rss
04/24/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Проблема \ Кримінал \ Фірми, пов’язані з комунальником, отримали 140 мільйонів за кол-центри для київських комунальників

Починаючи з 2015 року, комунальні підприємства з обслуговування житлового фонду 8 районів Києва замовили у трьох пов'язаних між собою фірм послуги операційно-диспетчерського обслуговування на загальну суму 140 млн грн. Про це написав Олександр Бондар у «KиевVласть».

Цього року до комунальних підприємств 8 районів Києва з утримання житлового фонду, які вже мають власні диспетчерські, приєднаються ще два КП - Деснянського та Печерського районів.

Комунальники замовлять послуги call-центру, пов'язані з прийомом скарг від киян. Техзавдання в усіх КП однакове. Підрядник повинен приймати скарги від мешканців столичних будинків через систему операційно-диспетчерського обслуговування. Диспетчер фіксуватиме повідомлення, а потім інформуватиме про нього співробітників комунального підприємства.

У техзавданні зазначено, що через диспетчерську службу можна буде повідомляти про несправності в будинках (перебої в водо-, тепло-, і електропостачанні, про несправності ліфтів і лічильників, про перебої у вивезенні сміття, подавати заявки на проведення поточного ремонту в під'їздах будинків). Працювати диспетчерські служби повинні цілодобово. Термін постачання послуг - до 31.12.2018.

КП з утримання житлового фонду Деснянського району на диспетчерське обслуговування (з 1 травня до 31 грудня 2018 рр.) планує витратити 5 млн грн., а в КП Печерського району - 3 млн грн.

Комунальники шести районів на цей рік вже замовили диспетчерські послуги на загальну суму 36,7 млн грн. Крім Деснянського та Печерського районів, ще замовлять послуги у Голосіївському і Шевченківському районах.

Видання порахувало: щорічно на закупівлю диспетчерських послуг Київ витрачає майже 50 млн грн. Починаючи з 2015 р., за ці послуги в Києві вже було витрачено, як мінімум, 140 млн грн. Причому, весь цей обсяг грошей ділять між собою три підприємства: ТОВ «Барс Україна», ТОВ «СЕА ОДС» і ТОВ «Дель-пак сістемс Україна».

«Барс Україна» виграло тендери на загальну суму 45,4 млн грн. у 4 районах Києва; «Дель-пак сістемс Україна» за надання послуг у 3 районах столиці отримало 56,5 млн грн., «СЕА ОДС» за свою історію існування отримало підряди на загальну суму 39,8 млн грн. у 4 районах Києва.

«Барс Україна» належить Ігореві Третьякову і Ліліані Дикій. Третьяков на парламентських виборах у 2012 р. був довіреною особою кандидата Лариси Хобти, яка зараз є депутатом Київської облради.

Дика є співзасновником другого підрядника - «Дельта-пак сістемс Україна». Вона також є співвласником ТОВ «Юг-центр», яке зареєстроване у Києві, по вул. Героїв Космосу, 2-Б. Третій підрядник районних КП з утримання житлового фонду - «СЕА ОДС» - також зареєстрований за цією адресою.

Власником «СЕА ОДС» є Олександр Дудченко. Він працює заступником директора комунального бюджетної установи «Контактний центр міста Київ 1551», який створений для забезпечення оперативного зв'язку між киянами й органами міської влади, зокрема, і щодо питань, пов'язаних із ЖКГ. Причому, на сайті київського контактного центру не приховують, що Дудченко у 2013-2015 рр. був фінансовим директором «СЕА ОДС».

Джерело: «Наші Гроші»

 

Апеляційний суд Черкащини дав 86 мільйонів на реконструкцію готелю «Росава»

У Насалика хочуть заплатити грошима держбюджету за постачання електроенергії бойовикам ОРДЛО

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers