rss
11/13/2018
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#339

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Це цікаво \ Ілон Маск пообіцяв: експедиція на Марс – в 2020 році, а людина – в 2024

Ілон Маск не з тих людей, що порушують обіцянки. Тому вірогідність побачити відео з людиною на «червоній планеті» впродовж найближчих 6 років - досить висока.

Схоже, експедиції на Марс у найближчі кілька років стануть реальністю, а потім - буденністю. В останні два тижні з'явились кілька надважливих повідомлень, які дозволяють на це сподіватись. Перша новина - від NASA (Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору США), в 2020 році Марс відвідає експедиція. Щоправда, складатиметься вона не з людей, а з «марсоходу», який буде обладнаний гвинтокрилом. Завдання «марсохода» -  зібрати зразки ґрунтів та повітря для дослідження рівня придатності атмосфери Марса для життя. Друга новина з'явилась 22 травня - Ілон Маск презентував фотографії космічного пілотованого корабля Crew Dragon, який, судячи з усього, і перевозитиме людей на Марс. А в ніч проти 23 травня компанія Ілона Маска SpaceX запустила ракету Falcon 9, якою і планують вивести корабель Crew Dragon на траєкторію польоту до Марса.

Екіпаж - є, ракета - є, космічний корабель - також є. Отже, через півтора-два роки ми станемо свідками історичної події - експедиції на Марс. Це буде історична подія, адже досі на Марс відправляли тільки спеціальні зонди. Вони зібрали незрівнянно менше інформації, ніж збере «марсохід» від NASA з кількох причин. По-перше, зонди не могли рухатись поверхнею планети, а відтак, збирали дані лише певної місцевості, що не давало змоги науковцям зробити висновки про, наприклад, придатність чи непридатність умов на Марсі для життя. Уявімо це на Землі: зонд приземляється на Евересті, де значно нижчий тиск та температура повітря, а науковці роблять висновок, що такі умови по всій планеті. Натомість, дослідження NASA - це до 10 приладів, які дадуть комплексні дані про атмосферу, ґрунти та клімат різних місць планети.

Після експедиції «марсохода» «червону планету» відвідає і людина - за інформацією NASA, це планується у 2024 році. Відтак, «Укрінформ» вирішив поцікавитися, як триває підготовка до історичної місії на Марс?

  Title
  Марсохід, який через два роки полетить на Марс

«Марс-2020»: первинна мета - дослідити, чи придатна планета для життя

Загалом, повідомлення про відправлення «марсохода» в 2020 році - зовсім не новина, а лише підтвердження від NASA раніше озвучених планів. Адже ще в 2013 році космічне агентство США офіційно оголосило про початок місії «Mars rover 2020», яка й передбачала запуск на планету «марсохода». Гвинтокрил, яким «марсохід» буде обладнаний, матиме гвинти, які будуть обертатись зі швидкістю, що в 10 разів більша за швидкість гвинтів гвинтокрила на Землі. На Марсі він буде переміщатись по поверхні своєрідними стрибками - піднімаючись вгору, пролітати певну відстань і спускатись на ґрунт.

Щоправда, гвинтокрил зможе літати лише три-чотири хвилини на добу (судячи з усього, земну). Основне завдання було - зробити його порівняно легким - 1,8 кг, адже був би він важчим - не зміг би літати, бо щільність повітря на Марсі - в сотню разів менша за ту, яку має повітря Землі. Саме тому гвинтокрил обладнали невеликими акумуляторами, які не здатні забезпечувати порівняно тривалий політ приладу. Тому решту часу акумулятори муситимуть заряджатись. Як саме? За допомогою вмонтованої сонячної батареї, яка повністю забезпечуватиме його енергію.

Попри все це, «марсохід», на думку співробітників NASA, зможе зібрати безліч корисної інформації. Зокрема, він міститиме 8 приладів, які збиратимуть зразки ґрунтів, повітря та пилу, вимірюватимуть швидкість вітру тощо. Як приклад, «The Mars Oxygen In-Situ Resources Utilization Experiment» - прилад, що спробує виробляти кисень з діоксиду вуглецю, який міститься в атмосфері Марса. Або ж є радіолокатор, який в змозі вивчати геологічну структуру поверхні планети.

Title  
  

Значення місії з «марсоходом», судячи з коментарів науковців, досить велике. Зокрема, американський науковець та популяризатор науки Білл Най висловився в підтримку місії «Марс-2020»: «Зараз ми стоїмо досить близько від відповіді на кілька важливих питань: чи було життя на Марсі, чи було раніше на Марсі багато вологи - океани та моря, чи виникло там життя і вже звідти розлетілось космосом?» І це - не перебільшення, адже дослідження, що проводитимуть науковці на основі зібраних «марсоходом» зразків з Марса, можуть дати відповіді на ці запитання.

Людина на Марсі в 2024-му - реально

Водночас, політ на Марс «людської» експедиції був анонсований на 2024 рік, і підготовка до нього триває повним ходом. У ніч проти 23 травня компанія SpaceX вкотре випробувала ракету Falcon 9, якою, за інформацією компанії, планується доправити на орбіту Марса спочатку «марсохід», а згодом і комічний корабель з екіпажем.

Отже, Falcon 9 - двоступенева важка ракета-носій, частини якої придатні для багаторазового використання. Йдеться про першу ступінь, тобто, ту, яка стартує зі землі і розганяє другу ступінь, яка летить за атмосферу Землі. На висоті приблизно в 70 км перша ступінь «відстиковує» другу і повертається на Землю. До грудня 2015 року інженери не могли зробити так, щоб перша ступінь після падіння зі 70-кілометрової висоти залишалась придатною для використання. Але тепер - перша ступінь може повертатись цілою на Землю. Наразі перші ступені американських космічних ракет повертаються на Землю вже регулярно.

«Багаторазовість» першої ступені та бічних прискорювачів ракет серії Falcon значно зменшила вартість польотів. Зокрема, за словами Ілона Маска, запуск ракети Falcon Heavy, який відбувся 7 лютого 2018 року, коштував 90 млн доларів, незважаючи на те, що першу ступінь не вдалось успішно посадити на Землю. Але основна мета була посадити саме бокові прискорювачі, з чим компанія успішно впоралась. Для порівняння, запуск подібної ракети від найбільшого конкурента SpaceX - компанії ULA від Boeing, коштував би 435 млн доларів. Отже, найближчим часом польоти на Марс можуть ще втратити в ціні, якщо вдасться повертати і другі ступені ракет.

Водночас, і корабель, який доправить людей на Марс, уже будується. Ілон Маск представив його фінальний дизайн, а сам він буде побудований до серпня цього року, коли за допомогою Crew Dragon з ним можна буде відправити корисний вантаж на Міжнародну космічну станцію. А вже в грудні 2018 року Crew Dragon випробують і пілоти, які також полетять ним до МКС. Відтак, у випадку успішного випробування, саме він і доправить на Марс перших людей.

Отже, в найближче десятиріччя нам випаде нагода стати свідками того, про що всі лише читали у фентезі-книжках та дивились у голлівудських фільмах. Принаймні, на це можна сподіватись. Хоча зараз політ на Марс Ілон Маск та NASA лише обіцяють, але можна не сумніватись, що так і буде. Адже вони в 99% випадків своїх обіцянок дотримуються.

 

Автор: Микола Романюк

Джерело: «Укрінформ»

 

Чому не варто купувати няньку-андроїда

Топ-4 техноновинки: безпека, відпочинок і здоров’я

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com