rss
11/13/2018
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#339

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Пам’ять \ На смерть Левка Лук’яненка. Власні міркування

Нехай з Богом спочиває. Він заслужив перед Господом дожити майже до 90 років. Ніхто, включно з Левком, не міг того сподіватися. Він завжди, особливо в молоді роки, був на межі життя і смерті.

 

Вороги України не могли прогнозувати чи навіть у найгіршому вимірі думати про тривалість його життєвого шляху в 90 років. Не було більшого ворога у нашого спільного ворога.  Левко Лук'яненко, здавалося, був невмирущим. Завжди здавалось, що у своїй глибокій духовності та порядності він переживе свою фізичну немічність.

Повідомлення про смерть Левка застало мене в Україні. Я був зайнятий саме у той час двома справами: немов з якимсь передчуттям читав його тюремні спогади «З часів неволі: Сосновка-7» та дивився футбольний матч між командами Росії та Хорватії, вболівав за хорватів, тому, в кінцевому рахунку, тішився їхньою перемогою над російською командою. Левко схвалив би ці мої обидві дії. Мені 66 років, але я почувався, як Левко, котрий після першого свого арешту при зустрічі з дружиною звертав її увагу, щоби вона не показувала сліз, бо це буде радістю для ворогів.

Я маю відвагу ставитися до Левка Лук'яненка просто як до Левка. Бо такого другого Левка, мабуть, не було у моїй пам'яті та в моєму житті. Ніхто з дійсних борців за волю України, з ким я мав честь запізнатися, не справив на мене такого враження. Бо наприкінці 1950-х і на початку 1960-х років навіть найбільш відважні «дисиденти» України говорили про захист української культури, про людські та інколи про національні права. Левко говорив відкрито про незалежність. За це його спершу засудили на смерть, але тільки завдяки його спритному, притаманному як юристові, посиланню на саму Конституцію СРСР, яка дозволяла вихід України зі Союзу, навіть радянське судівництво було змушене замінити йому термін покарання на 15 років. Пізніше дали йому ще 10 років.

Левка повезли відбувати покарання у Мордовію. Для нього це була нагода організувати націоналістів, що він і робив. Не було більш невиправного політичного в'язня. Він бачив ув'язнення як ще одну нагоду для боротьби.

Левко був взірцем, прикладом для інших українських борців. Він був прикладом також для української діаспорної молоді і студентів. Громадянська непокора у рамках універсального верховенства права було його основою його світогляду. Боротьба з поліцією і ментами у таборах була для нього важливою. Маючи за приклад життєву позицію Левка Лук'яненка, ми протестували проти американської поліції на вулицях, як демонстранти, навіть провокуючи арешти. Правда, американські та радянські арешти - це дві зовсім різні речі...

Я зустрічався з Левком багато разів в Україні та в діаспорі - США, Канаді, навіть в Іспанії, де ані він, ані я не проживали. Ми просто зустрічали людей для спільної громадської та державної дії. Ми були засадничо однодумцями, але ніколи друзями - хоча Левко був би на це погодився, але я міг дивитися і ставитися до нього, немов до ікони. Левко мене називав паном Аскольдом, а я його - паном Левком. Він, мабуть, і не знав, що я був у захваті від кожної зустрічі чи розмови з ним.

Левко не був великим політиком сучасної України. Політика сучасної України поки що не доросла до Лук'яненка. Але він був і залишився сумлінням тої України, яка сьогодні незалежна, але щойно крокує до нормального устрою після відходу байстрюків.

Над Левковою могилою не треба плакати, бо він заборонив плакати і, до речі, ніхто, на мою думку, не досяг того і настільки, чого він сам бажав. Його життя треба мати за взірець справжнього патріотизму і служіння національним інтересам України. Правда, він хотів бачити Україну інакшою і, мабуть, у тому він не довершив своїх бажань.

Левко був принциповим, чистим, надзвичайно відважним українським націоналістом, ініціатором того, чого Україна досягла щойно 30 років по тому. Він не міг зрозуміти слабодухів, але не ставився до них жорстоко. Він був скромним та гуманним. У моїй пам'яті він житиме вічно.

Мені дуже сподобалось читати в тюремних споминах Левка Лук'яненка, як він бачив свою місію у тюрмі. Він бачив її як юрист і як політв'язень. Він дуже яскраво це розумів. У нього не було жодних ілюзій. Він просто жив для України. Він з місця розпізнавав її ворогів. Цьому він навчився у концтаборі. Мені здається, що краще не можна було прожити життя. Ми не повинні жалкувати, що померла людина на 90-му році життя. Ніхто не може більше сподіватися прожити.

Ми співчуваємо родині покійного, а щодо самого Левка Лук'яненка, я шкодую лише про те, що серед нас, українців, є мало хоч трохи схожих до Лук'яненка. Шановному читачеві його тюремних споминів він написав: «Любов до України - це потужна духовна енергія, що заполонює все єство і надає йому залізної вольової спрямованості до історичного руху цілої України».

Левко Лук'яненко - це великий патріот, націоналіст, інтелектуал. У його особі втілені найкращі риси і чесноти людини та українця. Спробуймо жити так віддано ідеї, як жив він. Майже 60 років тому кати нашого народу дали Левкові вирок смерті. Господь Бог мав інший план. Левко пішов за планом Господа і своїм.

Нескорені. Дорогою пам’яті

Обірвана струна

Незламні духом#2018-43 (10/25/2018)

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com