rss
09/28/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Наша Історія \ Справжня історія корінних мешканців Америки

Частина 2

Найважливіші культури корінних північних американців

При прибутті поселенці з Європи зіштовхнулися з невідомим: з культурами, які мали інше світобачення, інші поняття божественного і красивого, інші моральні норми, відмінні звичаї, культи, обряди, знання. А також - інший рівень розвитку цивілізації.

Періоди розвитку цивілізацій Північної Америки

Учені вважають, що цивілізації корінних американців пройшли такі періоди розвитку:

1. Міграційний, палеоіндіанський - з Азії до Америки (40-17 тис. рр. тому).

2. Кам'яний (кам'яні знаряддя праці, наконечники, стріли, шкребла) / перед 8 тис. роком до н. е.

3. Архаїчна стадія розвитку (8 тис. - 1 тис. рр. до н. е.): цивілізація Норте Чико/Карал-Супе (30-18 сторіччя до. н. е.) / монументальна архітектура, ткацтво, релігія поклоніння символам божеств, вирощування різних культур.

4. Мезоамериканський період розвитку лісової зони (2 тис. до н. е. - 500 рр. н. е.) / Еквадор, Перу, Болівія, Колумбія, Домініканська Республіка, Кариби, Мексика (ольмеки, майя, толтеки, мікстеки, запотеки, ацтеки, пурепеча).

5. Класичний період розвитку (800 р. до н. е. - 1533 р. н .е.).

6. Період європейської колонізації (близько 1000 року н. е.).

7. Післяколонізаційний період (до 20 стор.).

8. Сучасний період розвитку (20-21 сторіччя).

Ірокі або ірокези

Насправді вони названі французами «іреквой» або «іреква». Вони мають також назву оденосоні. Це - плем'я, яке проживає і нині у США і у Канаді (80 тисяч - у США, 45 тисяч - у Канаді). Розмовляють вони північними ірокезькими мовами, зокрема, могіканською, онейда, онодаґа, чаюґа, сенека, тускарора). Багато з них спілкуються англійською або французькою.

Більшість мають релігію, відому під назвою «лонґгаус реліджин» («релігія довгої хати»), яка представляє релігійний рух «Кодексу Гарного Озера» або «Ґаіхвійо» (Добра Звістка).

Рух засновано 1799 року пророком племені сенека Зґаньодайо (Гарне Озеро). Цей рух об'єднує і заново інтерпретує традиційні ірокезькі релігійні вірування з елементами християнства. Нараховують близько 5 тис. практикуючих членів цієї релігії.

  Title

Подейкують, що Зґаньодайо у віці 64 років отримав свої «просвітлення» у трансі, після чого він заснував цей рух, розповсюдивши його у Нью-Йорку, Пeнсильванії і «країні ірокезів», яка відома як Кодекс Гарного Озера. Вожді племен перевірили правильність записів з оригіналом, переклали його мовою сенека. Багато тексту писалося з пам'яті. Вождь Корнплентер передав «Ґайхві-ійо» (сакральний текст) у Державний архів Нью-Йорка для презентації. Вільям Блуск, баптистський проповідник, переклав його англійською мовою. «Код Гарного Озера, пророка племені сенека», датований 1912 р. і має 208 сторінок. У вступові пояснюється причина створення Кодексу: ...тепер, коли біла людина прийшла на наші землі, створення ... дуже важливе...

Текст має досить архаїчний стиль: дуже багато оповідей подібні на біблійні розповіді, що починаються словом «ось тепер».

У тексті йдеться про те, що слід сповідатися, у небезпеках «одному лише Творцеві»:

«Наш Творцю, о вислухай мене!

Я - злиденне створіння.

Я думаю так,

то ж перестаю.

Тепер це накреслено на всі мої дні,

скільки я тут житиму,

у цьому земному світі.

Я це прорік»

(переклад з англійської -
Івана Петришина).

 

http://ia802205.us.archive.org/7/items/codeofhandsomela02hand/codeofhandsomela02hand.pdf)

Подаються щоденні моральні поради для подружжя про чесність та справедливість, про виховання дітей (Творець: «Промовляйте повільно і лагідно до дітей і ніколи не карайте їх несправедливо. Якщо дитина не слухатиметься, хай мати скаже: «Підійди до води, і я тебе намочу водою»... якщо на третій раз дитина не послухається, дитину треба кинути у воду. Але якщо дитина проситиме помилування, жінка не повинна її кидати у воду. Якщо вона це зробить, вона вчинить погано».

Повчання переплітаються з нагадуванням того, що малим дітям і дорослим розсудливість дає Творець. Це - дуже цікавий текст, бо подає і вірування, і народну педагогіку, й етику...

Ґаіхві-іо проголошується двічі на рік: у період Міжзимової Подяки (15 січня-15 лютого) і при зустрічі Шести Націй, у вересні. У вересні у довгому будинку (ці індіанці мешкали у довгих родинних будинках, один з яких можна побачити у музеї природної історії ім. Філда у Чикаго) проповідники читають проповіді. Запрошуються проповідники з різних резервацій. Зазвичай, проповідник стає перед вогнищем і співає Пісню Сонця, щоб забезпечити добру погоду.

1. Ірокезька конфедерація

Ірокезька конфедерація була створена у 12 сторіччі «Великим Миротворцем» (Сеннангаві Деґанавіда), що об'єднала 5 важливих націй Великих Озер, утворивши «Велику Лігу Миру». Кожна нація мала свою мову, територію і певні функції у Лізі. Керувала Лігою Велика Рада, зібрання 50-ти вождів/сечемів, що репрезентували групу племен. Були й саґамори - вожді, що тільки представляли окремий рід племені. Французи називали конфедерацію Ірокезькою Лігою, а британці - «П'ятьма націями». Ліга складалася з могікан, онейда, онондаґа, чаюґа і сенека. Близько 1722 р. до ліги приєдналося і плем'я тускарорів. Іншими племенами, що розмовляли ірокезькими мовами, були ірії, сускеганноки, гурони і в'яндоти, що проживали біля річки св. Лаврентія та навколо Великих Озер. На південному сході були черокі.

У більшості ірокезів спорідненість іде по материнській лінії, як і успадкування, де діти народжуються у клані матері, отримуючи від неї соціальний статус. Дуже шануються матері клану. Старійшини-жінки призначають вождя від клану і є власниками символів його влади.

Ірокези зберегли свою єдність і зіграли велику роль в історії поселення європейців в Америці, вони мали вагу як посередники, як воїни, як мобільна сила між племенами, між племенами і поселенцями з Європи, змінюючи свої пріоритети через неповне розуміння ментальності прибулих та через військові та політичні зміни всередині країни.

2. Ірокезька Конституція

Конституція Ірокезької Конфедерації відома також як «Ліга миру і влади». Деґанавіда і Гаявата (відомі за епосом Генрі Лонґфелло «Гаєвода»: Гаявата народився в племені онондаґа, але був усиновлений могіканами. Онондаґа жили біля річки св. Лаврентія. Гаявата був вождем, законодавцем, пророком і державним мужем, наступником Великого Миротворця (Джеґанавіди). Народився близько 1525 р.).

Великий Закон Миру Ірокезької Конфедераційної Конституції має 117 частин.

Конституція включала деталі про організацію і про функції Ірокезької Ліги. Пояснювалися роль Великої Ради, членства у раді, виборність і відставка, кандидатство, вибори Вождів Сосни, імена, обов'язки і права воєвод, жінок, кланів і спорідненості по крові, офіційний символізм, обмінної одиниці (грошей); також перераховані закони усиновлення, еміграції, права іноземних народів, йшлося про право проведення війни, владу, зраду або формальне відокремлення від нації, про право народностей П'яти Націй, захищені релігійні церемонії, про захист Дому і похоронні промови (https://www.warpaths2peacepipes.com/native-american-indians/iroquois-confederacy-constitution.htm).

3. Великий народ - велика віра

Title 

Ірокези вірили у Великого Духа, Творця усього. Далі були Добрий Дух і Злий Дух. Обидва мали багато малих духів-помічників.

Добрий Дух творив усе, що є на землі доброго. Його брат-двійня, Злий Дух, був відповідальним за все погане, що є на землі.

Віддаючи честь Доброму Духові і його помічникам, ірокезки мали можливість приєднатися до Доброго Духа після смерті. Злі духи робили все для того, щоб тому перешкодити.

Деякі погані духи спричиняли хвороби. Інші - провокували погану поведінку. У ірокезів було Об'єднання Фальшивого Обличчя, завданням якого було налякати злих духів, бо вони знали, що їх убити вони не змогли б. Щоб прогнати злих духів, вони одягали маски, танцювали, брязкали та тарахкотіли маракасами, а також співали речитативом.

Одним з поганих духів, за повір'ям, був дух Літаюча голова. Він  жив у лісі і накликав усі хвороби, які тільки міг. Якщо хтось у сні побачив Літаючу голову, він мав звернутися до Об'єднання Фальшивого Обличчя і попросити у них допомоги.

