rss
05/30/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Культура \ Київські Різдвяні зустрічі­2018 клубу «Співуча родина» до Дня Соборності України та 100­річчя проголошення Української Народної Республіки

Постійним читачам тижневика «Час і Події» знайома діяльність названого громадського клубу, оскільки час від часу розповідаємо про його цікаву роботу та феномен довголіття. Подаємо новий матеріал про останню зустріч у клубі 24 січня ц. р. з кількох причин: грандіозність музичної події, яку можна порівняти з міні-фестивалем Різдвяного репертуару; високим професійним, естетичним та ідеологічним рівнем його підготовки і реалізації. А ще - організаційним уроком, який, мабуть, варто, на нашу думку, врахувати не одній державній інституції столиці. Зокрема, Київській мерії.

Справа в тому, що ця мистецька подія, до якої протягом року готувався десяток столичних хорових та ансамблевих колективів, відбулася завдяки гостинності Київського технічного університету України «КПІ імені Ігоря Сікорського», який прихистив і надав приміщення для її проведення (ректор - академік Михайло Захарович Згуровський).

Згадався ще один подібний факт, що робить честь керівництву цього технічного вишу. У березні 2016 року КПІ надав приміщення для столичної прем'єри авангардної опери «Йов» («IYOV») новоствореної формації молодих музикантів «Нова опера». Не національна опера, не муніципальна опера, не консерваторія, а Центр культури і мистецтв КПІ! І до слова, опера, з якою молоді творці та виконавці були невдовзі запрошені кількома країнами Європи та Америкою.

Від редакції - Лідія Корсун

 

В останню декаду січня стало традицією проведення для киян щорічних Різдвяних зустрічей під назвою «У промінні Вифлеємської зірки», які започаткував громадський клуб «Співоча родина». Щороку для Різдвяних зустрічей організатори вибирали окрему актуальну на часі тему - творчість Миколи Лисенка, творчість Миколи Леонтовича, творчість Левка Ревуцького, 100-річчя «Щедрика» тощо. Цього року було вибрано тему «Благословенна соборність України»: до 100-річчя проголошення ІV Універсалом Української Держави та Дня Соборності (як відомо, 100-річчя Акту Злуки УНР та ЗУНР відзначатимемо наступного року).

Title Title 
 Відкриває Різдвяну зустріч-2018
багаторічний член клубу, ведучий
музичних програм українського
радіо Вадим Колосок

 Благословляє мистецьку подію настоятель церкви Миколи Святоші
отець Віктор Квас. Зліва – постійна ведуча Різдвяних зустрічей,
кандидат мистецтвознавства, старший науковий співробітник
Інституту мистецтвознавства ім. М. Т. Рильського НАН України
Валентина Кузик

 

Різдвяні зустрічі проводяться в нашому клубі вже втринадцяте і відбулися цьогоріч 24 січня 2018 р. Варта уваги коротка передмова щодо організаційного питання. Не хотілося б вірити, що забобонна цифра «13» стала на заваді проведенню заходу, але саме так і сталося. Сподівалися, концерт відбудеться там, де 100 років тому проголосили ІV Універсал, тобто, у залі колишньої Центральної ради, а нині - Київського міського будинку вчителя. Зрештою, там щорічно відбувалися й попередніх 12 концертів, як і всі інші концерти щорічної програми 22-річного клубу. Але цього разу, нібито, через початок ремонтних робіт нам було відмовлено. А отже, не тільки організаторам, але і всім аматорським, дитячим і церковним хорам, які готувалися до цього фактично тематичного фестивалю. Між іншим, представники високих урядових інституцій могли б 22 січня відвідати ці стіни й вклонитися пам'яті творцям ІV Універсалу. Впродовж тижня активісти клубу, насамперед, неймовірно дійова пані Любов Лавріненко, вишукували зал, де могли би пройти виступи. Всі учасники - а це 10 колективів - навіть і подумати не могли, що концерт не відбудеться.

Title Title 
 Ансамбль бандуристів «Веселка» Київської
дитячої школи мистецтв № 8. Керівник –
Людмила Твердохліб
 Хор учнів старших класів «Гармонія» Київської дитячої
школи мистецтв № 8. Керівник – Ганна Стоянова

 

І він таки відбувся! Назустріч нашій співочій громаді пішло керівництво Національного університету «КПІ ім. Ігоря Сікорського» й надало в головному корпусі (монументальна будівля кінця ХІХ ст.) чудову залу засідання Вченої ради (на 300 місць) з прекрасною акустикою і символічним фресковим розписом. Це був такий радісний сюрприз для нас усіх!

*****

Різдвяну зустріч відкрив багаторічний активний член клубу Вадим Колосок - ведучий музичних програм Українського радіо, а благословив - великий шанувальник наших зібрань, доктор теології, настоятель церкви Миколи Святоші, о. Віктор Квас.

Title Title 
 Ведуча Різдвяних зустрічей Валентина Кузик
представляє зразковий колектив Театру
пісні «Ладоньки»

 Театр пісні «Ладоньки» Центру позашкільної роботи
Святошинського району м. Київ. Художній
керівник – Світлана Садовенко

 

Особливо були в захопленні від проведення цієї Різдвяної зустрічі дебютанти - юні виконавці, які розпочали концерт: ансамбль бандуристів «Веселка» Київської дитячої школи мистецтв № 8 (керівник - Людмила Твердохліб), які проспівали колядку та стрілецьку пісню «Повіяв вітер степовий».

Квінтет «Родинний» у складі мами Марії Герасименко-Голоти та її чотирьох синів - Адама, Яреми, Луки, Кузьми (виконали 2 колядки і зірвали шквал оплесків).

Title Title 
 Разом з «Ладоньками» заслужена
артистка України, керівник «Народної
філармонії», волонтерка Руслана Лоцман
заспівала колядку «Радуйся, земле,
коляда іде!»
 Квінтет «Родинний» у складі мами Марії Герасименко-Голоти
та її чотирьох синів – Адама, Яреми, Луки, Кузьми

 

Хор учнів старших класів «Гармонія» Київської дитячої школи мистецтв № 8 (керівник - Ганна Стоянова) виконав 2 чеські колядки, «Різдвяну колискову» на музику Анастасії Комлікової та світлу за настроями пісню «Квіти України», що створив юний композитор-школяр Євген Познанський.

Title Title 
 Чоловічий вокальний ансамбль «Фавор» церкви св. Василія
Великого. Художній керівник – Роман Будзяк
 Дебютант Різдвяних зустрічей – ансамбль
«My smile». Керівник – Ірина Бондар

 

Неймовірними оваціями супроводжувався виступ зразкового художнього колективу Театру пісні «Ладоньки» Святошинського району (керівник - кандидат педагогічних наук, заслужений діяч естрадного мистецтва України Світлана Садовенко), до якого входять і малеча, і підлітки. Всі в етнічних строях, зі сяючою зіркою-звіздою, справжнім міхоношею (хоча й найменшеньким серед усіх, бо йому лише 3 рочки). Так і сипали щедрівками та колядками, хоровими і сольними. А потім до них приєдналася заслужена артистка України, лауреатка низки фольклорних конкурсів, володарка сильного «степового» голосу Руслана Лоцман, що заспівувала «Радуйся, земле, коляда іде!» Саме цю колядку вона з «Ладоньками» нещодавно записала на телебаченні як новорічне вітання для воїнів АТО та передала записи-диски разом з дитячими сувенірами, зробленими власноруч, на схід, на передову лінію боїв.

Title Title 
 Хор Патріаршого собору Воскресіння Христового
греко-католицької церкви в Києві. Регент –
Роман Рудницький
 Парафіяльний польський хор
костелу св. Олександра в місті Київ.
Регент – Христина Лещенко

 

Від початку Різдвяних зустрічей їх учасником був добре знаний у Києві чоловічий вокальний ансамбль «Фавор» церкви св. Василія Великого (художній керівник Роман Будзяк), який щороку виконував низку різдвяних віншувань з розмаїтими колядками й щедрівками, щоразу відшуковуючи нові цікаві зразки.

Title Title 
 Вп’яте народна хорова капела «Дніпро» Київського
національного університету ім. Т. Шевченка бере
участь у Різдвяних зустрічах. Художній керівник і
диригент – Ірина Душейко, хормейстер – Ігор Тилик
 Керівник та диригент капели «Дніпро» Ірина Душейко
(в центрі) здатна здивувати публіку несподіваними
проектами. Цього разу виконувалась джазова «MESSA»
англійського композитора Боба Чілкотта

 

Парафіяльний польський хор костелу св. Олександра в місті Київ (регент Христина Лещенко) проспівав низку польських колядок, подавши їх у театралізованій манері та підсиливши ритміку звучанням кастаньєт (ніби маленького барабанчика).

Title Title 
 Публіка в захоплені сприймала всі виступи цього своєрідного фестивалю Різдвяного репертуару

 

Вагомою академічною програмою привернув увагу виступ хору Патріаршого собору Воскресіння Христового греко-католицької церкви в Києві (регент Роман Рудницький). «З нами Бог» Степана Дегтяревського, а особливо «Милість миру» і «Тебе поєм» (фрагменти з 1-ї Літургії) Артемія Веделя в їхньому виконанні зірвали бурхливі овації залу та вигуки «браво!». То ж, як годиться, на «біс» прозвучала пречудова колядка «У нашому дворі» в обробці Миколи Леонтовича.

