rss
04/24/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Аналітика \ Пісня як культурно-психологічний індикатор душі народу

Відомо, що пісня – душа народу. Іван Драч розширив це визначення: «А пісня – це душа. З усіх потреб потреба. Лиш пісня в серці ширить межі неба. На крилах сонце сяйво їй лиша. Чим глибша пісня, тим ясніш душа».

Якою є душа українського народу, судити можна, зокрема, з того, які пісні ми полюбляємо. Бо саме у пісні висловлюється та розкривається емоційність і психологічна інтимність кожної людини. Пісні, які не лягають нам на душу, ми не тільки не співаємо самі, але й слухати не любимо – бо чужими вони здаються нашому душевному устрою, і струни душі нашої не бринять у відповідь, не резонують.
Улюблені пісні у всіх нас на слуху. Але у кожного вони свої. А якщо узагальнити пісенні уподобання українців?
14 січня, у день Старого Нового 2014 року, оприлюднене цікаве дослідження «Народний ТОП: Улюблені пісні українців». Провела його соціологічна група «Рейтинг», звернувшись до людей з питанням: «Назвіть ваші ТРИ найулюбленіші пісні».
Соціологи зізналися, що визначити улюблені пісні українців виявилось досить складно. Під час опитування респондентами було названо близько 800 пісень, і це при тому, що чверть опитаних не змогли визначити свою улюблену пісню.
Для того, аби скласти рейтинг серед 800 названих, було виділено ТОП-30 найпопулярніших пісень та розраховано вагу кожної з них у структурі ТОП-30.
І ось які дані вдалося отримати.
Згідно з результатами дослідження, найулюбленішою піснею українців є «Червона рута» (питома вага у топ-30 складає 14,3%). Також серед улюблених пісень: «Чорнобривці» (5%), «Одна калина» (4,3%), «Несе Галя воду» (4,1%), «Ой, смереко» (3,9%), «Миллион алых роз», «Хуторянка», «Рідна мати моя» та «Катюша» (по 3,6%), «Айсберг», «День Победы» (по 3,3%), «О Боже, какой мужчина» (3,2%), «Черемшина» та «Ой, на горі два дубки» (по 3%).
Серед цих 14 пісень, що тримають лідерство, 8 українських та 6 російських.
Оскільки за висловом польського поета Адама Міцкевича, народна пісня є духовним обличчям нації, мусимо констатувати, що в структурі духовного обличчя українців присутній вагомий російський фактор. Він проявляється у всіх сферах українського життя – від політики до лірики – тому природним є його маніфестація й у пісні.
За названими улюбленими піснями соціологами «Рейтингу» було виокремлено ТОП-30 найпопулярніших виконавців і розраховано вагу кожного з них у структурі ТОП-30. Таким чином, найбільш популярними виконавцями є Софія Ротару (питома вага у топ-30 складає 14,3%) та Алла Пугачова (11,2%). У репертуарі С. Ротару найпопулярнішою піснею є «Червона рута», серед пісень А. Пугачової – «Миллион алых роз» та «Айсберг».
Також у структурі ТОП-30 популярних виконавців можна виокремити С. Михайлова (8,4%), «Океан Ельзи» (4,7%), Г. Лепса (4,2%), Ані Лорак (4,1%), Т. Повалій (3,6%), М. Круга та групу «Любе» (по 3,5%), М. Баскова (3,2%) і М. Гнатюка (3,1%).
І тут серед 11 провідних солістів та груп можна виокремити суто україномовний гурт «Океан Ельзи» і чотирьох українських двомовних виконавців – С. Ротару, Ані Лорак, Таїсію Повалій та Миколу Гнатюка, значна частина репертуару яких є російськомовною. Четверо суто російськомовних солістів – С. Михайлов, Г. Лепс, М. Круг, М. Басков та група «Любе» закріплюють перевагу російськомовних виконавців.
Можна констатувати, що українці люблять українські народні пісні або пісні, які написані у стилі народних. Що стосується сучасної поп-музики, то масовій російській попсі зумів протистояти тільки Славко Вакарчук зі своїм «Океаном Ельзи» – до речі, дуже популярним в Росії.
І у цій культурно-психологічній сфері є свої регіональні акценти.
Так, на Заході популярнішими, ніж у решті регіонах, є «Червона рута», «Хуторянка», «Ой, смереко», «Ой, на горі два дубки» та «Водограй». Серед виконавців – С. Ротару, «Океан Ельзи», М. Гнатюк, В. Івасюк та Н. Яремчук.
У Центрі – «Рідна мати моя», «Несе Галя воду», «Всё для тебя» та «Розпрягайте, хлопці, коні». Серед виконавців – українка О. Білозір, російські виконавці Г. Лепс, Є. Ваєнга та О. Газманов.
У Північному регіоні більш улюбленими є пісні: «Ой, у вишневому саду», «Ніч яка місячна», «Черемшина», «Надежда», «Белые розы».
Серед виконавців – «Океан Ельзи», Н. Матвієнко, «ТІК», «Алиса», Madonna.
Мешканці Сходу і Донбасу частіше, ніж інші обирали такі пісні, як «Катюша», «Ой, мороз, мороз», «Смуглянка», «Ах, какая женщина» та «День Победы».
Більш популярні виконавці на Сході: А. Пугачова, С. Михайлов, Ані Лорак, М. Басков і С. Трофімов.
На Донбасі – М. Круг, М. Шуфутинський та М. Боярський.
У Південному регіоні люблять такі пісні, як «Айсберг», «Лаванда», «А белый лебедь на пруду». Більшою популярністю серед виконавців користуються Т. Повалій, «Любе», М. Кристалінская.
Як бачимо, Схід та Південь України обирає не тільки російськомовних політиків, але й таких же співаків з їхнім відповідним репертуаром.
У пісенних уподобаннях є й статеві особливості.
Зокрема, чоловіки частіше надають перевагу таким пісням, як «Ой,смереко», «День Победы», «Розпрягайте, хлопці, коні», «Смуглянка», «Ой, чий то кінь стоїть», «Шарманка», «Рюмка водки на столе».
Улюбленими виконавцями серед чоловіків є «Любе», «Океан Ельзи», М. Круг, В. Висоцький.
Жінки обрали такі пісні, як «Червона рута», «Одна калина», «Чорнобривці», «О, Боже, какой мужчина», «Айсберг», «Миллион алых роз», «Лаванда».
Серед жінок більш популярні такі виконавці, як С. Ротару, А. Пугачова, С. Михайлов, Ані Лорак, Т. Повалій, Наталі.
Зафіксовані й вікові особливості пісенних уподобань.
Зі збільшенням віку зростає популярність таких пісень, як «Червона рута», «Катюша», «Одна калина», «Ой, мороз, мороз». Сучасні пісні «О, Боже, какой мужчина», «Белые розы», «Шарманка», «Всё для тебя» є улюбленими серед молодого покоління та людей середнього віку.
Ті, хто вважають рідною мовою українську, надають перевагу таким пісням, як «Червона рута», «Несе Галя воду», «Ой, смереко», «Рідна мати моя», «Ой, на горі два дубки», «Ой, чий то кінь стоїть».
Серед тих, хто вважає рідною обидві мови, популярними є «Одна калина», «Чорнобривці», «Ніч яка місячна», «Айсберг», «Розпрягайте, хлопці, коні».
Російськомовні респонденти частіше відзначали наступні пісні: «Катюша», «Ой, мороз, мороз», «Смуглянка», «День Победы», «Миллион алых роз», «Ах, какая женщина».
Улюбленими піснями мешканців міст стали «Миллион алых роз», «Катюша», «О, Боже, какой мужчина», «Смуглянка», «Белые розы», «А белый лебедь на пруду», «Надежда», «Ой, у вишневому саду». Серед мешканців сіл переважають «Червона рута», «Несе Галя воду», «Ой, смереко», «Черемшина», «Ой, на горі два дубки», «Одна калина», «Рідна мати моя», «Шарманка». Звернемо увагу на те, що улюбленими піснями, здебільшого, є ліричні. Недарма Г. Тютюнник сказав: «Пісня – це коли душа сповідається». Відповіді респондентів були також поділені за періодом створення пісень (до 90-х та після 90-х), мовою виконання та музичним стилем.
Так, у структурі улюблених пісень українців половина (51%) припадає на сучасний період – після 90-х років, 49% – створені до 90-х років.
Сучасні пісні більш популярні на Донбасі (57%), Сході (55%), здебільшого, серед чоловіків, російськомовних мешканців міст, молоді, людей з вищою освітою та доходами. Більше прихильників «старих» пісень – на Заході (57%) та в Центрі (51%), частіше це жінки, люди старшого віку з нижчим рівнем освіти та доходів.
У структурі улюблених пісень українців більшість (53%) російськомовні, 39% – україномовні, 8% – іноземні.
Пісні російською мовою більш популярні на Донбасі (65%), Півдні (63%), Сході (62%) та в Північному регіоні (53%). Найбільше прихильників українських пісень на Заході (65%) та Центрі (43%). Цікаво, що іноземні пісні частіше зустрічаються серед улюблених на Донбасі (11%) та Півночі (10%), а найрідше – на Заході (5%). Російські пісні більше люблять російськомовні мешканці міст. Натомість, українські пісні популярні серед жінок, україномовних та мешканців сіл, людей старшого віку, з нижчим рівнем освіти і доходів. Іноземні пісні більше люблять чоловіки, молодь з вищою освітою та люди більшими доходами.
У структурі улюблених пісень українців майже половина (48%) припадає на популярні пісні, 16% – на народні, 11% – рок, 10% – шансон. Менш поширені патріотичні пісні і романси (по 5%), бардівські пісні (2%), клубна й електронна та класична музика (1%).
Популярну музику значно більше слухають жінки. Народні пісні більше люблять на Заході (27%), Півночі (16%) та Центрі (17%). Їхні прихильники – жінки, україномовні мешканці сіл, люди старшого віку з нижчим рівнем освіти і доходів. Пісні рок-напрямку більш популярні на Півночі (15%) та Півдні (12%). Це, здебільшого, чоловіки та мешканці міст, а також – молодь, люди з вищою освітою та більшими доходами. Прихильників шансону найбільше на Донбасі (16%), Півдні і Сході (по 11%). Його обирають чоловіки, російськомовні мешканці міст та люди середнього віку з вищим рівнем доходу. Патріотичні пісні також більше поширені на Сході і Донбасі (близько 8%), а також Півночі і Півдні (по 5%). Їхні слухачі – російськомовні мешканці міст, старшого віку з нижчим рівнем освіти та доходів. Романси більше люблять на Сході (7%), частіше, російськомовні.
Якщо згадати афоризм Олександра Довженка «Українська пісня – це геніальна поетична біографія українського народу», мусимо констатувати, що з відомих історичних причин у цій біографії донині тісно переплетені український та російський аспекти. І це при тому, що Україна за весь час своєї Незалежності так і не зуміла виробити сильну проукраїнську культурну політику, зокрема, і в царині сучасної пісні.
Особливості нашого народу добре відомі – й історичні, і регіональні, і сучасні. Але пам’ятаймо думку велета українського духу Івана Франка: «Ми мусимо навчитися чути себе українцями – не галицькими, не буковинськими українцями, а українцями без офіційних кордонів».
Тож можемо любити пісні російські, англійські, французькі чи польські, але пісні українські маємо співати скрізь, по всій Україні. Та примусово того не зробити. Чим ефективнішою буде проукраїнська культурна політика всіх майбутніх урядів України, тим скоріше українці Сходу та Півдня добровільно, невимушено і з радістю, заспівають українські пісні, бо зможуть відчути у собі Українську душу.
Процес цей довгий і непростий. Та він має здійснюватися і нині, і прісно, і на віки віків…

Віктор Рибаченко,
Шеф-редактор «Час і Події»

Про особливу пані Романію з Вірменії

Самооборона провела попереджувальну акцію біля МВС

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers