rss
05/25/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Як Ахметов позбувається «Укртелекому», і хто кому винен гроші

Розслідування програми «ШУСТРОВА LIVE» щодо боротьби Ахметова, Фірташа та Хорошковського за «Укртелеком».

Історія з приватизацією найбільшого в Україні оператора фіксованого зв'язку та Інтернету «Укртелеком» отримала неочікуваний поворот. Компанія СКМ на чолі з Рінатом Ахметовим, яка є власником «Укртелекому», стала відповідачем одразу у кількох судових процесах - на Кіпрі, в Лондоні та Україні. І все - через купівлю цього телекомунікаційного активу.

Для того, аби зрозуміти, хто і навіщо судиться з Рінатом Ахметовим, потрібно ретельно проаналізувати деталі цих угод, котрих, як нещодавно з'ясувалося, було декілька.

Отже, в 2011-му році Фонд держмайна без торгів продає майже 93% акцій «Укртелекому» ТОВ «ЕСУ» - доньці маловідомого австрійського фонду ЕРІС, який створювався як приватизаційна компанія у Східній Європі. Ціна угоди - 10,6 млрд гривень, або 1,3 млрд у доларовому еквіваленті за тодішнім курсом.

Що це була за компанія, і хто стояв за цим EPIC, не знав навіть тодішній профільний віце-прем'єр Борис Колесніков. Ось уривок з його інтерв'ю перед продажем «Укртелекому» наприкінці 2010-го року.

 Title 

Борис Колесніков, екс-віце-прем'єр, екс-міністр інфраструктури: «Уряд України цікавить лише одне питання - це ціна, яка буде сплачена за «Укртелеком». Друге питання - скільки буде вкладено у розвиток «Укртелекому» за 3-5 років. Інформацією про власників я, як і ви, не володію».

Уже через два роки - у 2013-му Укртелеком купує СКМ Ріната Ахметова. Але завдяки нещодавній кіпрській судовій ухвалі стало відомо, що у 2012-му році існувала ще одна угода з перепродажу «Укртелекому», і яку, за інформацією СКМ, лобіював президент-утікач Віктор Янукович. А саме, йдеться про перепродаж австрійським фондом ЕРІС ста відсотків акцій товариства «ЕСУ», яке володіло «Укртелекомом», офшорній компанії «Raga Establishment Ltd», яка раніше мала назву «Epic Telecom Invest Ltd». І вже у цієї офшорки «Raga SCM Financiаl», компанія з групи СКМ, і купує «Укртелеком». Але вже за 860 млн доларів. Чомусь аж на 460 млн доларів дешевше за ціну попередньої угоди. Цю суму, за умовами договору, розбили на три транші. Перший - у розмірі 100 млн доларів - СКМ сплатила. А потім платити перестала.

Саме це й стало причиною для позову компанії «Raga» у Лондонський суд. Журналіст Станіслав Юрасов, який досліджував цю тему, каже, що все настільки заплутано, що з'ясувати не змогли навіть у лондонському суді.

Стас Юрасов, журналіст видання ЛІГА.NET: «Там були як представники і Ріната Ахметова (СКМ), так і представники Дмитра Фірташа, й юристи українські, які мали стосунок, знали про деталі угоди. Також опитували представників ЕРІСа, компанії, яка безпосередньо приватизувала «Укртелеком».

Саме прізвище Дмитра Фірташа й зацікавило журналістів. Як з'ясувалося, компанія «Raga» належить колишньому банкіру Денисові Горбуненку, який вже давно живе у Лондоні та у якого з Фірташем - дружні стосунки.

Крім того, під час лондонського судового процесу випливло ще одне прізвище - екс-голови СБУ Валерія Хорошковського, який на момент приватизації, за даними тієї ж СКМ, разом з Горбуненком був міноритарним акціонером компанії ЕРІС.

Стас Юрасов, журналіст видання ЛІГА.NET: «У документах Лондонського суду є інформація про 25%, які Хорошковському належали, нібито. Але після цього ці 25% перекочували, нібито, у цю «Ragа», кредитором якої є Дмитро Фірташ».

Title  

Експерти схиляються до думки, що Фірташ у даному випадку був не стільки кредитором, скільки власником компанії. Про це, зокрема, каже керівник департаменту інвестиційної компанії CONCORDE CAPITAL Олександр Паращій.

Олександр Паращій, керівник департаменту інвестиційної компанії CONCORDE CAPITAL: «Ми знаємо, що там фігурує компанія «Raga», і фігурує пан Горбуненко. Але буде логічно припустити, що за цією компанією стоїть хтось більш потужний, хто має більше грошей. Можливо, це якраз Дмитро Фірташ».

На думку експерта «Реанімаційного пакету реформ» Іллі Несходовського, тоді за великими приватизаційними процесами стояли підставні іноземні фірми, які де-факто контролювалися українськими олігархами.

Ілля Несходовський, кандидат економічних наук, експерт реанімаційного пакету реформ: «На момент здійснення всіх цих угод Фірташ мав серйозний вплив на всі процеси, які відбувалися в Україні, з точки зору приватизації, з точки зору переділу державного майна. Він, все ж таки, виступає більше як кредитор даної операції, ніж бенефіціар. Фактично його основна мета була - це отримання прибутку».

Якщо це так, то виходить, що Фірташ сплатив за «Укртелеком» лише 6,5 мільярда гривень, бо решту, а саме 4 млрд гривень, надали у вигляді облігацій державні банки - «Ощадбанк» та «Укрексімбанк». При перепродажі «Укртелекому» Ахметову відійшли й ці мільярдні кредити. І вони - досі не погашені.

Олександр Паращій, керівник департаменту інвестиційної компанії CONCORDE CAPITAL: «Ахметов не хоче брати на себе ці зобов'язання, які мали бути виконані до того, коли він став власником контрольного пакету «Укртелекому».

На Кіпрі позивачем до СКМ виступила та сама «Ragа». У Ахметова цей позов називають надуманим, який має на меті чинити тиск. Адже своїм рішенням суд заморозив активи та рахунки власника СКМ, тим самим заборонивши будь-які угоди на суму більше, ніж 820 млн доларів. Тим часом, за повернення «Укртелекому» державі бореться і Фонд державного майна. «Претензії прості - невиконання інвестиційних зобов'язань», - каже в. о. голови Фонду Віталій Трубаров.

Віталій Трубаров, в. о. глави Фонду держмайна України: «За цей період часу не було виконано дві головні умови. Ми подали заяву в суд про розірвання даного договору купівлі-продажу та накладення штрафних санкцій на покупця. Штрафні санкції складають понад 2 млрд гривень, а в доларовому еквіваленті - більше, ніж 80 млн доларів».

Держава в особі ФДМУ виграла у СКМ вже два суди - Господарський та Апеляційний, що фактично означає повернення «Укртелекому» в державну власність.

Однак, за словами очільника Фонду держмайна, попереду - ще касація. Але це - ще не все. Адже «Укртелеком» також проходить у кримінальній справі про заниження ціни під час приватизації, яку тримає на контролі Генеральна прокуратура України, і в рамках якої накладено арешт на даний пакет акцій.

Віталій Трубаров, в. о. глави Фонду держмайна України: «Ми звернулися з письмовою заявою у прокуратуру для того, щоб вони скасували цей арешт. У принципі, ми повертаємо акції. Акції повинні бути підкріплені майном, яке свого часу теж оцінювалося й інвентаризувалося на момент продажу».

За словами експертів, на сьогодні ситуація виглядає так, що Ахметову вигідно віддати «Укртелеком» державі. Однак, тут питання у тому, що, врешті, отримає держава у випадку реприватизації. Адже, на думку члена спеціальної контрольної комісії Верховної Ради з питань приватизації, народного депутата Ігоря Лапіна, Україні може дістатися геть не те, що колись продавалося.

Ігор Лапін, народний депутат, фракція «Народний фронт»: «Питання - у тому, що ми маємо забирати - папери-акції, чи ми маємо забирати у тому контексті, яка їхня вартість - ми мусимо їх оцінювати, вони теж втрачають свою вартість. І хто кому винен?»

Натомість, СКМ вважає для себе ідеальним варіантом розірвання угоди та повернення їй назад передоплати у розмірі 100 млн доларів. А далі Фонд держмайна повинен вирішити питання з «Ragа» та її кінцевими бенефіціарами, а також з тими, хто фінансував приватизацію у 2011-му році. Чим, врешті, закінчиться боротьба за «Укртелеком», стане зрозуміло вже найближчим часом, коли суди у Києві та Лондоні приймуть остаточні рішення.

 

Автор: Тетяна Шустрова

Джерело: «Еспресо»

Ігор Козловський, релігієзнавець, колишній заручник окупантів: «У полоні найбільше переживав, що страждають мої рідні»

Кабмін утворить робочу групу для повернення акцій «Укртелекому» державі

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com