rss
04/19/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Проблема \ Врятувати замок в Поморянах: місія (не) здійсненна
Title  
 Фото Facebook.com/Pomoriany-Castle-Поморянський-
замок-1721780331413211/

 

Аби вивести Поморянський замок з аварійного стану, треба мільйони гривень. Грошей нема, пам'ятка руйнується.

На Золочівщині, у селищі Поморяни, є замок, перша згадка про який датується ще XІV століттям. Зараз - це пам'ятка архітектури, яка «перебуває у гостро аварійному стані». Активісти, які взялися її рятувати, у розпачі. Кожен день приносить нові руйнування, а коштів на реставрацію катастрофічно бракує.

Замок, яким ніхто не опікується

Ганна Гаврилів - куратор ініціативної групи з відродження Поморянського замку. Врятувати його для неї - справа принципу. Разом з небайдужими людьми вона оббиває пороги чиновницьких кабінетів, пише листи та сподівається, що вихід знайдеться.

  Title
 
 Так замок виглядав у свої найкращі часи. Фото з сайту
«Фотографії Старого Львова»
(http://photo-lviv.in.ua/10-faktiv-pro-pomoryanskyj-zamok-video/)

«Замок у дуже аварійному стані. Важливо, що там нема, ані користувача, ані охорони, а це означає, що ним ніхто не опікується», - розповідає жінка.

Сама пам'ятка перебуває на балансі Львівської ОДА, земля - власність селищної ради.

Title  

«Він руйнується. Вже понад два роки громадські ініціативи працюють над тим, щоб якось його врятувати»,  - Ганна Гаврилів чітко пам'ятає, коли, скільки і на що було виділено грошей за ці 24 місяці.

«Перші гроші активістам вдалось вибити у 2016 році. Тоді ЛОДА виділила 700 тисяч гривень. А ми, у свою чергу, за громадські гроші зробили проект первинних протиаварійних підпор. За виділені кошти з обласного бюджету якраз облаштували ті підпори».

Ганна Гаврилів каже, що завдяки цим підпорам замок і вистояв минулу зиму.

Після цього Поморянський замок дослідили реставратори і розробили проект ліквідації аварійного стану. За попередніми розрахунками, на такі роботи потрібно буде понад 10 мільйонів гривень. Тендер, який розіграла Львівська ОДА, виграло КП «Центр комплекс», запропонувавши ціну 8,249 млн гривень.

«У 2017 році ми вже отримали 800 тисяч гривень із обласного бюджету. А Золочівська районна рада дофінансувала  ще 100 тисяч гривень. Тож тих 900 тисяч освоїли минулого року. Треба шукати решту», - розповідає Ганна.

Що довше чекати, то дорожче

Загалом проект ліквідації аварійного стану складається із кількох пунктів. Поки що виконаний лише один - поставлені дерев'яні підпори, щоб втримати склепіння, перекриття, дверні отвори. Якби не ці роботи, до будівлі не можна було б навіть зайти.

«А ще треба зробити земляні роботи - відкопати зовні, бо там завеликий рівень землі, підвали засипані землею. Потім потрібно підсилити фундамент, перемурувати стіни, бо деякі зовсім втрачені, а ті, що є, втратили свою несучість», - пояснює жінка.

Дорого коштуватиме і демонтаж даху та нове перекриття. А також - водовідведення, дренаж та громовідведення.

«Замок побудований так, що його не можна ремонтувати частинами. В тому і проблема - гроші потрібні відразу, ну, протягом одного-двох років. Бо, знявши дах, треба буде братися за стіни», - пояснює активістка.

За її словами, проблема також у тому, що через погане перекриття під час дощів та снігу дуже мокли стіни. Особливо це шкодить взимку, коли за плюсової температури вода тече, цегла стає мокрою, а потім під час морозу все замерзає. І протягом одного сезону так повторюється кілька разів. У підсумку і цегла, і розчин давно втратили свою міцність, тож подекуди просто обсипаються.

Якщо не починати реставрацію вже, то проект, написаний минулого року, стане неактуальним. Адже замість того, щоб виконувати усі вище згадані пункти, доведеться лагодити наслідки нової руйнації.

Ганна Гаврилів каже, що протягом цього часу придумали безліч ідей, де знайти гроші. Однак з часом вони відсіюються.

Активісти писали листи на адресу посольства США, кликали до замку польські делегації, просили допомогти в Мінкульту, Порошенка, Гройсмана, комітету культурної спадщини при Верховній Раді України.

Title Title 
 Фото Facebook.com/Pomoriany-Castle-Поморянський-замок-1721780331413211/

 

Ще один спосіб, на який мають надію рятівники Поморянського замку,  це новостворений Український культурний фонд. Керівником його є Марина Порошенко. Нещодавно вона відвідала Невицький замок на Закарпатті, тож активісти сподіваються, що перша леді відгукнеться на їхнє прохання і виділить кошти для Поморян.

«Річний бюджет цього фонду - 200 мільйонів гривень. Тому у нас жевріє надія, що нас почують», - каже жінка.

Проситимуть також більше грошей в обласному бюджеті, хоч і розуміють, що стільки коштів відразу ніхто не дасть.

«Ми не знаємо, що робити, може, є якісь резервні фонди. Не знаємо, де шукати».

Ганна Гаврилів каже, що часу нема зовсім. Тому зараз дуже важливо негайно вивести замок із аварійного стану. Тоді обіцяють залишити в спокої державні гроші, бо зможуть обійтися громадськими чи грантовими.

Активісти чудово розуміють - Львівська область дуже багато історичними пам'ятками. Тож замок на Золочівщині - не єдина окраса, яку треба берегти. Однак наголошують на тому, що чимало архітектурних споруд можуть стояти ще довго, тоді як поморянська - динамічно руйнується. І ми дуже близькі до її остаточної втрати.

Нагадаємо, раніше директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Оксана Ткачук  у коментарі "Львівській газеті" розповіла, що Поморянський замок є у списку програми «Охорона і збереження культурної спадщини. Тож за можливості гроші на нього будуть виділяти.

У майбутньому планують не лише вивести з аварійного стану будівлю, а також упорядкувати парк навколо неї. Тоді можна буде організувати на території цілий історичний комплекс для туристів.

Автор: Тетяна Дзяма

Джерело: «Львівська газета»

Україна ризикує за декілька років втратити всі соснові ліси

Держлісагентство закликають підтримати створення національного парку в Сухолуччі

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers