rss
04/19/2024
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#370

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Культура \ Релігія і політика \ Отець Тихон Кульбака: «Ми маємо купу упереджень, але вони розвіюються, коли ми спілкуємося»

Отець Тихон Кульбака, переселенець з Донецька, а нині ‒ священик у греко-католицькому храмі у Львові - про взаєморозуміння, вирішення конфліктів між переселенцями та локальними громадами, а також про возз'єднання України.

- А тепер настав час помолитися за мир в Україні і навернення Росії до Бога, - промовляє до своєї пастви священик, і всі парафіяни, якими переповнений храм та подвір'я, починають співи.

Отець Тихон Кульбака править служби в храмі Блаженного священномученика Миколая Чарнецького вже третій рік та наставляє своїх прихожан на порозуміння та взаємоповагу.

У серпні 2014 року він переїхав до Львова з окупованого Донецька. До того - організував у місті на Сході молитовний майдан. Опісля - були полон і тортури з боку окупантів за це.

Одразу відрізнити його від інших львівських священнослужителів непросто. Утім, каже о. Тихон, прихожани знають його історію.

- Священики монастиря святого Альфонса мене представили парафіянам. Але вже тоді вони трохи знали про мене. Були випадки, коли я ходив Львовом, мене зупиняли абсолютно незнайомі люди і казали: «Отче, які ми раді, що ви живі й здорові». Я питав, хто вони, а вони казали: «Ви нас не знаєте, але ми вас знаємо».

Спільна молитва

Так, прихожанка церкви Лідія зауважує, що ходить до храму Блаженного священномученика Миколая Чарнецького, зокрема, й через отця Тихона та його проповіді. Жінка зізнається, що і на сповідь любить ходити до нього.

- Я завжди ходжу сюди на службу, тому що в нього дуже гарні проповіді, гарно поставлена дикція, він - мудрий отець, - зауважує Лідія. - Великої різниці між ним та місцевими я не бачу, бо це абсолютно не заважає молитися, спільно просити в Бога все, що ми просимо. Він порушує проблеми сучасної ситуації у своїх проповідях, посилається на приклади спілкування з нашими воїнами. Відчувається, що в нього серце болить за те, що зараз робиться в Україні, хоча він - зі Сходу.

А прихожанка Наталя зазначає, що ця церква добра тим, що в ній немає місця для матеріального, але є - для духовного.

- Я на тиждень можу почерпнути відповідь, що я правильно зробила, що ні. Тут щоразу ми молимося за те, щоб Росія навернулася до Бога і щоб закінчилася війна. Тут вони працюють лише для людей, - додає прихожанка.

Отець Тихон Кульбака запевняє: він ніколи не зіштовхувався з негативними реакціями з боку прихожан у свій бік, коли ті дізнавалися, що він переселенець. Але зауважує, що він і не їхав з упередженим наміром до міста Лева. Священик сподівався отримати щось від цієї громади, чого в нього немає, і поділитися з нею тим, чого немає в них.

Мусимо взаємно збагатитися

- Я завжди був налаштованим на те, що ми мусимо взаємно збагатити одне одного. Відмінності, які є, не привід для розділень. Це - привід для того, щоб вчитися одне в одного. Якщо на цьому будемо робити акцент, тоді проблем просто не буде.

Священик переконаний: у тому, що українці різні, і є краса, та з усмішкою називає усіх «хендмейдом Божим».

- Бог індивідуально кожного з нас так зліпив, щоб ми були не схожими одне на одного. Для чого? Щоб надихати одне одного, щоб учитися. Тому для України це є колосальна можливість місцевим громадам чогось навчитися і чогось навчити, спілкуючись з переселенцями.

А для того, щоб досягти цього, священнослужитель чимало розмовляє з парафіянами про взаєморозуміння, життя, його труднощі та проблеми.

- Я поставив собі за мету бути своєрідним майданчиком, за допомогою якого можна було б знайти порозуміння нашій громаді переселенців і львівській громаді. Це працює. Коли я львів'янам розповідаю про те, що переживають наші переселенці, і кажу: «Я є цим переселенцем», вони абсолютно по-інакшому це сприймають.

Треба спілкуватися

Паства, приходячи на службу, сповідь, розмови зі священиком, не чує від нього ворожнечі та намагання щось довести. Отець Тихон каже, що через звичайне спілкування хоче допомогти зрозуміти: переселенці - такі самі люди, як і львів'яни. Вони переживають ідентичні проблеми, біль.

- Я розумію, що є дуже багато упереджень з обох боків, які виникли на тлі якихось поодиноких фактів. А людям притаманно з мухи робити слона. Тому треба спілкуватися. Не треба мудрих речей, необхідні прості. Вони змінюють серця і ставлення людей.

При цьому отець Тихон упевнений, що на локальному рівні не можна цілковито вирішити те непорозуміння, яке існує між переселенцями та місцевими громадами. Велика відповідальність за це лежить на державі.

- Це - відповідальність лише держави і державного бюджету, а наше завдання вже на місці створювати майданчик для порозуміння.

Священик каже, що тих конфліктів, які є сьогодні в тих чи інших громадах, просто не існувало б, якби вимушено переміщені особи були забезпечені необхідним мінімумом: житлом, соціальним, медичним захистом і правом мати їжу і питво на щодень.

А от думки про те, що в майбутньому, після завершення війни і повернення окупованих й анексованих територій до складу України, можуть бути проблеми з порозумінням між громадянами, отець Тихон не вірить.

- Я пам'ятаю, як все починалося тоді у Донецьку... І тільки-но там з'явиться український прапор, ті, хто кричав «Росія! Росія!», будуть кричати «Україна! Україна!» Не всі сто відсотків, але переважна більшість... Це не щиро, на жаль, але є така модель поведінки в людей - «люди-флюгери».

Для того, щоб не погіршувати ситуацію, не поглиблювати конфлікти, отець Тихон радить створювати якомога більше майданчиків для спілкування, на кшталт громадських ініціатив.

- Просто зібралися і поговорили. Це фантастично міняє стосунки людей. Ми маємо купу упереджень одне до одного, але ці упередження, як правило, розвіюються, коли ми спілкуємося. Спілкування - ключ до вирішення всіх проблем. Брак спілкування - катастрофа.

Автор: Ганна Беловольченко

Джерело: Dyvys.Info 

 

Владика Богдан (Дзюрах): «Церква в потребі» найдовше стоїть пліч-о-пліч з усіма викликами, які переживає наша церква і наш народ»

Кирило Говорун, архімандрит, професор університету Лойола-Мерімаунт (Лос-Анджелес): «Релігія повертається у публічну європейську політику»

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - Dropshipping suppliers