор Київської православної богословської академії, митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, назвавши Маккейна великим другом України, нагадав, що у 2015 році Патріарх Філарет у Вашингтоні нагородив сенатора орденом святого рівноапостольного князя Володимира І ступеня».

А 27 серпня українці змогли вшанувати пам'ять Маккейна біля посольства США в Україні, поклавши квіти і лампадки до його портрета.

Завершу словами Дж. Маккейна з його промови на Майдані: «Хотілося б, щоби ви завжди пам'ятали слова свого шанованого знаменитого співвітчизника Тараса Шевченка. Любіть свою Україну. Любіть її в будь-які часи. Любіть у важкі часи. І благословить її Господь. Дякую. І хай благословить вас Господь».

Нехай Господь прийме душу Джона Маккейна та упокоїть її.

ВМС України: що маємо?

Сила на морі

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com