rss
06/18/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Полiтика \ Економіка \ Американська економіка переживає випробування

На горизонті американської економіки знову дала про себе чути, голосніше, ніж будь-коли, «потвора», відома як «fiscal cliff» – дитя політики протистояння. Здавалося, що вдасться оминути цю потвору, але три дні тому сподівання несподівано розвіялися. Переговори про уникнення «fiscal cliff»-у – опинилися в «сліпому куті». Про це йтиме мова в цьому репортажі, але наперед кілька слів про іншу «потвору», що не здійснилася.

По правді кажучи, в те, що, згідно з календарем майя, з 21-го на 22-е грудня 2012 року мав прийти кінець світу, мало хто вірив. Для багатьох, але не для всіх, передбачення майя було лише цікавим предметом до розмов, і навіть жартів. Дата минула. Ми у суботу всі прокинулися і побачили світ таким, яким він був день перед тим – вцілілим.
Впродовж останніх днів нас, мабуть, більше турбувала дошкульна погода, бо в північній частині нашої земної кулі вона «в’їдалася нам у шкіру». Наприклад, у деяких штатах Америки (також і в Україні) були надмірні опади снігу, чимало аварій у зв’язку зі снігопадами. Працюючим людям необхідно було багато часу, щоб доїхати додому. Одні на дорогах по кілька годин перебували в сніговому полоні в своїх автомобілях, а іншим доводилося ночувати в аеропортах, бо багато рейсів були вилучені з авіаційного користування. А в Чикаго (якщо це когось цікавить)  21 грудня була встановлена рекордна кількість безперервно безсніжних днів – 290, на 4 дні більше, ніж минулого року. Саме таку кількість днів поспіль мешканці Чикаго не бачити снігу. І 21-го грудня, о другій годині ночі, в Чикаго почалася астрологічна зима – випав сніг, невеличкий, але значний настільки, що зупинив рекордну кількість безсніжних днів.
Повертаючись до питання «fiscal cliff»-у, пригадаймо, що в середині грудня більша частина суспільства вже вірила, що країні таки вдасться оминути «біду», яка втілена у «fiscal cliff»-і. Інформаційні агенції натякали, що розмови між контрагентами почали проходити в позитивному напрямку. Навіть на Вол Стріті в середині місяця грудня запанувала оптимістична атмосфера, яка мала свій позитивний вияв у зростанні показників Dow Jones, NASDAQ та S&P. Суспільство, а, зокрема, економісти, почали вірити, що між Палатою репрезентантів, в якій республіканська партія має більшість, і Білим Домом, де в кріслі сидить демократичний Президент, прийде до домовленості стосовно параметрів державного бюджету, і вдасться оминути «fiscal cliff».
Відчуття, що не все йде так гладко, як думалося, з’явилося тоді, коли Спікер Палати репрезентантів Джон Бейнер заявив, що він готує план «Б». А коли прийшла вістка про те , що пан Бейнер не має наміру ставити план «Б» на голосування, передбачаючи, що республіканський кокус його не підтримає, то вже ні в кого не було сумніву, що згоди не досягнуто, та що марево «fiscal cliff»-у знову повисло над країною.

У чому причина?

Республіканська партія, зокрема, її гілка, відома як «tea party», стала категорично на позиції за збереження тих податкових норм, котрі були впроваджені за адміністрації президента Джорджа Буша в 2001 і 2003 роках. Її представники вважають, що тоді, коли економіка «клигає», податки підвищувати не можна, бо підприємства не зможуть створити нові місця праці. Вони використовують для аргументації приклади 30-х років минулого сторіччя, кажучи, що тоді помилково були підвищені податки, внаслідок чого довелося витратити  багато років, щоб «видряпатися» з Великої депресії.
На таке твердження дехто відповідає питанням: чому ж тоді підприємці не створили більшу кількість робочих місць за останніх чотири роки, коли економічні відносини проходили в рамках занижених податків? Чому замість інвестування в економіку і створення робочих місць багато так званих інтернаціональних фірм зберігають готівку у закордонних банках?
Провід республіканської партії також вважає, що заздалегідь треба обговорювати питання щодо обмеження видатків у сферах медичної опіки та соціального забезпечення, щоб зупинити зростання державного боргу, а тільки тоді вести розмови про підвищення податків.
Натомість Президент Барак Обама і демократичний Сенат наполягають на тому, щоб республіканці погодились на підвищення податків для заможної сфери суспільства, прибутки яких складають 250 тисяч доларів річно і вище, а відтак вже можна буде обговорювати питання про обмеження державних видатків відповідно до того, як працює економіка, яке становище з рівнем безробіття тощо.
Президент Обама наголошує, що обіцяв виборцям підвищення податків і тому був обраний вдруге. Він сьогодні вважає, що зобов’язаний дотриматися своєї обіцянки.
Подібні заяви також роблять республіканці, кажучи, що вони здобули більшість у Палаті Репрезентантів, втративши лише 8 місць, бо пропагували збереження занижених податків, що були узаконені за президента Джорджа Буша, а також були за те, щоб зупинити ріст дефіциту та обмежити втручання влади у справи бізнесу.
Це офіційні позиції обох сторін. Звичайно, в переговорах стосовно уникнення «fiscal cliff»-у відбуваються взаємні поступки, про які знаємо й не знаємо. Нарзі тільки знаємо, що в переговорах наразі не досягнуто домовленості, про що стало відомо в четвер, 20 грудня. Як можна було сподіватися, темпрементальний фондовий ринок на Вол Стріті в п’ятницю, 21 грудня 2012 року, зазнав стрімкого спаду. А суспільство поділилося на дві групи – оптимістів і песимістів. Перші вважають, що ще залишилося кілька днів – можна домовитися, другі вважають, що уникнути «fiscal cliff»-у вже неможливо, мовляв, він неминучий.

Чого сподіватися, якщо «fiscal cliff» стане дійсністю?

Про «fiscal cliff» говориться вже більше, ніж рік з половиною. Ще з того часу, коли Голова Федеральних резервів пан Берненкі застеріг політичний Вашингтон, що країна опиниться у фінансовій катастрофі, якщо не впорядкує свій державний бюджет і не перестане «kick the can», тобто, відкладати таку важливу справу на майбутнє. Ще тоді, замість того, щоб взятися за розв’язок цього питання, яке вимагало і надалі вимагає підвищення податків і заниження державних видатків, обидві сторони – республіканці і демократи – погодилися на підвищення державного дефіциту до межі 16,4 трильйона доларів, відкладаючи розв’язку питання про дефіцит на пізніше.
Людям важко усвідомити собі розміри сьогоднішнього державного боргу, його математичну величину. Можемо усвідомити собі, що таке мільйон, а коли його помножити на тисячу, одержуємо більйон (мільярд), а коли помножимо цю цифру на тисячу, то одержимо трильйон, а помноживши результат на 16 – це сьогоднішній державний борг, і щоб його сплатити, то кожній особі – дітям і старшим, що проживають сьогодні у США, – треба подарувати державі понад 50 тисяч доларів.
Ми щодня чуємо риторику про «fiscal cliff», але рідко чуємо про деталі, а якщо й чуємо якісь конкретні цифри, то у формі припущень, залежно від того, хто їх подає. Справа в тому, що з 31 грудня перестане діяти правосильність податкового законодавства, на базі якого були занижені податки та заразом ввійдуть в силу автоматичні заниження видатків на державну оборону та на фінансування державою різних внутрішніх програм.
1-го січня 2013 року для всіх будуть підвищені податки. Теперішня найвища податкова ставка для бізнесів становить 35 відсотків. На 1-е січня 2013 року вона буде підвищена до рівня 39,6 відсотка, що була чинною до часу адміністрації колишнього Президента Джорджа Буша, і стосувалася бізнесів, прибутки яких становили 379 тисяч. Також з 1-го січня 2013 року для платників податків, які класифікуються як середній клас, кількість яких складає близько 115 мільйонів, будуть підвищені податки від 1.600 до 2.200 дол. на рік, і будуть відраховуватися від заробітної платні. І щоб зупинити ріст дефіциту, держава буде змушена скоротити свої видатки, зокрема, у галузі державної оборони, а також соціального забезпечення та медичної опіки.
Згадаймо, що Президент Барак Обама пропонує підвищити податкову ставку до рівня 39,6 відсотка для всіх, в кого річні прибутки становлять понад 250 тисяч. Сьогодні податки на прибутки від довготермінових інвестицій (один рік) та кваліфікованих дивідендів перебувають на рівні 15 відсотків. Чинний Президент пропонує такі прибутки трактувати як заробітну платню, яка була б оподаткована на рівні 39,6 відсотка. Вже з цього видно, наскільки ці речі є складними. Саме тому так важко знайти компроміс. А компроміс потрібний, бо сьогодні навіть важко збагнути, які можуть бути негативні наслідки, якщо ці питання не будуть розумно вирішені. І якщо не будуть вирішені, американська економіка, яка після останньої Великої рецесії щойно почала демонструвати ознаки стабілізації й росту, може опинитися у новій рецесії з непередбаченими наслідками.
На цьому можна б закінчити цей репортаж. Але згадаймо ще й те, що дехто вважає, що за кулісами сторони не бажають домовлятися, що вони, нібито, хочуть, щоб «fiscal cliff» таки відбувся. Логіка такої думки полягає в тому, що такий вислід був би менш негативним для Президента Обами, ніж для республіканцями контрольованої нижчої Палати  Конгресу. Існує переконання, що більшість суспільства звинувачує республіканську партію за її тверду і непохитну позицію щодо підвищення податків для багатих. Також більшість думає, що чинний президент має сильнішу карту в руках. Як було сказано, якщо прийде до «fiscal cliff»-у, то податки автоматично збільшаться для всіх. Але чинний Президент, користаючись екзекутивним привілеєм, міг би занизити податки для середнього класу суспільства. Дехто наводить приклад, як у 1971 році колишній президент Річард Ніксон у боротьбі з інфляцією скористався екзекутивним привілеєм, заморозив ціни та підвищення на заробітну платню. Але також знаємо, що цей крок не був популярним. Тож можна сумніватися, чи Президент Обама захоче вибирати такий шлях. Тому, радше, треба приєднатися до оптимістів і вірити, що складні питання будуть якось вирішені й «fiscal cliff» таки буде подоланий. Здоровий глузд переважить – кожна зі сторін щось втратить і, заразом, щось скористає.

Chevron: Ми принесемо до України досвід і технології, щоб безпечно видобувати сланцевий газ

Сонце проти «Газпрому». Неймовірно! Уряд вирішив доплачувати українцям за генерацію сонячної електроенергії

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers