rss
12/05/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Харджит Саджан, міністр національної оборони Канади: «Канада – це найбільш українська держава після самої України»

Нещодавно свій візит до України розпочав міністр оборони Канади Харджит Саджан. За неповних два роки на посаді - це вже друга його подорож до нашої країни. І без дипломатичного словника зрозуміло, що така частота візитів свідчить про неабиякий інтерес Канади до української держави.

Про плани на візит та загалом про стратегічне бачення міждержавних відносин Харджит Саджан розповів у ексклюзивному інтерв'ю Укрінформу.

- Пане міністре, розкажіть, будь ласка, про ваші плани на час перебування в Україні. Що саме визначаєте пріоритетним для цього візиту?

- Я з нетерпінням очікую на можливість продовжити розвивати відносини між нашими державами, які я дуже ціную. Понад 1,3 млн канадців мають українське походження, тож я дуже радий познайомитися з українською громадою і таким чином докластися до розбудови наших відносин, зокрема, оборонних. У мене запланована зустріч з міністром Полтораком, на якій я матиму змогу висловити свою повагу вашому народові. Окрім цього, я відвідаю наші підрозділи, які прекрасно виконують свою роботу, допомагаючи і тренуючи українських бійців.

- Упевнений, що протягом вашого візиту буде порушено питання постачань канадської зброї. Чи підтримуєте ви надання Україні оборонного озброєння?

- Хочу наголосити: ми продовжуватимемо співпрацювати і допомагати Україні. Ми вже тривалий час підтримуємо Україну з оборонною метою. Ми навчили більше, ніж 5 тисяч українських військовослужбовців і надали вашій країні всілякої підтримки на понад 700 млн канадських доларів. Ми також нещодавно підписали Оборонну угоду, що є ще одним кроком на шляху розбудови наших відносин і підвищення витривалості українського народу. Хочу наголосити: ми продовжуватимемо співпрацювати і допомагати вам.

- Пане міністре, якщо Україна надішле до вашого відомства запит на термінове постачання боєприпасів, чи затвердите ви його?

- Не все так просто. Ми маємо чітко дотримуватися процедури. У питанні надання допомоги ми зважаємо на те, що постачають інші країни. Йдеться про те, аби правильно допомогти ЗСУ, зробивши їх іще кращими, ніж вони є нині. Саме з цієї причини, одразу після призначення на посаду, я негайно взявся до процесу ухвалення Оборонної угоди, адже цей документ дозволяє нам надавати кращу та різноманітнішу матеріально-технічну допомогу. Питання не в тому, чи просять нас - адже ми вже залучені до цього процесу. Коли необхідно визначити конкретні потреби, наші генерали обговорюють це з представниками українського війська, й від цього ми відштовхуємося.

- Наявність чинної Оборонної угоди між нашими державами була однією з вимог для відкриття Україні доступу до канадського ринку зброї шляхом включення її до Автоматичного контрольного списку країн по вогнепальній зброї. Тепер Угода діє, коли Україна буде включена до цього списку?

- У мене ще немає точної дати. Міністерство закордонних справ Канади на чолі з Христею Фріланд працює над цим. Оборонна угода була підписана зовсім нещодавно, але ми дуже швидко імплементуємо її. Насправді саме канадська сторона пришвидшила процес підписання Угоди, звернувшись із відповідним запитом до українських колег. Цього року ми також оголосили про продовження тренувальної місії UNIFIER, що свідчить про розвиток нашої підтримки. Слід також пам'ятати, що йдеться не лише про військову допомогу, Україна має підтримку всіх урядових структур Канади. Наприклад, багато можливостей створює Угода про вільну торгівлю.

- Іншим актуальним для України питанням є потенційне розгортання миротворчої місії ООН на Донбасі. Як ви ставитеся до цієї ідеї?

- Вона виникла лише нещодавно, і нам ще потрібно обговорити її, адже до нових пропозицій ми завжди підходимо продумано. Я з нетерпінням очікую на нашу розмову на цю тему з міністром оборони України.

- Минулого тижня прем'єр-міністри Канади та Великобританії оголосили про запуск спільної військової тренувальної місії в Україні. Розкажіть, будь ласка, більше про це.

- Ми вже працюємо в Україні не лише з Великобританією, але й із кількома іншим державами, які називаємо «п'ятіркою» (США, Канада, Великобританія, Литва та Польща - ред.). Коли я приїжджаю на зустрічі до штаб-квартири НАТО, міністри оборони країн, які надають допомогу Україні, ця так звана «п'ятірка», завжди збираються й обговорюють прогрес. Наші країни надіслали радників до Міністерства оборони України. Мої колеги з Постійного комітету федерального парламенту з питань національної оборони цими днями теж перебувають в Україні. Таким чином, ми поглиблюємо наші відносини, навчаємося одне в одного і продовжуємо співпрацювати.

- Наприкінці 2015-го року (час приходу до влади у Канаді Ліберальної партії на чолі з Джастіном Трюдо - ред.) Канада раптово припинила постачання ЗСУ нелетального обладнання, хоча регулярно робила це майже два роки. Чи плануєте відновлення?

- Схильний не погодитися з постановкою запитання: йдеться не про раптове припинення постачань, а про їх планове завершення. Ми продовжуємо розглядати варіанти відповіді на різні запити. Можу запевнити, що ми не переривали постачань, а завершили їх після виконання завдання. Є різниця. Можу навести короткий приклад того, як ми розвиваємо нашу підтримку. Коли я був в Україні минулого разу (у березні 2016 року - ред.), наші інструктори помітили, що українським військовослужбовцям не вистачало знань із надання першої медичної допомоги. Ми не лише ввели ці курси до нашої програми, але й забезпечили кожного курсанта вкрай необхідними тактичними аптечками, які тепер рятують життя. Канада та її Збройні сили продовжують разом шукати способи поліпшення допомоги. Через це я надавав особливого пріоритету підписанню Оборонної угоди, адже вона дозволяє рухатися цим шляхом іще швидше.

- Збройна агресія Росії проти України триває уже третій рік. Очевидно, що за цей час потреби нашої армії змінилися. Чи адаптує Канада свою підтримку?

- Розглядаючи конкретні способи допомоги, ми вивчаємо різноманітні запити й дивимося на вже надану підтримку. Я дослухаюся до порад військових, які пропонують найкращі варіанти. Тому ми продовжуватимемо змінювати нашу допомогу, зважаючи на потреби ЗСУ. Ми завжди розглядаємо кожен запит дуже серйозно, але важливо не лише те, по що саме звертаються, але й те, як найліпше збільшити можливості ЗСУ. Успішна Україна і щасливі українці надсилають чіткий сигнал Путіну: не залежно від того, що ви намагаєтеся зробити з нами, - Україна все одно буде процвітати.

- У геополітичному вимірі бачимо зростання агресивності з боку Росії. Вона незаконно анексувала Крим і продовжує війну проти України. Зважаючи на те, що ви з РФ - сусіди в Арктиці, чи не остерігаєтеся, що ця агресія може вилитися і в Канаду?

- Наш уряд сприймає російську агресію дуже серйозно і відповідально ставиться до суверенітету над північними територіями. Через це ми не лише продовжили нашу місію в Україні на два роки, але й робимо багато іншого, наприклад, очолили багатонаціональний батальйон у Латвії. Батальйон військ НАТО у повному бойовому спорядженні в Латвії є показовим для Росії. Ми також збільшили свою взаємодію з Альянсом, долучившись до авіапатрулювання над Румунією. Окрім цього, біля узбережжя Західної Європи перебуває наш бойовий фрегат.

- Канадські підрозділи у Латвії наразилися на потужну російську пропаганду. Чи маєте план протидії цьому?

- Ми добре готуємо своїх військових, які завжди були нашим головним багатством. Вони - професіонали найвищого рівня, і це не дозволить неправдивій інформації, яку поширює Росія, укорінитися. Тим не менше, ми продовжуватимемо протидіяти будь-якій дезінформації, яку росіяни спробують запустити.

- Зрозуміло, що питання прийняття країни до НАТО перебуває майже винятково у політичній площині. Та чи погодилися б ви на набуття Україною повноправного членства у Північноатлантичному альянсі?

- Ми були надійним союзником України, тому подальше зростання процвітання України дуже важливе для нас. Канада прямо заявляє, що хоче всіляко підтримувати Україну.

- Чому підтримка України важлива для Канади?

- Канада хоче бути відповідальним партнером у світі й зменшити агресивність Росії. Хтось сказав, що Канада - це найбільш українська держава після самої України. Для нас це так і є. Ми - народ, який усвідомлює свою відповідальність та роль на світовій арені. Тому ми дотримуємося дуже рішучої та відповідальної позиції щодо підтримки України.

- Ви кілька разів згадали про Оборонну угоду між Канадою та Україною. Чи її підписання вже принесло практичні наслідки для нашої співпраці?

- Ця угода дозволяє нам вільніше підтримувати одне одного. Окрім цього, вона показує Росії, що Україна має перспективи для процвітання. Ми підписали Оборонну угоду та запустили вільну торгівлю, а зараз працюємо над наступним кроком - розширенням Автоматичного контрольного списку країн по вогнепальній зброї. Однак, попереду ще багато роботи, тому з нетерпінням очікую на візит до України і перемовини про те, в якому напрямку найкраще розвивати нашу підтримку.

Автор: Максим Наливайко

Джерело: «Укрінформ»

Канада допоможе Україні з будівництвом патронного заводу

Танці з бубном навколо статуса Донеччини або Хто програв війну?

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com