rss
12/12/2019
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#365

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Культура \ Релігія і політика \ Патріархові Філарету – 87
23 січня виповнилося 87 років Предстоятелю Української Православної Церкви Київського Патріархату Святійшому Патріархові Філарету. Відзначення його Дня народження було скромним, бо нині не до пишних святкувань, але велелюдним і гідним. Воно вінчало не тільки черговий рік життя, але й місяць невсипущих трудів Патріарха як Предстоятеля УПЦ КП і одного з тих українців, до слова котрих завжди прислухаються.

Постараюся стисло, за допомогою прес-служби УПЦ КП, розповісти про головні події діяльності Патріарха Філарета за ці три тижні, що передували дню народження.

Від Різдва Христового до Дня народження Патріарха

У статті про відзначення Різдва Христового я вже розповідав про активну діяльність Патріарха Філарета. І за ці неповні три тижні, що минули з того часу до його особистого дня народження, Предстоятель УПЦ КП продовжував здійснювати свою церковну і громадянську місію. Можна казати, що жодна помітна подія в житті Церкви і Держави не залишалася непоміченою Патріархом. І всюди він встигав, і скрізь очолював та звершав богослужіння, і при нагоді промовляв своє мудре слово.

Богослужіння

  Title
  Патріарх Філарет, Патріарший намісник, митрополит
Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній,
Митрополит Львівський і Сокальський Димитрій (Рудюк)
під час Богослужіння
За цей короткий період від святкування цьогорічного Різдва Христового з 9 січня Предстоятель Київського Патріархату звершив Божественну літургію у столичному храмі Різдва Христового на Поштовій площі 9 січня 2016 року, у день пам’яті святого апостола першомученика й архідиякона Стефана; 10 січня 2016 року, в неділю після Різдва Христового, Святійший Патріарх Філарет звершив Божественну літургію у храмі ікони Божої Матері «Живоносне Джерело» м. Київ.
Напередодні свята Обрізання Господнього, у свято Навечір’я Обрізання Господнього, яке ще іменується Щедрим вечором, 13 січня 2016 року, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет у співслужінні духовенства звершив у Володимирському соборі столиці Всенічне бдіння. На Великій вечірні Святійший Владика звершив літію, де благословив хліб, пшеницю, вино та єлей. Предстоятель помазував вірних освяченим єлеєм та вітав зі святом.
По завершенні богослужіння духовенство собору та патріарший хор колядували та щедрували, прославляючи народженого Сина Божого.
14 січня, у сам день Обрізання Господнього, Святійший Патріарх Філарет звершив у Володимирському кафедральному соборі Божественну літургію святителя Василія Великого. Предстоятелю Церкви співслужило духовенство собору.
Звертаючись до вірян, Святійший Патріарх наголосив, що Обрізання Господнє – це найближча важлива подія з життя Ісуса Христа, котра наступає після свята Христового Різдва, і розповів, що Христу треба було здійснити обряд обрізання для того, щоб виконати той закон, який Він сам встановив. Тобто, Христос – Законодавець – став виконавцем закону; як і сказав Він одного разу Своїм учням, що прийшов не порушити закон, а виконати його.
17 січня 2016 року, у неділю 33-ю після П’ятидесятниці, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі Києва. Напередодні, 16 січня ввечері, Предстоятель Київського Патріархату відслужив у соборі Всенічне бдіння. Його Святості співслужили настоятель храму протоієрей Борис Табачек та духовенство кафедрального собору.
За Божественною літургією Святійший Владика виголосив проповідь на тему євангельського читання. Серед іншого Патріарх проголосив: «Якщо ви уважно читаєте Євангеліє, то ви побачите, що всі, хто спасалися, – каялися у своїх гріхах…
Тому, дорогі браття і сестри, покаяння має велике значення, воно приводить нас до того, що ми стаємо християнами, носимо ім’я Господа Ісуса Христа. Але треба бути справжнім християнином, справжнім, не лише за назвою. А це означає жити так, як жив Христос. Як Христос жив? Любив і жив по правді, тому й ми повинні просто жити по правді і любити, і тоді ми будемо справжніми християнами.
Нехай Господь наш Ісус Христос допоможе нам Своєю Божественною благодаттю, щоби ми були справжніми християнами і жили в любові і по правді. Йому слава на віки віків».
Title  
 Патріарх освячує води Дніпра-Славутича 
З нагоди великого свята Хрещення Господнього Предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет очолив урочисті богослужіння за наступним розкладом:
18 січня 2016 р., Навечір’я Богоявлення (Хрещенський святвечір, який у народі ще називається Голодною кутею) у Володимирському патріаршому кафедральному соборі. За давньою православною традицією ранкове богослужіння розпочалося читанням Царських часів. Завершилося ранкове богослужіння Великим освяченням води, після чого Святійший Патріарх Філарет окропив нею присутніх у храмі вірних.
Потім служилася Вечірня з Літургією свт. Василія Великого, за нею – Всенічне бдіння свята Богоявлення, Божественна літургія свт. Іоана Золотоустого.
В обід 19 січня 2016 року Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив чин Великого освячення води біля каплиці Хрещення Господнього у столичному Гідропарку. Саме тут, біля головної річки України – Дніпра, за сталою традицією, кияни щороку масово відзначають свято Хрещення Господнього.
Його Святості співслужили: Патріарший намісник, митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній; єпископ Вишгородський Агапіт, керуючий справами Київської Патріархії; настоятель каплиці Хрещення Господнього протоієрей Павло Основенко та духовенство Свято-Володимирського кафедрального собору.
За богослужінням молились посадовці, громадські діячі, віряни та велика кількість киян, які зібралися, щоб розділити радість свята.
Після освячення води на паперті каплиці Патріарх Філарет зійшов на берег Дніпра та освятив його води.
Освяченою водою Предстоятель окропив численних віруючих та привітав їх із великим святом. Після завершення освячення Святійший Владика поспілкувався з журналістами.

Медіа-активність

Патріарх Філарет постійно спілкується з журналістами та медіа. В Україні, напевно, нема такого ЗМІ, якому би Предстоятель УПЦ КП не дав інтерв’ю. І за кордоном добре знають слово Патріарха.
Особливою формою регулярного спілкування Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета з українцями є телепрограма «Діалоги з Патріархом».
Вона транслюється щонеділі о 13:30 та повторюється щовівторка о 15:30 в ефірі 5 каналу і має великий глядацький успіх.
Зокрема, у телепрограмі від 10 січня 2016 року Патріарх розповів про ангельський світ; (цитую по пам’яті): «Ми повинні знати, що, окрім Бога, є ще духовний світ, істоти, які не мають матеріального тіла. Людина є зв’язком між матеріальним та нематеріальним світом.
До духовного світу належать янголи, серафими, херувими, архангели.
Ангели служать особливо тим, хто прийняв хрещення. Бог посилає охрещеному янгола-охоронця. І він охороняє людину від Зла, від злих духів, які ворожі до Бога, від схильності до гріховних тяжінь; а ще – навіває людині добрі думки.
А від людини залежить – чи прийняти добрі думки від янголів і перетворити в діло, а може, й ні. Бо людина має свободу волі. Янголи не несуть відповідальність за те, що людина не прийняла добро.
Людина, окрім янгола-охоронця, має і святого, чиє ім’я носить. І людина може звертатися до святого і просити, молитися за неї перед Богом. Звертаємося ми і до Божої матері, просимо її заступництва. Дехто молиться, але віри не має, тому заступництво не отримує.
Янгол-охоронець відходить від людини тоді, коли вона звершує гріх, зло. Він відступає, але не покидає її. Янголи-охоронці є і у народів».
Спокійно, переконливо, простою мовою Патріарх Філарет несе слово Боже до українців, і його виступи, інтерв’ю, участь у медіа-заходах є високою просвітницькою місією, яку Предстоятель гідно виконує протягом багатьох років.

Громадська активність

  Title
  Патріарх започатковує флешмоб
Напередодні Дня Соборності України громадськість задумала міжнародний флешмоб на підтримку єдності України під назвою «Україна Єдина». Організували акцію Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Батьківщина Молода» та Світовий Конгрес Українських Молодіжних Організацій (СКУМО).
Задум молодих активістів простий – кожен, хто є патріотом України, підтримує її соборність і вболіває за Неньку, незалежно від місця проживання, має продемонструвати це відповідним наочним засобом – плакатом.
Розпочали цю акцію в Україні недарма з особи Святійшого Патріарха Філарета як надзвичайно авторитетної людини, і з подальшим залученням відомих українських політиків, журналістів, культурних та громадських діячів, представників духовенства.
12 січня 2016 року у Синодальній залі своєї резиденції Предстоятель УПЦ КП зустрівся з організаторами цієї міжнародної акції на підтримку єдності України, благословив цю акцію і став із плакатом «Україна Єдина».
Став, як перша ланка громадського і духовного ланцюга єдності українців по всіх світах. А їх очікували організатори побачити у 40 країнах та більш, ніж 100 містах. Масштаб акції вражає!
Title  
 Блаженніший Святослав, Святійший Філарет,
Митрополит Епіфаній, інші вклоняються Тарасові
Шевченку. 22 січня 2016 року
 
Через 10 днів, 22 січня 2016 р., на Софійській площі Києва, де 22 січня 1919 року відбулося проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що ознаменувало собою об’єднання історичних українських земель в єдину незалежну Державу, патріотична молодь презентувала громадськості роздруковані світлини учасників флешмобу з різних країн світу та міст України. І першим серед них була світлина Патріарха Філарета з плакатом про єдність України.
А цього дня, 22 січня 2016 року, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет перебував зовсім неподалік від Софіївського майдану – усього кілька кілометрів вбік по Володимирській вулиці.
Він взяв участь у державних урочистостях з нагоди Дня Соборності України. Предстоятеля Київського Патріархату супроводжував Патріарший намісник митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній.
Святійший Патріарх Філарет, а також Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, разом із прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком поклали квіти до пам’ятників Тарасові Шевченку та президентові УНР Михайлу Грушевському. Також у покладаннях квітів взяли участь члени Всеукраїнської ради Церков та релігійних організацій, урядовці, народні депутати України, громадські діячі, духовенство.
Після урочистостей Святійший Патріарх Філарет спільно з прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком поспілкувалися з журналістами.

Перше привітання

Знаючи, як ніхто, що у самий День народження Патріарх буде перевантажений прийомом численних делегацій і гостей, працівники Патріархії , які безпосередньо мають свої робочі місця у Резиденції Патріарха на столичній вулиці Пушкінській, вирішили привітати його першими, щоб встигнути сказати своєму улюбленому поводиреві добрі слова. Не раз мені доводилося бути у Резиденції, спілкуватися, і я засвідчую, що там працюють скромні та віддані Патріархові люди. А помічниця Патріарха, уважна та мила Ольга Євгенівна, є незмінною зв’язковою Предстоятеля і громадськості, через яку ми всі тримаємо зв’язок з Патріархом.
Тож працівники Київської Патріархії на чолі з керуючим справами єпископом Вишгородським Агапітом напередодні дня народження Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета 22 січня першими привітали Предстоятеля з 87-річчям.
Від імені працівників із привітанням до Святійшого Патріарха звернувся владика Агапіт, який побажав Архіпастирю довгих років життя для продовження мудрого керівництва та розбудови Церкви в Україні та підніс Святійшому Владиці букет білих троянд.
Святійший Патріарх подякував працівникам Патріархії за привітання та у своєму слові зазначив, що запорукою довгого життя є постійна невтомна праця й віра у Бога, та побажав присутнім дотримуватися цього у житті.
На завершення Святійший Патріарх Філарет благословив працівників.

День народження

А день 87-го року земного життя Патріарха розпочався із привітання президента України. Глава держави засвідчив Главі УПЦ КП своє розуміння місії Патріарха: «Ваша Святосте! Сьогодні у надзвичайно непростий і відповідальний для країни час Ви докладаєте значних зусиль для духовного зміцнення Українського народу, утверджуючи в нашому суспільстві ідеали правди, гідності та милосердя.
Високо ціную Ваше мудре пастирське служіння на благо України та її народу. Бажаю Вам доброго здоров’я, довголіття і Божого благословення».
 Title 
  Львів’яни вітають Патріарха і вручають йому медаль
короля Данила Галицького
Першими ж у Синодальній залі, де Патріарх приймав гостей, з’явилася львівська поважна делегація. Міський голова Львова Андрій Садовий та один із найближчих до Предстоятеля Митрополит Львівський і Сокальський Димитрій щиро привітали Патріарха.
Зранку ж відбулося і засідання Священного Синоду УПЦ КП, на якому розглянули низку важливих тем і прийняли звіти єпархій.
Зокрема, ухвалили за пропозицією Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета скликати 13 травня 2016 р. Архієрейський Собор Української Православної Церкви Київського Патріархату.
Також ухвалили, беручи до уваги численні свідчення, визнати, що немає підстав для вшанування як святих покійних монахині Аліпії (Авдєєвої), відомої як «матушка Аліпія Голосіївська», а також схиархімандрита Зосими (Сокура). Порекомендували звернути увагу православних віруючих, що пошанування серед святих осіб, які за своїм вченням та способом життя явно такими не є, приносить духовну шкоду.
Розглянули низку інших питань, зокрема, необхідність звернення до Вселенського Патріарха Варфоломія.
Після цього потік гостей поновився, і Предстоятеля Київського Патріархату привітав прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. Сам він є прихожанином УГКЦ, але свою шану Предстоятелю УПЦ КП висловив особисто.
Title  
 Очільник уряду вітає очільника Церкви 
Арсеній Яценюк відзначив великий внесок, який робить Патріарх Філарет у зміцнення української державності, піднесення суспільної моралі, консолідацію країни, її соціальний та культурний розвиток і побажав Владиці довгих років життя й служіння на благо України.
Патріарх Філарет запевнив, що очолювана ним Церква завжди захищатиме незалежність України, її територіальну цілісність, державний суверенітет і єдність українського народу.
Потім гості потекли рікою. Від імені глави Української Греко-Католицької Церкви верховного архієпископа Києво-Галицького Святослава (Шевчука) вітання передав протоієрей Олекса Петрів.
Святійшого Владику цього дня привітали: віце-прем’єр-міністр України, міністр культури В’ячеслав Кириленко, голова Служби безпеки України Василь Грицак, лідер Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Олег Тягнибок із членами фракції ВО «Свобода» у Київській міській раді, громадські діячі та політики: Анатолій Кінах, Валентин Наливайченко, Маркіян Лубківський, Іван Васюник, дипломати, народні депутати, громадські діячі, представники інтелігенції, військові, духовенство, представники монастирів, духовних шкіл України.
Увечері Святійший Патріарх Філарет очолив Всенічне бдіння у Володимирському кафедральному патріаршому соборі столиці у співслужінні єпископату Української Православної Церкви Київського Патріархату та духовенства міста Київ.
Після богослужіння єпископат, священики та миряни мали змогу особисто привітати свого Предстоятеля з днем народження.
День для Патріарха був надзвичайно насиченим і важким. Погодьмося, витримати такий день під силу лише фізично міцному та сильному духом. І Патріарх тримався, як завжди, бадьоро. У це не просто повірити, але ввечері цього святкового дня, 23 січня 2016 року, Патріарх Філарет очолив Всенічне бдіння у Володимирському кафедральному соборі столиці у співслужінні єпископату Української Православної Церкви Київського Патріархату та духовенства міста Київ. За богослужінням також молились студенти і викладачі Київської православної богословської академії та Львівської православної богословської академії.
Після богослужіння єпископат, священики та миряни мали змогу особисто і щиро привітати свого Предстоятеля з днем народження.
А наступного дня, 24 січня, нібито й не було попереднього перевантаження, Святійший Патріарх Філарет звершив у Володимирському соборі Божественну літургію. Разом із Предстоятелем молився собор єпископату та духовенства. Адже цього дня до Києва з’їхалися преосвященні єпископи для того, щоб привітати Патріарха та піднести разом з ним молитву до Бога. Також і велика кількість вірян прийшла до кафедрального собору, щоб подякувати Богові за мудрого роками та досвідом Патріарха.
З амвону храму від імені собору єпископату та Священного Синоду до Патріарха з вітальним словом звернувся Патріарший намісник, митрополит Перяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній:
«Ваша Святосте! Щороку 23 січня, у післясвяткові дні явлення у світ Христа, Нового року та Дня Соборності України, вся повнота Української Православної Церкви Київського Патріархату в особі її архієреїв, духовенства, чернецтва і мирян – її вірних духовних дітей – радіє з того, що зимової пори 1929 року на Донбасі народився майбутній Патріарх Київський і всієї Руси-України.
Народився у тому краї, який зараз палає у вогні війни, розв’язаної сусідом, який лукаво сам себе називає старшим братом і, воднораз, заперечує існування України як окремої держави, а українців – як окремої нації.
Але, не дивлячись на труднощі, нас завжди надихає Ваша віра і впевненість у перемозі правди над оманою, нашого волелюбного народу над агресором та його поплічниками-сепаратистами.
День народження – це подяка Богові за проявлені до нас Його милості впродовж попередніх років життя і прохання прощати гріхи й дарувати життя в земних умовах у роках прийдешніх. А дякувати завжди є за що.
За 87 років Ви пройшли складний і тернистий шлях – шлях служіння Богові й рідному народові – шлях, який веде до спасіння, адже свого часу митрополит Іларіон (Огієнко) казав, що «Служити народові – то служити Богові».
Час був радянський, атеїстичний, держава була чужою, але Ви, як син своєї рідної землі, у таких складних умовах вірою й правдою служили своєму українському народові на давній кафедрі Київських митрополитів. І невдовзі ми всі відзначатимемо й вітатимемо Вас із п’ятдесятирічним ювілеєм перебування на ній.
Ви зуміли вистояти, наче та скеля в бурхливому морі, та вберегти Православну Церкву від знищення. Тепер ми можемо засвідчити, що справдилися Ваші слова про те, що комунізму не буде, а Церква існуватиме, адже її заснував Сам Господь.
Кожний вірний Київського Патріархату дякує сьогодні Богові за те, що Він дарував нам такого Предстоятеля Церкви.
Нині – складний час. Час входження українського православ’я як самостійного суб’єкта в сім’ю вселенського православ’я, яке не повинно обмежуватися штучним колом 14-ти Церков і цим самозадовольнятися, а дбати про спасіння кожної душі аж до краю землі. Ми віримо, що Ваша невтомна архіпастирська праця увінчається визнанням автокефалії Української Православної Церкви Київського Патріархату, яка має для цього всі необхідні підстави.
Коротке вітальне слово – це не той жанр, в якому може вміститися окреслення всієї Вашої багатогранної подвижницької діяльності. Та найголовніше, що це слова нашої синівської любові та вдячності.
Ваша Святосте!
 Title 
  Вітання від Собору єпископату та Священного Синоду
У цей благословенний Господом день ми всі просимо Всемилостивого Бога, щоби Він дарував Вам міцне здоров’я, мир і радість та зміцнив Вас у здійсненні першосвятительського служіння для добробуту України та утвердження й розквіту Української Церкви!»
Митрополит Епіфаній підніс Патріархові просфору та квіти.
По цьому до присутніх звернувся Святійший Патріарх Філарет та подякував за теплі слова привітання:
«Ваші преосвященства, дорогі владики, всечесні отці, дорогі браття і сестри.
Найперше, я хочу подякувати всім вам за привітання з днем мого народження і початком 88-го року існування на цій грішній землі.
Ми зібралися не для того, щоб приносити похвали Патріарху, а для того, щоб дякувати Богу за його благодіяння, які були і на мені, і на всіх нас. За все треба дякувати Богові, як народ співає піснею: дякуємо і за скорботи, і за радощі. Земне життя не можна прожити без скорбот. Чому? Тому що світ у гріху лежить, а де гріх – там і смерть, і скорбота. Але дякувати Богові треба за те, що Він нас визволяє з цього гріховного стану. Визволяє нас і від гріхів. Ми ж віримо, що в таїнстві Покаяння очищаємося від гріхів? Віримо. Треба дякувати за це Богові? Треба. Хвороб багато? Багато. Це є наслідки гріхів. Але Господь посилає нам здоров’я. То треба і за це дякувати Богові.
Скільки років український народ боровся за свою державність. І нарешті в 1991 році ми отримали цю довгоочікувану незалежність і державність. Отримали, як манну з неба. І тепер Господь випробовує нас, як випробовував багатостраждального Іова, чи гідні ми мати свою державу. І народ доводить, що ми гідні мати свою незалежну державу. Оця боротьба за державність об’єднує весь український народ. Все це ми бачимо, бо все відбувається на наших очах. Мало того, ці страждання, ця війна виявляють кращі риси людської душі: жертовність, самовідданість, готовність віддати своє життя за своїх ближніх, за свою землю, за свою сім’ю.
Повинні ми за це дякувати Богові? Повинні.
Наша Українська Церква, як бачите, розділена – не з нашої волі. Але ті, хто борються проти Української Держави, та ж Церква бореться і проти українського православ’я. Хто переможе у цій боротьбі? Переможе наша Українська Церква. Чому? Тому, що ми не зазіхаємо на якусь іншу Церкву, ми не вимагаємо влади над Російською Церквою, хоча християнство у цій частині світу, як всім відомо, розповсюдилося не з Москви, а з Києва. І Київ після власного хрещення просвітив світлом Христової віри і північ, і весь схід.
Наприклад, ми шануємо як святих українських святителів Софронія, Інокентія, Іоана і Павла Тобольських і багато інших українських святителів, які подвизалися в Сибіру. Але ми не зазіхаємо на ту територію, яку вони просвітили. Ми хочемо будувати Церкву для свого українського народу і бути в братніх стосунках з усіма Церквами, з усіма народами, зокрема, з російським народом і Російською Церквою. А вони не хочуть.
Ось зараз проходить у Шамбезі, в Швейцарії, зібрання Предстоятелів Православних Церков, і які безбожні слова там виголошує Московський патріарх. Любов це чи ненависть? Це – ненависть від безсилля.
Але ми повинні смиренно витерпіти й це. Бо Господь сказав: «Терпінням вашим спасайте душі ваші». Ми витерпимо й це, але Українська Церква буде визнана усім світовим православ’ям. Іншого шляху немає. Тому що Українська Церква є найбільшою за кількістю вірних серед Православних Церков після російської. То хіба таку Церкву буде ігнорувати світове православ’я? Ні. Прийде час, і визнають.
Але нам не визнання потрібне. Ми самі знаємо, що Господь уже визнає нас. Бо ми звершуємо Божественну літургію, причащаємося. Що ми приймаємо, коли причащаємося? Тіло і кров Христа. Що нам ще потрібніше, ніж сам Господь?! І якщо з нами Господь, то хто нам потрібен більше в цьому світі, ніж Сам Бог? Тому ці питання не повинні нас турбувати. Якщо ж ми турбуємося, то хочемо жити в любові та єдності з усім православним світом. Це нас турбує. Але нас не турбує, що нас не визнають як автокефальну церкву. Визнають. Головне – Господь нас визнає. І за це ми повинні дякувати. Бо доживемо до того часу, коли святкуватимемо перемогу і на церковному полі, і перемогу над агресором. Будемо святкувати, бо з нами Бог і весь світ. Цю віру ніхто не зламає в нас. Тому дякували ми Богові сьогодні, будемо й завжди дякувати за всі Його благодіяння, і Господь не залишить нас без Своєї допомого і дасть нам усе, що ми просимо. Йому слава на віки віків».
На завершення богослужіння Предстоятель Церкви разом з єпископатом, духовенством та вірними піднесли Богу подячну молитву за всі Його благодіяння. Завершилися урочистості козацьким многоліттям на честь Предстоятеля Української Церкви – Святійшого Патріарха Філарета.
Многая і благая літа Вам, Патріарше!

Всесвітній світильник

Отець Михайло Греділь: «Від війни втомився той, хто ніколи не допомагав українській армії»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com