rss
04/24/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Наука \ Скільки важать нейтронні зорі?

Якщо нейтронна зоря стає затяжкою, то вона перетворюється на чорну діру. Проте, на якому рівні розташована верхня межа маси для цих екзотичних решток зорі, астрономи з'ясували лише нещодавно.

Title  
 Нейтронні зорі. Зображення: Casey Reed/
Penn State University
 

Згідно з їхніми висновками, колапс загрожує нейтронній зорі, що не обертається, тоді, коли вона важить понад 2,16 маси Сонця. Визначальними при обрахунках виявилися спостереження за зіткненням нейтронних зір 2017 року.

Нейтронні зорі належать до найщільніших об'єктів Всесвіту: зазвичай, вони завбільшки лише 10-12 кілометрів, але можуть мати масу вдвічі більшу, ніж маса Сонця. Матерія в них всередині так сильно стиснута, що чайна ложка з неї може важити мільярди тонн.

Відповідно, великою є і сила тяжіння цих екзотичних об'єктів. Тиск всередині дає змогу переплавити електрони і протони на нейтрони - звідки і назва зорі.

Проте, наскільки великою та тяжкою може бути нейтронна зоря? Над цим питання астрономи задумувалися ще з 60-х рр. ХХ сторіччя. Хоча відомо, що ці об'єкти не можуть зростати до безмежності. Адже існує певна масова межа, і якщо її перейти, то сила тяжіння так зросте, що призведе до руйнування зорі та її перетворення на чорну діру.

Нещодавно Луціано Реззоллі (Luciano Rezzolla) і його команді з Франкфуртського університету вдалося вперше вирахувати максимальну масу нейтронної зорі. Основою для цього стали рівняння стану, які описують взаємозалежність тиску, об'єму і температури у цих космічних об'єктах. Ще 2016-го науковці дійшли висновку, що нейтронні зорі при цьому «вписуються» у певні універсальні правила.

Вирішальним проривом для астронавтів стало перше спостереження за зіткненням нейтронних зір у серпні 2017-го. Ознаки гравітаційних хвиль, які при цьому зафіксували, та електромагнітного випромінювання надали вченим визначальну інформацію, аби у поєднанні з рівняннями стану дійти висновків про верхню допустиму межу маси.

«Добре в теоретичних дослідженнях те, що передбачення здійснюються. Проте, теорія мусить бути доведена експериментально, аби звести до мінімуму певні неточності», - сказав Реззолла. І злиття нейтронних зір, власне, є космічним експериментом, наголошують учені.

Результат вимірювання маси: багато з нейтронних зір, за якими дотепер стежили, дуже сильно наближалися до свого ліміту. Адже, згідно з новими обрахунками, максимальна маса нейтронної зорі, що не обертається, не може перетинати показника 2,16 маси Сонця. Якщо вона зростає, то рештки зорі руйнуються.

Проте, якщо нейтронна зоря обертається - наприклад, пульсаром - тоді силі тяжіння протидіє відцентрова сила. Тож зоря може стати важчою ще на 20%, перш ніж наступить руйнування, пояснили вчені.

Дотепер залишається кілька процентів непевності щодо верхньої межі маси. Однак, астрономи сподіваються, що ці ймовірні відхилення у майбутньому зможуть звести до мінімуму завдяки спостереженням за наступними зіткненнями нейтронних зір.

 

Зреферувала Соломія Кривенко, «Zbruc»

Джерело: Goethe-Universitаt Frankfurt am Main, «Scinexx»

Фізики створили новий стан світла

Музичні думки можна зчитати

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers