rss
05/26/2020
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Українське Чикаго \ Український Інститут модерного мистецтва (Чикаго) презентує Україну на Bead & Button Show
  Title
  Title
  Title
  Title
 
 
Одним із багатьох жанрів українського народного мистецтва є мистецтво бісеронанизування або ґерданоплетіння. Процес виготовлення прикрас із бісеру в Україні започаткований наприкінці ХІХ сторіччя. Виготовлення ґерданів та силянок було улюбленим заняттям дівчат і жінок. Ці прикраси стали невід’ємним атрибутом комплексу українського народного вбрання кінця ХІХ-початку ХХ сторіччя.

Коли вивчала архаїчні вишиванки в сховищах Буковинських музеїв як матеріал для чергової книги, в поле зору потрапляли орнаментальні смуги геометричного орнаменту, сплетені з дрібненьких різнокольорових кораликів. З тих пір мистецтво бісеронанизування заполонило мою душу. Почала збирати світлини стародавніх прикрас із фондів та експозицій музеїв, вивчати різні публікації з історії розвитку цього чудового виду мистецтва, зав’язувати контакти з українськими збирачами старожитностей.

Відшуковуючи по краплинці матеріал, з часом самотужки освоїла всі стародавні техніки, якими володіли наші предки. А згодом вирішила поділитися своїм досвідом з людьми, котрі люблять творити і шанують українські народні традиції. Спочатку були виїзні класи в інші штати, де мешкають мої друзі, зокрема, в Сан-Франциско (Каліфорнія), Мілвоке (Вісконсин), Мінеаполіс (Міннесота).

У вересні 2012-го року мене запросили навчати дітей у школу мистецтв при катедрі св. о. Миколая (Чикаго). Дирекція школи та парафія катедри надали приміщення для створення музею-майстерні, де діти оволодівають мистецтвом ґерданоплетіння і по сьогоднішній день.

Далі мова йтиме про Український Інститут модерного мистецтва (Чикаго), в якому впродовж декількох років з легкої руки віце-президента УІММ Оленки Прийми успішно творить група дорослих.

Пані Оленка була першою з поціновувачів старовинного українського ремесла, котра виявила бажання навчитися робити ґердани. З її ініціативи у 2013 році було започатковано класи ґерданоплетіння при Українському Інституті модерного мистецтва. Мене запросили як інструктора. За досить короткий час до нас приєдналися сусіди – працівниці Кредитівки «Самопоміч», а вже під кінець року група збільшилася до 19 осіб, серед них: Оксана Казанівська, Христина Сютрик, Оксана Грудзевич, Олександра Косогор, Оленка Прийма, Frani Luchrs, Chau-Jean Lin, Катерина Івасишин, Ольга Дяченко, світлої пам’яті Ліна Косик, Вікторія Ярошенко, Оленка Лимар, Марія Праведник, Ганна Овчарчин, Люба Мартинюк, Рута Ріпецька, Уляна Грицишин, Наталя Купрій, Анна Шалева.

Згодом на базі нашої групи було створено студію «Ґердан», яку я очолюю по сьогоднішній день. Рік нашої творчої роботи увінчався виставкою в УІММ і схвальними відгуками відвідувачів. Український ґердан повною ходою влився в ритм життя українського Чикаго. Представниці прекрасної половини почали діставати бісерні вироби зі своїх скриньок. Носіння ґердана стало престижним і модним певною мірою завдячуючи пані Оленці Приймі, яка одягає власноруч зроблені прикраси на імпрези.

Починаючи з 2014 року, студія «Ґердан» бере активну участь у престижній виставці-конкурсі «Кращий твір року». Цей мистецький захід щороку проходить у Києві під егідою Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Міністерства культури України. Роботи наших студійців входять до каталогів цієї виставки.

Свою минулорічну відпустку я провела в чернівецьких музеях – народної архітектури та побуту, художньому та краєзнавчому, у фондах яких зберігаються солідні колекції народних прикрас. Також світлинами зі своїх надбань радо поділились відомі за межами України збирачі старожитностей Микола Шкрібляк та Іван Снігур. Цей матеріал ліг в основу подальшої творчої діяльності нашої групи.

Відтворюючи старовинні орнаменти у своїх роботах, намагаємось зберегти українські народні традиції ґерданоплетіння.

У цьому, 2016-му, році наша студія презентує Україну на найпрестижнішому міжнародному показі – «Bead & Button Show», що проводиться у США, в містечку Мілвоке, штат Вісконсин. Для нас це є великим досягненням. Наша мета – показати світові старовинну українську культуру в жанрі ґерданоплетіння. В основу підготовлених до показу робіт закладено орнаментальні зразки стародавніх ґерданів і силянок Північної Буковини кінця ХІХ-ХХ сторіч із буковинських музеїв та приватних зібрань колекціонерів Івана Снігура і Миколи Шкрібляка. Зберігаючи історичну цінність орнаментики та кольористики, наші майстрині деякою мірою усучаснили свої вироби так, що прикрасу можна одягнути як з вишиванкою, так і з вечірньою сукнею.

Організаторами Bead & Button Show є престижні американські журнали Art Jewelry, Bead & Button та Bead Style. Щороку шоу відвідує понад 14 тисяч людей з усіх штатів Америки та 50 країн світу. Тут можна не тільки побачити, а й придбати як старовинні ювелірні вироби, так і сучасні роботи, а також різноманітне натуральне і штучне каміння, кришталь та бісер. Також можна чудово провести час в одному з найкращих за архітектурою світових музеїв (Milwaukee Art Museum) чи смачно поласувати екзотичними стравами в ресторанчиках, розташованих вздовж берега річки.

Шоу проводиться:

10-го червня, з 10:00 ам до 7:00 рм
11-го червня, з 10:00 ам до 6:00 рм
12-го червня, з 10:00 ам до 4:00 рм
за адресою: Wisconsin Center, 400 W. Wisconsin Ave, Milwaukee, WI 53203

Title  Title
  


Крим – це Україна!

День матері та День весни святої

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com