rss
05/22/2018
EN   UA

Молодiжне Перехрестя (Тисність на обкладинку)

#328

Ваша точка зору

Чого, на Вашу думку, найбільше бракує Україні для перемоги?
Грошей
Зброї
Ядерної зброї
Міжнародної підтримки
Совісті найвищого керівництва
Ваш варіант відповіді
Здоров’я \ Що треба знати про діабет: симптоми, різновиди, профілактика

Діабет буває цукровий та нецукровий, першого та другого типу, може проявлятися підвищенням або зниженням цукру в крові. Чи можна запобігти цій хворобі, як розпізнати її на ранній стадії та прожити з діабетом повноцінне життя? Головне - вчасно відповісти собі на ці питання.

Неінфекційна епідемія нашого сторіччя

Діабет - хвороба, з якою людина може жити довгі роки. Але якість цього життя залежить від того, наскільки правильно вона дбає про себе.

Без перебільшень можна сказати, що цукровий діабет - це глобальна епідемія міжнародного значення. Підраховано, що кожних 8 секунд у світі з'являються два нові випадки діагностування цукрового діабету та одна людина помирає. Наразі понад 360 млн. людей різних національностей страждають від цієї хвороби, і їхня кількість постійно зростає. За даними американських науковців, серед дітей, народжених у 2000 році, кожна третя людина протягом життя неодмінно має захворіти на цукровий діабет. Тому це захворювання становить не лише медичну, але й соціальну проблему. Воно небезпечне як для молоді, так і для людей похилого віку.

Парадоксально, але статистика свідчить, що в деяких країнах люди з діабетом живуть навіть довше від тих, кого не зачепила ця недуга. Вони уважніше ставляться до свого здоров'я та своєчасно виявляють будь-які інші захворювання. Тому, з одного боку, діабет - це надзвичайно небезпечний стан, а з іншого - в наших силах зробити так, щоб людина з діабетом прожила повноцінне життя, не обмежуючи себе ні в професійній, ні в особистій, ані в побутовій сферах життя.

Розплата за солодке життя?

Молоді люди, зазвичай, страждають цукровим діабетом першого типу. Цей тип розвивається починаючи з раннього віку до 30 років і має автоімунний характер. Вірус, потрапляючи в організм, спричиняє автоімунні пошкодження бета-клітин підшлункової залози, в яких виробляється життєвонеобхідний інсулін, зниження рівня якого і спричиняє розвиток цукрового діабету.

У людей старшого віку - після 30-40 років розвивається другий тип діабету. Причиною цього типу є не стільки вірусна інфекція, скільки спосіб життя людини. Тобто, спричинити діабет можуть хронічні психічні перевантаження, малорухливий спосіб життя, нерегулярне і нераціональне харчування, переїдання та ожиріння, часті стреси і хронічні захворювання. Все це призводить до того, що в організмі розвивається так звана порівняна інсулінова недостатність. Тоді з'являється нечутливість до інсуліну периферичних тканин, а внаслідок цього - дефіцит продукування інсуліну у підшлунковій залозі. Образно можна сказати, що діабет другого типу - це розплата за неправильний спосіб життя.

Водночас, цукровий діабет не має нічого спільного зі солодощами. Про безпосередню залежність можна казати лише в одному випадку - якщо має місце спадковий чинник. Коли в родині є людина з діабетом, то нащадкам не варто зловживати солодким, бо в цьому випадку вживання солодощів може стати причиною розвитку цукрового діабету. А в сім'ях, де ніхто не хворіє на цукровий діабет, кількість вживання солодощів не має значення.

Спрага підкаже про хворобу

Спрага, сухість у роті, надмірне вживання рідини і виділення сечі у надмірній кількості - основні ознаки цукрового діабету. При першому типі часто спостерігається схуднення, при другому - повнота. Це - основні ознаки, за якими людина сама може суб'єктивно запідозрити наявність у себе цукрового діабету.

А єдиним об'єктивним переконливим критерієм діагностики хвороби є визначення цукру в крові.

Перебіг цих двох типів діабету теж різний.

Перший тип розвивається одразу і стрімко, має гострий перебіг і характерні симптоми (спрага, сухість, багато сечі, схуднення тощо). Може спостерігатися різке підвищення цукру в крові, ацедотичний стан, який може закінчитися комою.

При другому типі розвиток хвороби може бути повільним і поступовим, симптоми часто не дуже помітні. Кілька років хворий може спостерігати, що він іноді багато вживає напоїв, багато виділяє сечі, помічає певну слабкість організму. І, зазвичай, лише якесь ускладнення спричиняє безпосередній розвиток другого типу діабету і дає змогу діагностувати захворювання.

У деяких хворих, особливо при другому типі, хвороба має прихований перебіг протягом багатьох років. А невиявлений вчасно цукровий діабет першого типу з роками може проявлятися певними ускладненнями на кшталт погіршення або втрати зору, захворювань серця, нирок, порушення кровообігу в ногах тощо. При другому типі часто спостерігаються інфаркти, і навіть інсульти.

  Title

Цукор в нормі ще не означає відсутність хвороби

Сьогодні існують два методи ранньої діагностики діабету і визначення цукру в крові. Перший, перевірений - визначення рівня цукру в крові натщесерце. Проте нормальний показник у цьому випадку ще не свідчить про відсутність діабету. Повторно потрібно провести пробний глюкозотолерантний тест: після визначення цукру натщесерце хворому дається 75 г глюкози і через 1-2 години повторно визначається цукор у крові. Результати такої процедури і показують наявність або відсутність цукрового діабету.

Останнім часом у зв'язку зі завантаженістю лабораторій застосовується простіший метод діагностики діабету: визначення цукру в крові через 1-2 години після їди - так звана постпрандіальна гіперглікемія.

Без визначення рівня цукру в крові встановити діагноз неможливо. Норма цукру в крові має складати 3,5-5,5 ммоль/л. Якщо цукор вимірюється натщесерце, показник не повинен перевищувати 5,5 ммоль/л, а якщо після їжі - 7,5.

При першому типі цукрового діабету лікування хворого без інсуліну неможливе. При другому - лікування починається з дієти і дозованих фізичних навантажень. Якщо це не допомагає, застосовуються різноманітні сучасні пероральні препарати для зниження цукру у крові. Проте помилково вважати, що можна лише дієтою і таблетками лікувати цукровий діабет другого типу. З віком (через 8-12 років) часто у хворих спостерігається нечутливість до таблеток, і більшість хворих на діабет потребують застосування інсуліну.

Дієта - основний метод лікування

Дієта є основним методом лікування цукрового діабету.

Головним принципом дієти при цукровому діабеті є виключення з раціону легкозасвоюваних вуглеводів: цукру та будь-яких солодких виробів, меду. Особливо це стосується хворих з високими показниками цукру в крові, схильних до повноти.

Існують замінники цукру, які можна сміливо вживати замість нього: фруктоза, сахарин, стевія, сорбіт, тощо.

Калорійність продуктів має відповідати масі тіла та віку хворого і тим фізичним зусиллям, які він витрачає.

Потрібно обмежити вживання тваринних жирів на користь рослинних олій. Людина з цукровим діабетом має вживати 2 частини рослинних олій і лише 1 частину легкоплавких тваринних жирів - вершкове масло тощо.

Обов'язково вживати вітаміни у будь-якому вигляді - овочі, ягоди та фрукти. Вітаміни - важлива складова не лише лікування діабету, але й профілактики його ускладнень.

Навесні за потреби можна додати до раціону комплекс полівітамінів.

Серед ягід та фруктів ватро виключити споживання лише солодких сортів: виноград, банани, ананаси, полуниці.

Цукровому діабету можна запобігти

Питання, яке хвилює багатьох людей: якщо має місце спадкова схильність до цукрового діабету, чи можна запобігти його розвитку? Спадкова схильність, звичайно, досить серйозний чинник ризику розвитку цукрового діабету, яким не можна нехтувати. Якщо один з батьків хворіє на цукровий діабет, то ймовірність того, що це захворювання успадкує і дитина, дорівнює приблизно 20-25 відсотків. Якщо обоє батьків хворі, то ризик захворіти збільшується вдвічі, тобто, кожна друга дитина може захворіти на діабет.

Проте запобігти розвитку діабету все-таки можна. Починаючи з перших років життя у дітей, які мають спадкову схильність до цукрового діабету, має виробитися правильний режим харчування та фізичних навантажень. Насамперед - дозоване споживання солодощів, перевага у споживанні рослинних олій перед тваринними жирами. Батькам потрібно запам'ятати, що калорійність продуктів має відповідати масі тіла і віку дитини, а також - її фізичним навантаженням.

Чинник ризику цукрового діабету мають не лише ті діти, чиї батьки хворіють на діабет, а також ті, у кого в родині хворіють бабуся чи дідусь, тітка тощо. Навіть якщо бабуся захворіла на діабет у 60 років, її онукам все одно потрібно бути обережними. Проте, якщо дитина народилася до розвитку у батьків вираженого діабету, до появи ускладнень, є ймовірність, що дитина буде здоровою.

Зворотний бік медалі

Зазвичай, із проблемами, до яких призводять підвищені показники глюкози, знайомі всі, а от про неприємності зі зниженням цукру знають одиниці. Основними проявами гіпоглікемії є тривожність, дратівливість, сонливість, тремтіння рук, запаморочення і слабкість, а також постійне відчуття голоду.

Основні причини зниженого цукру крові - це можуть бути передозування інсуліну або цукрознижувальних препаратів, загальний дефіцит вуглеводів у раціоні харчування, невчасне вживання їжі, фізичне навантаження чи вживання алкоголю.

Тримати діабет під контролем означає постійно підтримувати показники вмісту глюкози в крові в межах, близьких до норми. Такому хворому потрібно оформити своєрідний «паспорт діабетика», який потрібно завжди мати при собі. В ньому вказується повний діагноз, перелік препаратів, які вживає хворий, та чіткий алгоритм дій на випадок гіпоглікемічного кризу. Адже нерідко інші сприймають хворого на діабет в тяжкому стані за нетверезого, і людина може залишитися без необхідної допомоги.

Нецукровий діабет - що це?

З цукровим діабетом це захворювання пов'язує лише схожа назва і головний симптом - спрага. Воно не таке поширене, як цукровий діабет, але теж хронічне і практично невиліковне. Такі люди мають постійно поповнювати запас певного гормону в організмі.

Нецукровий діабет - захворювання, спричинене дефіцитом в організмі людини певного гормона (антидіуретичного гормона - вазопресину), який виділяється у задній стінці гіпофіза і регулює водний обмін. Зазвичай, виділення антидіуретичного гормона може обмежитися після перенесених вірусних інфекцій. Розрізняють також нефрогенний вазопресинрезистентний нецукровий діабет. Він спричинений нечутливістю нирок до вазопресину.

При нецукровому діабеті людину, як і при цукровому, мучить спрага, але, на відміну від цукрового, коли людина може випити 2-5 літрів рідини на день, при нецукровому - це 15-20 літрів. Хворий швидко втрачає вагу. За такими ознаками людина сама може запідозрити в себе нецукровий діабет. Під час аналізу сечі виявляється, що в сечі відсутній цукор, сеча світла, як вода.

Перед призначенням лікування хворому потрібно пройти обстеження, щоб з'ясувати, чи немає інших причин хвороби, окрім запального процесу.

Лікування призначається гормональне - вживання крапель, понюшок чи препаратів, до складу яких входить антидіуретичний гормон. Такі препарати нейтралізують основні ознаки захворювання.

Профілактика нецукрового діабету зводиться до профілактики будь-яких вірусних інфекцій (насамперед, у період епідемій), які, зазвичай, осідають у центральній нервовій системі та уражають задню стінку гіпофіза.

А от дотримуватись дієт не потрібно. Достатньо просто зробити харчування раціональним: правильне співвідношення жирів, білків і вуглеводів, розрахунок калорій, що відповідатиме вашій вазі.

 

При написанні матеріалу автор консультувалася з Андрієм Семеновичем Єфімовим - українським науковцем, діабетологом, академіком Національної академії медичних наук України, доктором медичних наук, професором, лауреатом Державної премії України, Заслуженим діячем науки і техніки України.

Українці Австралії підтримали волонтерів та учасників АТО

Правда і вигадки про гормони

 

Реклама

© 2006-2011 "Час i Подiї". All Rights Reserved | Chicago Web Design - www.4everstudio.com