Дебютантами програми був ансамбль «My smile» під керуванням Ірини Бондар, який у камерному та винятково фаховому стилі проспівав багатоголосні колядки «Пречиста Діва» (обробка Володимира Волонтира), «Василева мати» (обробка Кирила Стеценка) та «В зеленім ліску» (обробка Мирона Дацька).

Вже 5 років поспіль у Різдвяних зустрічах бере участь народна хорова капела «Дніпро» Київського національного університету ім. Т. Шевченка (художній керівник і диригент Ірина Душейко, хормейстер Ігор Тилик). Цього разу капела розширила «світовий» діапазон програми і проспівала маленьку джазову «MESS'U» англійського композитора Боба Чілкотта (1. Kirie eleison; 2. Gloria; 3. Sanctus Dominus; 4. Benedictus ; 5. Міzerere, Sanctus Kristus); партію фортепіано виконав Валерій Тітович, ударних - Остап Томчук. Публіка вже звикла, що Ірина Душейко здатна всіх здивувати новими й неочікуваними проектами та показати їх у найкращому вигляді, зацікавивши всіх і новаторським задумом, і фаховою майстерністю. Твір слухався як суцільне музичне полотно, з великим інтересом сприйнявся як молодими слухачами, так і людьми солідного віку.

Під час концерту відбулася презентація чудово ілюстрованої збірочки колядок і щедрівок для дітей «Сяють весело зірки» поетеси Зої Ружин на музику Жанни та Левка Колодубів (художник Олександр Охапкін, методичні рекомендації Світлани Садовенко), і кожному колективу-учасникові було подаровану таку книжечку.

Перегук століть

На завершення програми, яку вела й коментувала постійна ведуча та одна з ініціаторок Різдвяних зустрічей (разом з пані Любов'ю Лавріненко та незабутньою п. Галиною Лактіоновою), музикознавець, лауреат премії ім. М. Лисенка, кандидат мистецтвознавства, старший науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України Валентина Кузик. Вона прочитала рядки з вікопомного ІV Універсалу Центральної Ради, навела паралелі нашої історії між боями за Крути і боями на київському Майдані, нагадала хронограф новітньої Революції гідності - Водохреща «на крові» 2014, побиття студентів 30 листопада 2013, напередодні дня св. Михаїла - небесного патрона Києва - та всенощний дзвін Михайлівської дзвіниці, що, переданий телебаченням, гудів над усім містом і, думається, над усією країною:

Набат Михайлівського дзвону

Збурив весь Київ уночі.

Мов чорна сарана, пішли загони

Змести Майдан, знести пости...

 

Набат Михайлівського дзвону

Збурив весь Київ уночі...

Вставай, Соборна Україно! -

Перед ведуть твої сини!

(Автор вірша-експресії
Валентина Кузик - ЛК.)

 

Наприкінці всі учасники зустрічей - і хори, і слухачі - проспівали многоліття Україні зі словами, написаними Миколою Вороним 1918 р. спеціально для Акту проголошення незалежної України, та «Молитву за Україну» («Боже великий, єдиний») Миколи Лисенка на слова Олександра Кониського.

Адже, як засвідчує преса 1918 року, 22 січня того 100-річної давнини року на площі Богдана Хмельницького (тепер Софіївській) 600-голосий хор під орудою Кирила Стеценка проспівав кілька творів, серед них і ці два. Відбувся перегук сторіч!

І нас не побороти! А Різдвяним зустрічам у Києві, переконані, - бути!

*****

Із відгуків про Різдвяну зустріч-2018: «Це був грандіозний захід, в якому відбулося справжнє єднання небайдужих українців! А яка прекрасна зала засідань Вченої ради КПІ! ...Наш дитячий колектив «Ладоньки» радіє дуже теплим сприйняттям нашого виконання стародавніх автентичних колядок та щедрівок... Мабуть, тому, що як істинно народні пісні, звучали вони свіжо, інтонаційно привабливо і по-сучасному!

А ведуча зустрічі пані Валентина Кузик змогла ювелірно поєднати завершення Коляди, 100-річчя проголошення української Держави, День Соборності України, події Майдану як продовження Крут, засідання клубів, виступи різних учасників, презентацію збірки колядок і щедрівок. І все було так цікаво! Подяка організаторам, зокрема, пані Любові Лавріненко та пані Валентині Кузик за цю незабутню подію для слухачів та учасників» (Світлана Садовенко, доктор філософії, доцент, заслужений діяч естрадного мистецтва).

******

P.S. Ця імпреза відбулася за підтримки Київської міської організації Національної Всеукраїнської музичної спілки. Всі її учасники отримали грамоти або подяки від її голови, професора К. А. Чечені.

 

До друку підготувала
Лідія Корсун

Фото Сергія Цушка та
Володимира Ігнатовича

 

Розповіді справжніх про справжнє. Огляд нової антології про сучасну війну на Сході України («14 друзів хунти»)

«Ідея і Чин України» – актуальність українського націоналізму сьогодні

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com