rss
01/19/2021
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Діаспора \ Святу Дня вишиванки – 10 років. Цьогоріч воно відбудеться за підтримки корпорації «Міст»
Title  
 Працівники корпорації «Міст»  на День Вишиванки у 2015 році 
«Вишиванка – наш генетичний код» – саме з таким гаслом цього року відбудеться десяте, ювілейне, свято Дня вишиванки. Однієї постійної дати святкування ця акція не має, тільки особливість – третій четвер травня, будній день (цього річ припадає на 19 травня). По-перше, щоб вишиванка залишалася органічною частиною повсякденного (!) життя українців. По-друге, на третій четвер травня не може припасти Великодній піст і сам Великдень. Так, національні цінності не суперечать релігійним, а свято стає дедалі більш популярним, тому що у День вишиванки всі красують своїм національним одягом, показуючи його іншим.

Символічно, що це свято набуло неабиякої популярності саме у цей важкий для України час. Воно допомагає нації, живить її думкою, що українці – сильний духом, незборимий народ. Це свято нагадує, що українець – це не просто слово, а приналежність до тих людей, серця яких болять за побратимів. До тих людей, які завжди прийдуть на допомогу, де б вони не були: у маленькому селі, місті, столиці чи іншій країні. Українці – це ті, котрі не цураються своєї національності, а, навпаки, відроджують свої традиції у всьому світі.
Свято Дня вишиванки підкреслює ці слова, оскільки, крім мешканців України, минулого року сорочки одягнула діаспора в Канаді, США, Польщі, Румунії, Німеччині, Іспанії, Італії, Швейцарії, Росії…

Свято Дня вишиванки має свою історію

Як найкрасивішу сорочку починають з одного хрестика, так і всеукраїнське, а тепер і міжнародне свято розпочалося з однієї людини. І хто б міг подумати, що ініціатором цієї традиції стала на той момент несмілива, але закохана в Україну студентка.
Саме Леся Воронюк у далекому 2007 році на одній з великих перерв зустріла на курс меншого студента, котрий також навчався в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича. Помітила, що той у вишиванці, і запропонувала, щоб одного дня дві їхні групи прийшли у вишитих сорочках. Сьогодні Леся згадує: «Пам’ятаю, як боязко того дня я заходила на факультет і очима шукала людей у вишиванках, їх було лиш де-не-де, кілька десятків студентів, один чи два викладачі. Хтось дивився скептично, хтось байдуже, але кілька десятків однодумців дали силу вірити, що наступного року нас буде більше».
І наступного року їх справді було більше: ідею підтримали всі факультети Чернівецького національного університету. З кожним наступним роком масштаби свята зростали. На п’ятиріччя вдалося встановити рекорд Гіннеса! Чотири тисячі свідомих українців у вишиванках прийшли на Центральну площу Чернівців в один час!
Впродовж наступних років організатори свята започатковували традиції та проводили різноманітні заходи. З-поміж всього: чернівчани почали дарувати новонародженим вишиті сорочечки і збирати кошти на лікування онкохворих діток.
А ще свято має культурно-просвітницький характер. Українці дивилися на фотовиставки професіоналів про вишиванки і самі фотографували всі свої родини у цьому важливому для нації одязі. А минулого року ініціатори свята почали знімати документальний фільм про вишиванки – «Спадок нації», підтриманий корпорацією «Міст».

Організатори Дня вишиванки створили фільм «Спадок нації»

Троє людей – автор ідеї та сценарист Леся Воронюк, режисер Олександр Ткачук та науковий консультант Олексій Доля – створили перший повнометражний документальний фільм про вишиті сорочки та історії їх власників – «Спадок нації».
Головна ідея фільму – показати різноманіття вишиванок та те, як вони змінюють життя людей. Тому впродовж усієї стрічки можна буде спостерігати, як переплітаються дві площини. Перша – етнографічна, яка демонструє різноманіття унікальних орнаментів, технік вишивки, крою в різних регіонах. Друга – історії людей, життя яких змінила вишиванка – врятувала, поєднала, стала символом нескореності. У стрічці показали, як українці під час різних воєн та інших незгод минулого сторіччя і сучасності під загрозою смерті дорогою ціною рятували вишиванки. А вишиванки рятували їх.
– Фільм важко було знімати, але цікаво, – зазначає режисер Олександр Ткачук. – Документальний фільм відрізняється від художнього тим, що ти не знаєш, що тебе очікує. Ти знаєш певну коротку історію, але як вона буде розвиватися – не знаєш. Коли йти за нею, відкривається дуже багато неймовірних фактів».
А факти у фільмі справді неймовірні, тому що в їх пошуках творці стрічки відвідали шість країн: Україну, Канаду, Італію, ОАЕ, Німеччину, Росію, поспілкувалися з представники української діаспори. Прем’єрні покази фільму будуть у столиці України, а також у місті, де зародилося свято, – Чернівцях. Крім того, покази вже заплановані по всій території України, в Європі, Канаді та США.

Цього року свято відбудеться за підтримки корпорації «Міст»

Корпорація «Міст» ще з часу самого заснування, 1989 року в Канаді, об’єднує українську громаду з Батьківщиною. Вона єднає українців на чотирьох континентах, тому унікальна у своєму роді. Штаб-квартира досі розташована в Торонто – столиці української діаспори в Канаді. Корпорація завжди усіляко підтримує практично всі українські ініціативи благодійного, суспільного, культурного та бізнесового характеру, що охоплюють США і Канаду.
Тому принагідно «столична» компанія української закордонної громади залюбки підтримала ініціативу молодих людей, які цього року вже вдесяте проводитимуть свято вишитої сорочки. «Їхні старання та наполегливість заслуговують поваги, а їхня мета – об’єднати українство по всьому світу навколо вишиваної культури народу – потребує усілякої і всесторонньої підтримки, – пояснює представник компанії «Міст», один з організаторів перших акцій Дня вишиванки у Чернівцях, Володимир Палагнюк. – Тому, коли цього року компанія звернулася до оргкомітету з пропозицією спонсорської та партнерської допомоги, усі сторони зрозуміли, що це –історичний момент, адже точок дотику просто не злічити».
Головний менеджер корпорації «Міст» Тамара Дебаттіста додає: «Наша корпорація всі роки роботи радо підтримує починання, спрямовані на розвиток нашої громади в Канаді, США, Україні та, загалом, по світу. І ми з радістю підтримуємо проекти ГО «Всесвітній день вишиванки», адже впевнені, що вони стануть новим поштовхом у розвитку світового українства! Так, ми долучаємося до акції «Народжені у вишиванках» в Україні, спонсоруємо випуск документального фільму «Спадок нації», а також ініціюємо низку нових проектів на теренах Канади та США.
І ми переконані, що це лише початок нашої довгої тісної співпраці».
Значення цього свята неможливо переоцінити. Воно створено для українців, без жодних вікових рамок, будь-яких обмежень, тільки заради світлої ідеї єднання нації, для того, щоб кожен пам’ятав свій генетичний код.
Одягайте вишиванки, де б ви не були, бо вони без слів розкажуть про ваше походження. Вишивайте сорочки, тому що це продовжує життя народу. Даруйте рідним, коханим та близьким, тому що так ви оберігаєте їх!


Хронологія свята:

2007 рік – свято започаткували. Підтримали тільки кілька десятків студентів.
2008-2009 рр. – у вишиванках прийшли всі студенти та колектив Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, представники інших вишів, бібліотек, шкіл, дитячих садків.
2010 рік – окрім Чернівців, свято підтримали у Запоріжжі, Сімферополі, Львові, Рівному. І одягнули вишиванки не тільки молодь, але й працівники найрізноманітніших сфер.
2011 рік – п’ятирічний ювілей свята. Встановили рекорд Гіннеса за кількістю людей у вишиванках в одному місці. Цього ж року швейне підприємство пошило величезну вишиванку, 4 на 10 метрів, для центрального корпусу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
2012 рік – започаткували традицію дарувати вишиванки немовлятам, народженим цього дня у Чернівцях. Саме з цієї події почалися заходи кожного наступного року.
2013 рік – свято розтягнулося на цілу добу. Відбувся університетський благодійний ярмарок солодощів, де зібрали майже 16 тисяч гривень для онкохворих діток. Акція закінчилася вночі авторською люмінесцентною фотовиставкою одного з організаторів свята Дня вишиванки Олександра Ткачука «Орнаменти, що світяться».
2014 рік – підбили підсумки всеукраїнського фотоконкурсу «Моя родина у вишиванці». Студенти у вишиванках одночасно виконали державний гімн по всій Україні.
2015 рік – започаткували акцію «Подаруй вишиванку захиснику» для підняття бойового і морального духу українських воїнів в зоні АТО. Військовим на передову передали вишиванки, аби вони слугували оберегом. Свято ознаменувалося всесвітнім масштабом, до акції долучилося близько 30-ти країн світу на 5-ти континентах.


Українці Португалії приєдналися до загальноєвропейської акції: «2 роки російської агресії»

У Нью-Йорку презентуватимуть Музей української діаспори

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com