Щоб прогнати Літаючу голову, той, кому Літаюча голова приснилася, повинен був вирізати якесь обличчя на липі; коли обличчя вирізане, треба було зрубати дерево, частину дерева з обрисами Літаючої голови треба було віднести до різьбяра по дереву, різьбяр робив дерев'яну маску за вирізаним зразком. Маски, які робили різьбярі, завжди мали спотворені лінії. Коли маска була готова, той, кому приснилася Літаюча голова, і його/її родина повинні були влаштувати учту. Вони мали приготувати всі страви самі. Під час учти члени ОФО за допомогою наспівів та калатання запрошували доброго духа замість поганого духа. Маска ставала чарівною. Вона отримувала здатність перетворитися на помешкання доброго духа. З того часу маску починали цінувати і вшановувати. Вона ставала оселею доброго духа, яку повинен був оберігати той, хто бачив сон, і вся його родина.

  Title

Більшість хвороб легко лікувалися. Якщо хтось скаржився на головний біль, то у довгому будинку проводилася церемонія, де всі веселилися. Об'єднання одягало їхні маски, танцювало і здмухувало попіл в обличчя хворого. Через лічені хвилини все минало, настільки процедура була ефективною.

Членам Об'єднання давали як нагороду тютюн і трохи кукурудзяної каші. Це був дар від вдячної родини, яка була переконана, що хворий тепер був вилікуваний.

Людина, яку Об'єднання вилікувало, автоматично ставала членом Об'єднання. Коли вже допомогли тобі, то й ти повинен був допомагати іншим. Це було по-ірокезькому.

Двічі на рік Об'єднання ходило з хати до хати, наспівуючи і тарахкотячи, створюючи чимдуж більше шуму. Це було навесні і восени - очищення від поганого духа. Тарахталки (маракаси) були для того, аби вигнати всякі злі духи, що причаїлися, які, можливо, не були помічені під час попереднього очищення.

Найбільшим антисоціальним злом було чаклування чи відьомство (не дивно - воно загрожувало усталеній релігії: жерці-шамани не терпіли конкуренції).

Ірокези вірили, що чаклуни разом зі Злим Духом могли накликати хвороби, нещасні випадки, смерть або інші нещастя. Вірили, що відьми могли перетворюватися в інші істоти чи якісь предмети, і їх було важко зловити.

Не було окремих жерців - були тільки «держателі віри», чоловіки й жінки - доволі демократична віра.

4. Спільнота

Ірокези вірили у співпрацю та співіснування: ніхто ніколи не ходив у селі голодним, бо плем'я поважало природу і звірів. Їжею ділилися навіть у найважчий час.

У давні часи територія теперішньої Америки була вкрита дикими фруктовими деревами (черешнями, шовковицею, інжиром, яблуками, грушами і персиками). Основна їжа отримувалася від обробітку землі: зерно, квасоля, дині та гарбузи). Ці три харчові продукти називали трьома сестрами.

Харчові продукти не тільки вирощували, але й збирали: дикі горіхи, фрукти, овочі, гриби, пташині та черепашачі яйця. Збирали соняшник для виготовлення олії, що використовувалась для смаження їжі. Соняшниковою олією лікували рани, з неї виготовляли лосьйон від сонця чи морозу.

Дуже популярним в ірокезів був кленовий сироп, цукор з якого використовували у страві з підігрітих горіхів.

Восени чоловіки йшли на полювання. Стрілами з лука вони вбивали ведмедів, лосів, оленів, кролів і вовків. Вони ставили капкани на диких індиків, качок та інших птахів. Черепах вони використовували як їжу, а їхні панцирі - для інших потреб. Коли вбивали тварину, ніщо не пропадало: все йшло на якісь цілі.

Сире м'ясо вони не їли. Усе, що вони впольовували, варили. Усе, принесене з полювання, ділилося на ціле село.

Навесні ловили рибу великими сітями. Рибу сушили на вогні, а потім сильно висушували і зберігали. Якщо їжі було мало, чоловіки ловили рибу вночі при смолоскипах, бо світло приманювало рибу в їхні сіті.

Зберігали не тільки рибу. Для зберігання їжі робили крокви зі стелажами. Зерно заплітали косами, дині підвішували до стелі.

У довгих будинках проживало кілька сімей. Посередині будинку було вогнище, яким ділилися всі сім'ї, що мешкали навколо вогнища. У стелі була дірка для диму. В помешканні було тепло, дим підіймався догори, що допомагало ірокезам сушити та закопчувати м'ясо, рибу та інші продукти.

Їжу також зберігали і y горщиках: сухе зерно, м'ясо і овочі. Горщики зав'язувалися корою від мишей. Горщики зберігали у ямах, неподалік від житла.

Ірокезці варили хлібини з борошна кукурудзи, які подавали гарячими чи холодними. Вони також випікали хліб на глиняних дощечках.

«Останні з могікан»

Title  

Могікани - мудрі люди. В них можна навчатися «лідерства»: «найкращий вождь - не той, хто переконує людей у своїй точці зору, а той, у чиїй присутності більшості людей легше прийти до правди».

