rss
10/17/2018
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#338

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Наука \ Гени освіченості

Яких успіхів у навчанні може досягнути людина? Це залежить і від генетичних ознак. Проте, від яких? У дотепер наймасштабнішому дослідженні на цю тему вчені ідентифікували понад 1000 генетичних варіацій, що впливають на особистий успіх у навчанні. Згідно з отриманими результатами, генетика може пояснити 11-13% відмінностей у процесі здобування освіти.

 

Що визначає, наскільки розумною стане людина і якого рівня освіти вона може досягнути? Десятиріччями науковці сперечаються щодо цього актуального запитання і дійшли висновку: крім соціального впливу та впливу середовища, гени також відіграють важливу роль. Гени визначають наші розумові можливості - а також, вочевидь, і те, як високо людина може піднятися на академічній кар'єрній драбині.

Так, дослідження на близнюках доводять, що однояйцеві брати і сестри з більшою ймовірністю досягнуть однакових успіхів у школі, ніж різнояйцеві. Проте, які спадкові механізми зумовлюють цю різницю?

Аби це з'ясувати, Джеймс Лі (James Lee) з Міннесотського університету в Міннеаполісі та його колеги здійснили найбільше в світі дослідження на цю тему. Вони проаналізували геноми 1 мільйона 100 тисяч людей європейського походження.

Конкретно вчені дослідили, чи існує взаємозв'язок між генетичними варіаціями піддослідних та їхніми успіхами в школі. Результат: загалом, 1271 генетична зміна пов'язана з кількістю років, які дитина провела у школі - це у понад 10 разів більше генетичних локацій, ніж виявляли у більш ранніх дослідженнях.

Крім того, вчені порівняли, як учасники дослідження проходили тести на визначення когнітивної продуктивності, як вони самі оцінювали свої математичні вміння та яким був курс, який вони завершили найуспішніше. Тут учені визначили взаємозв'язок між зі сотнями інших генетичних варіацій.

Команда вчених повідомила: визначені генетичні варіанти розташовувалися у тих ділянках геному, що пов'язані з мозковим розвитком, зокрема, важливі для перенесення сигналів між нервовими клітинами, а також для синаптичної пластичності - важлива передумова для навчального процесу.

Тож наскільки великим є вплив цих генів на успіх у навчанні? «Кожна окрема генетична варіація має мінімальний вплив», - запевнили Лі та його колеги. Але якщо об'єднати впливи кількох генетичних ділянок, то виходить більший ефект. Зі слів учених, загалом ідентифіковані під час дослідження генетичні варіації можуть пояснити близько 11-13% відмінностей у здобутому рівні освіти.

Достовірно передбачити рівень освіченості людини на основі нових результатів не вдасться, - наголошують науковці. Для порівняння: професійні прогнози погоди можуть коректно прогнозувати 95% дисперсії добової температури. Вони більш точні, ніж генетика у сфері соціальних наук зможе колись стати.

«Звичайно, генетика - не єдине, що відповідає за рівень освіченості, - коментує генетик з Університетської клініки Бона Маркус Нетен (Markus Nоthen), що, проте, не був залучений до дослідження. - Це виразно видно у здійсненій розвідці. Середовище також відіграє важливу роль».

Згідно з підрахунками вчених, генетичні передумови мають таку ж силу, як і демографічні чинники, зокрема, рівень доходу сім'ї або освіти матері. «Це - складна взаємна гра генів, можливостей навчатися та інших параметрів, що мають значення для особистого освітнього успіху», - резюмує співавтор Робі Ведов (Robee Wedow) з Колорадського університету в Боулдері

 

Зреферувала С. К., «Збруч»

Джерело: прес-служба
University of Colorado at Boulder

 

Як виникають нюхові спогади

 

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com