Могікани (каніенкегака) - найсхідніше плем'я Ірокезької Конфедерації. Історично вони проживали на території теперішнього Нью-Йорка і вздовж річки св. Лаврентія, у Квебеку та Онтаріо, у Нью-Джерсі, Пенсильванії, на схід від Зелених Гір Вермонту. Могікан називали «Держателями Східних Воріт». Слово «могікан» перекликається з індіанським словом «мух-хек геек інґ» (місце їжі), що датчани передали як «могікани». Французи почули це слово як «макуа».

Традиційною релігією мохоків є анімізм, в основі цієї релігії є віра що предмети, природні явища, тварини або люди наділені душею. Релігія побудована на давньому сприйнятті добра і зла та їхнього конфлікту. Багато могікан сповідують релігію Довгої Хати.

Могікани не прийняли одразу католицизм. Багатьох католиків вони закатували. Могіканка Катері Текаквітга, донька могіканського вождя і могіканської римо-католички Таґаскуітга, стала першою індіанською святою.

1. Шаманство чи знахарство

Американські індіанці жили під впливом шаманства: релігійний обрядник називався «шаманом» (ймовірно, походження від евенкської мови/прототунґуської мови, що має значення «той, що має доступ до/вплив на «світ добродійних та злочинних духів»). Шаман впадає у своєму танці у стан трансу, коли у нього, відключаються певні ділянки мозку під впливом рухів, звуків та певних трав, які спалюються на вогні: він починає «глаголити» незрозумілі для інших лексеми, яких, насправді, немає у мові, але які за мовними законами співзвуччя мови могли би бути утворені і могли б мати значення. Вважалося, що «наговорене-наспіване-викричане» шаманом мало лікувальні та захисні властивості, бо ніхто тієї мови не розумів, а тільки шаман (якого всі боялися), бо ті «слова» та «вирази», що промовляв шаман, насправді, були словами духа/духів.

2. Традиції: стильні зачіски а-ля могікан

Чоловіки-могікани вискубували собі волосся, пасмо за пасмом, допоки не залишався квадратик волосся ззаду потилиці. Залишки волосся вкорочували таким чином, що утворювалися три короткі косички, які дуже щедро прикрашали. Не плутайте: це - не стиль «поні».

  Title

У жінок було довге волосся, часто змащене медвежим жиром або зав'язане в одну косу. Навіть узимку вони не прикривали волосся.

Чоловіки одягали оленячі пов'язки влітку. Взимку вони додавали до одягу наголінники та суцільну сорочку з оленячої шкіри. Полюбляли сережки з мушель: нанизані на нитку мушлі, як коралі, довге, модне волосся і шкіряні, м'яті, зшиті з клаптиків мокасини, що сягали кісточок. Мали сувій, що слугував мисливською сумкою для стріл, також - пов'язки на руках і на колінах.

До 13-ти років діти влітку ходили голими. Після ритуалу переходу до стану воїнів чи жінок вони одягали одяг дорослих.

Улітку жінки ходили з оголеними грудьми, в оленячих спідницях. У холод одягали повністю оленячу сукню, шкіряний одяг, шкіряні мокасини. Прикраси - такі ж, як у чоловіків. Як прокладки та пов'язки для ран використовували продимлений та препарований мох.

3. Одруження

Матрелінії були організовані у 15 матрисибах (матріархальних родах).

Матрисиби ділилися на половину або на фрагменти, наче сім'ї. Спадковість визначалася по материнській лінії.

Спорідненість визначалася по низхідній і висхідній; паралельні родичі ставилися на одну лінію, а перехресні родичі визнавалися окремо.

Одруження було спочатку справою особистого вибору, але при матріархаті основну роль у питанні одружень відігравали жінки. Після одруження чоловік проживав у дружини. До 18 сторіччя практикувалося багатоженство, яке зникло зовсім.

Можна було розлучатися, тоді діти залишалися з матір'ю.

Основна економічна ланка родини складалася з групи жінок, їхніх чоловіків і дітей. Кожна велика сім'я мала довгий будинок, у якому малі сім'ї займали певні сектори по колу, ділячи спільне вогнище. Кожен довгий будинок контролювався старшими жінками роду.

Багато традицій передавалися лише усно, а тому не всі вони відомі.

Сім'ї роду змагалися в іграх. Родичі по материнській лінії проживали часто як в різних, так і в одних і тих же місцях.

Поведінка членів родини контролювалася досвідченими спеціалістами з релігії, держателями віри. Вони визначали, що є соціально неприйнятним. Ті чарівники/ці, які не зізналися, засуджувалися на смерть. Ті ж, що зізналися, могли отримати дозвіл виправитися.

 

(Далі буде)

 

Справжня історія корінних мешканців Америки. Частина перша. Духовне історичне кредо

Справжня історія корінних мешканців Америки: мистецтво і ремесла

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com